info@uhbdp.org
0 800 500 184 Дзвінки безкоштовні

Дзвінки безкоштовні з усіх номерів стаціонарних і мобільних операторів зв’язку України.

Пн-Пт, 08:00-17:00

Подзвонити

Відкриття ринку землі: результати опитування UHBDP

Стан справ

Верховна Рада в ніч на 31 березня 2020 ухвалила закон про запровадження в Україні ринку землі. Через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (мораторій на продаж), єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним. Як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Вже кілька років поспіль МВФ закликає Україну скасувати мораторій на продаж землі та провести аграрну реформу. Світовий банк називає земельну реформу ключовою та нагальною для країни і наголошує, що ціни на сільгоспземлю після відкриття ринку зростуть в рази.

Уряд ухвалив законопроєкт, який запускає продаж землі сільськогосподарського призначення.

Згідно з його текстом, заборону на продаж землі такого призначення скасують з 2021 року.

Купувати землю, за цим проєктом, зможуть громадяни України, юрособи, територіальні громади та держава.

За результататами опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. В опитуванні підкреслюється, що позитвно ставляться до рішення про відкриття ринку землі 24% опитаних, негативно - 58%.

UHBDP провів опитування громадської думки, а особливо громадян, зайнятих в агро-секторі, щодо їх ставлення до запланованого відкриття ринку землі.

В опитуванні, яке проходило в лютому 2020 за посиланням взяло участь 450 респондентів з різних куточків України. Географія учасників і учасниць представлена на мапі. Розмір зеленого кола пропорційний отриманим відповідям. Чим більше коло – тим більше відповідей з області отримано. 83% усіх респондентів зайняті в агро-секторі. Серед респондентів, що обробляють землю у 2020, більшість обробляють площу меншу за 20 гектар. 75% учасників - чоловіки, 25% жінки. Майже три чверті учасників та учасниць – це люди середнього віку (31-60 років), тоді як молодь (18-30 років) склала 12%, а люди старшого віку (60+) - 11%.

Географія і демографія респондентів та респонденток

Основні спостереження по результатах опитування

Більшість опитаних, а саме 64%, негативно сприймають рішення про відкритий ринок землі і скасування мораторію на її продаж. При цьому, серед людей, які не мають власної землі, а лише її орендують, або ж взагалі не зайняті в агро сфері, 80% респондентів висловлюється проти відкриття ринку землі і вільного її продажу. Найчастіші аргументи таких респондентів - недовіра владі та неспроможність купити землю. Інші аргументи противників вільного ринку землі включають також думки, що всю землю в Україні скуплять іноземці.

«Земля святе, українці не зможуть її купити, а іноземці куплять її всю»

Цікавий момент, що люди, які зайняті в агро сфері і обробляють землю, більш позитивні у своїй підтримці ринку землі, серед них 38% підтримує ринок землі, і 60% - не підтримує.

Їхні аругменти наступні: бажання розпоряджатися своєю власністю, справедлива орендна плата власникам землі, виведення ринку землі з тіні, тому що, він насправді вже існує.

«Я власник земельних ділянок с/г призначення - зараз я не можу в повній мірі розпоряджатися своїм майном. Скасування мораторію на продаж земельних ділянок та запровадження ринку землі дає можливість залучення інвестицій, це в свою чергу дасть можливість дуже швидко Україні стати лідером по виробництву с/продукції в світі.»

Результати дослідження UHBDP

Майже 30% респондентів, які висловились як “за” так і “проти” ринку землі, зазначили, що їм необхідно більше інформації по питанню запуску ринку землі, щоб прийняти остаточне рішення.

«Щоб остаточно прийняти рішення, мені необхідно роз’яснень щодо ринку землі, можливо я не зовсім орієнтуюсь в такому важливому питанні. І я не одна, необхідно роз’яснювальна, але не однобока, а об’єктивна інформація»

Цікаво, що менше 2% обрали варіанти відповіді «не знаю» або «мене це не стосується»

Ставлення чоловіків та жінок до відкриття ринку землі в 2020

Серед чоловіків, таких, що вітають рішення про відкриття ринку землі – 42%, а от серед жінок тільки 17%. В той час, як 83% жінок і 58% чоловіків налаштовані проти відкриття ринку землі. Особливо категоричні ті жінки, які не зайняті в агро-сфері або не мають землі: серед них понад 90% виступає проти відкритого ринку землі

Відповіді респондентів середнього віку говорять про те, що лише 36% людей віком від 31 до 60 підтримують запуск ринку землі, в той час як 50% молоді, 18-30, і 40% людей віком 60+ підтримують відкриття ринку. При цьому 35% людей старшого віку зазначають, що потребують більше інформації по темі. В той час, як серед людей молодого і середнього віку 26% і 30% відповідно потребують більше інформації по темі.

Мені потрібно більше інформації

Для тих, хто хотів би отримати більше інформації, деталі та наслідки відкриття ринку землі рекомендуємо ґрунтовний курс про ринок землі "Правда про землю: мораторій VS ринок", організатор ВУМ. Цей курс покликаний сформувати у слухача розуміння контексту земельної реформи в Україні.

Підписуйтесь на курс, дізнавайтесь більше, шукайте правильні відповіді. І пам’ятайте – земельна реформа стосується кожного.

Пройти курс

Висловити свою думку можна за посиланням або написати аргументи «за» чи «проти» у коментарях.

Дякуємо. Для нас важлива Ваша думка!

А нижче наводимо деякі аргументи сторін «За» чи «Проти», які висловлювали респонденти нашого опитування.

 ПІДТРИМУЮ ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ

В мене є участок, я хочу його продати, а також великий город, який я сама не в силах обійти. Діти в місті, їм треба кошти в допомозі з майном.
Власник має мати право розпоряджатися свою власністю. Бажаючий купити земельну ділянку не повинен шукати сірих схем, а на вільному ринку реалізувати своє бажання
Власність має бути товаром.
Маю бажання продати частку паю, щоб придбати сільгосп техніку щоб самому обробляти решту свої землі.
Пiдтримую, щоб мати право купувати/ продавати...Щоб були ринковi умови. Нiхто ж нiкого не змушує продавати...
По перше. Ринок землі уже давно існує, його треба узаконити. По друге- це впевненість у довгострокові інвестиції в с/г в- тві. І т.д. І по третє- так живе ввесь цивілізований світ.
Ринок землі існує у будь-якій розвиненій державі. Свою землю продавати не збираюсь. Чекаю доступних кредитів.
Мені 24 роки, я хочу займатись землею вирощувати овочі, але не можу бо це нереально придбати кусень землі зараз
На арендованi землi всiм наплювати, а от свою вони берегтимуть.
Украiнцi завжди були власниками своєi землi за що нас морили голодом вбивали та руйнували iсторiю.Але ми вистояли i зможемо розпорядитися нею без вказiвок от ворогiв.
Я власник земельних ділянок с/г призначення--зараз я не можу в повній мірі розпоряджатися своїм майном. Скасування мораторію на продаж земельних ділянок та запровадження ринку землі дає можливість залучення інвестицій, це в свою чергу дасть можливість дуже швидко Україні стати лідером по виробництву с/г продукції в світі.
Тільки особиста відповідальність кожного за свою землю приведе людину до усвідомлення себе вільною особистістю. Коли за нас вирішують ми стаємо байдужими і слабкими, а значить і вразливими.
Як і всякий товар вона повинна продаватися. Нехай держава скуповує, щоб мати контроль за використанням землі, але якщо є необхідність продати, то я можу цим скористатися, можливо, це питання в мене життя чи смерті.

 ПІДТРИМУЮ, АЛЕ МЕНІ ПОТРІБНО БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ

Інформації дуже мало про закон ринку землі. Треба детально подати інформацію про цей закон, права і можливості.
Коли є за що мені купити, то за. А як грошей не має, то проти, бо інші куплять ту землю яка мені потрібна.
Підтримую , але система повинна бути продумана до дрібниць, а не лише поверхневі закони
Конкретність —скільки і кому продавати
Хочу купувати и продавати, а не за копійки в оренду здавати
У всіх розвинених країнах є ринок землі. І це нормально коли людина може розпоряджатися своїми володіннями.
Власник землі повинен мати право продати чи здати в оренду свою землю. Закон про обіг землі треба прописати так щоб вигідніше для власника було саме оренда землі. Свою землю я не збираюсь продавати. Закон про ринок землі треба приймати після судової реформи .
Для нормального функціонування агро бізнеса, ринок землі вкрай необхідний, але з захистом малих та середніх агропідприємств,ФОП-ів та обов'язковим запобіжником продажі землі в великих кількостях однім компаніям та зарубіжним компаніям та фізичних особин, для них тільки оренда!
Державна земля повинна здаватись в оренду на конкурсній основі, але спочатку необхідно надати працівникам державних сільськогосподарських підприємств земельні паї в розмірі середнього паю по району. Право купівлі землі повинні мати лише громадяни України без подвійного та потрійного громадянства. Підприємства, які зареєстровані за кордоном взагалі не повинні мати нашу землю ні у власності, а ні у користуванні.
В цілому, ЗА. Але не в 2020 році, зарано. Надто низький рівень правової освіти в основної маси власників паїв та низький рівень достатку. Недостатність власного коштів у дрібних та середніх фермерів для конкуренції з великим капіталом на ринку при купівлі.

 НЕ ПІДТРИМУЮ ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ

Товар - це те що вироблено.А земля,повітря,зорі,сонце,і ,частково,вода-не можуть бути товаром...В окремих випадках,земля(тобто -право нею користуватися)може передаватись в ОТГ , пайовиком в обмін на вирішення проблем гострої необхідністі:на лікування,на житло,на проживання в пансіонаті для пристарілих,хворих,та ін.Держава надає кредити ОТГ.,для вирішення цих питань.ОТГ ці землі віддає в оренду,і розплачується за кредити
Земля є власністю держави і свого народу! З усіма її копалинами і т.д.і не повинна продаватися! Якщо продали землю - Значить продали УКРАЇНИ! І відмовилися від народу бо народ без землі все одно що безхатчинко. Наприклад стоїть будинок в селі - особиста власність. І раптом купили ділянку землі де стоїть будинок. Що робити людям? Купувати землю? Немає грошей Залишається одне ламати будинок і їхати.
Земля не продається, включіть розум, і думайте здравим смислом. Останнє хочете знищіти з України, зараз сільські ради розорюють цілину, ви якщо будите так продовжувать, то недалеко нашій області до пустині. Задумайтесь !
Земля не продається. Це власність народу. Земля повинна надаватись тільки в оренду.
Земля ресурс який зможе повернути заробітчан до дому .відродити село вирішити проблему зі здоровям украімцям продовжити ім життя та вирішити проблему народжуваності вирішити проблему молодим з житлом .та вирішити проблему з безробітям на селі і це ще не весь перелік. А не просто продати .як пропонує уряд.
Земля святе, українці не зможуть її купити, а іноземці куплять її всю.
Земля- це багатство України, єдине, що залишилось у нас. Земля - це держава,без землі- колонія
Земля - це не товар. Зараз всю с куплять олігархи, а що будуть мать наші внуки та правнуки? Земля навіть не мала розпайовуватись. Державною вона мала бути. А ось в оренду певну кількість мають брати всі хто хоче на ній працювати. А як що вже роздавали то ні якого ринку землі, ви пустите більшість людей в рабство і злидню. Тому що вони продадуть пай свій та грошей їм Хватит тільки на пару місяців, а далі що? В селах нема роботи. А коли є паї, то є шанс вижити більшість селянам. Тож міркуйте самі.
Земля-це загальнонаціональне багатство. Без землі немає держави. Тільки ОРЕНДА! !! Як в інших цивілізованих країнах!
Ми маємо бути господарями на свої землі
Недовіряю владі і іхньому закону.Треба дослуховуватись до поправок, які вносить опозиція.
Немає чесних відповідальних держслужбоаців
Земля належить народу України і повинна бути розподілена українцям в повному обсязі

 НЕ ПІДТРИМУЮ, АЛЕ МЕНІ ПОТРІБНО БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЇ

Щоб остаточно прийняти рішення, мені необхідно роз’яснень щодо ринку землі, можливо я не зовсім орієнтуюсь в такому важливому питанні. І я не одна, необхідно роз’яснювальна, але не однобока а об’єктивна інформація
У корупційній Україні, право кожного на 2 га, не виконують. Це індикатор того, як буде виконуватися новий закон.
Вважаю, що експортери знизять ціну на сг продукцію і витіснять малий і середній бізнес.
Земля повинна належати резидентам України (громадянам та юр.особам виключно Української реєстрації). Щоб над ними було верховенство Українського права, а не міжнародного
Насамперед провести інвентаризацію землі,референдум продажі землі.
Недосконалість законодавчої бази
Роздайте землю українцям, а та, що залишиться, можете продати, але так, щоб було вигідно нашій державі, а не декілька олігархів
Тільки довгострокова оренда на 49 років через державний земельний банк, який виконуватиме роль гаранта посередника та міжнародного майданчику для залучення іноземних інвестицій.
Купувати землю є спроможність лише в олігархів,а пересічні українці, як були голодранцями, так ними і залишаться.За що вони будуть купувати землю? За 4700?
В державi iде вiйна тому це питання не на часi. Спочатку перемога потiм усе iнше.
Проста людина яка займається на землі, придбати невзмозі її.
Модель вибрана не доцільно, потрібно або Франції або Німеччини і поетапно, і тільки придбання державою, громадою, приватне без іноземних громадян та підприємств
Необхідно дати можливість стати на ноги своїм дрібним фермерам. Також провести жорсткі заходи по інвентаризації землі, дати правову оцінку раніше передній землі. Провести заходи проти рейдерства, та захисту права володіння землею. І тільки потім відкрити ринок землі для своїх громадян, та юр. Осіб з Укр. Реєстрацією.