На сімейній фермі вирощують лікарські трави і роблять чаї.
Бізнес-ідеї ростуть під ногами, потрібно тільки придивитися, розгледіти і ризикнути. Трав’яні чаї Наталії Квітки «Cvit Kvit» ще не так добре відомі в Україні, але ті, хто одного разу спробував їх, не можуть відмовити собі в задоволенні пробувати далі. А для дегустації і насолоди у Квітки є величезний чайний асортимент: «Магия степу», «Альошенькин», «Сонячний зайчик», «Духмяний оберіг», «Хочу літо».
Чаї Наталії Квітки п’ють зірки «95 кварталу» і оспівують у своїх блогах відомі блогери, наприклад, Антон Вільнянський, причому, роблять це за власним бажанням і абсолютно щиро, тому що не можуть промовчати і приховати дорогоцінний смак і аромат самої природи.
Бізнес виріс з трави
Наталя росла серед трав Запорізької степу. Шавлія, спориш, волошки - з самого дитинства все це багатство було під її ногами.
- Ми в цьому жили, грали, будували хатки, на цьому килимі перекидалися і відпочивали, вільні, незалежні, самостійні, як діти в селі, - згадує Наталія Григорівна. - Мені пощастило з учителем біології. Євдокія Іванівна Грищенко любила свій предмет і нас заразила трепетним ставленням до природи. Провізор сільської аптеки Лариса Сидорівна Говоруха з нашою допомогою виконувала план зі збору лікарських трав. Ми з дівчатами із задоволенням збирали подорожник, череду, чебрець.
У студентські часи крім грузинського чаю № 36 нічого не було, щоб напоїти збірну з академічного веслування, в складі якої тоді виступала, придумувала свої збори. На дачі при нагоді збирала листя і гілочки малини, смородини, абрикоса. Напевно, доля подавала знаки, але Наталія не відразу їх розглянула. Після інституту фізкультури працювала тренером-інструктором з плавання в дитячому садку, потім освоїла професію масажиста і завжди вела групи здоров’я, платні, безкоштовні, різні, їй це було цікаво. Не було Інтернету - інформацію про нові оздоровчі методики вичитувала в книгах, годинами простоюючи в книжкових крамницях.
А років 10 тому Наталія Григорівна прийшла на один із заходів Українського проекту розвитку плодоовочівництва і затрималася в темі трав’яного бізнесу, мабуть, назавжди. Татари запросили в Крим на семінар з лікарських трав, вони розповідали, як почали свій трав’яний бізнес, показували продукцію. У селі не було ні світла, ні газу, тому трави не вирощують - збирали дикороси, за рахунок цих трав і виживали.
- У татарського народу є одна особливість, вони все роблять по вищому розряду. Якщо займаються бізнесом, то це бізнес вищої категорії, в якому розподілено всі зони відповідальності. Словом, якщо взялися, то повинно бути вау. Але коли я побачила, що вони зробили з травами, стало прикро за рослини, вони зовсім не звучали в чайних сумішах, і я вирішила дати травам друге життя, - згадує Наталія Квітка.
У рідному Вільнянську на городі росли м’ята, меліса, щось збирала в степу, сушила з любов’ю, акуратно. Продукція вийшла, і вийшла чудовою. Для Наталії трав’яна справа була в задоволення, і вона стала продовжувати.
Перші збори в 2006 році Наталія просто здавала травникам на ринку, тому що аптеки брали взагалі за безцінь. За 1 кг м’яти, а це 2 відра сухої трави, давали 30 грн., Продавали ж по 10 грн. за 1 стакан. Коли Наталія побачила, як перекупники заробляють на її травах, вирішила продавати сама.
Творча справа
З кожною травою у Наталії Квітки окремий роман: історія знайомства та відносин. Трави по-різному приходили в руки: щось радили і приносили друзі, якісь насіння або розсаду купували, а щось росло давно. Зараз на трав’яний плантації Квітки 20 видів рослин, всі вони мають своїх шанувальників і покупців.
Ще кілька років тому Наталія продавала просто трави, акуратно фасовані в невеликі пакети з елементарними етикетками. Але трави заварюють і п’ють не всі, а от чаї, такі улюблені в родині Квіток, популярні в усьому світі і коло покупців у них значно ширше.
Трав’яні композиції, які Наталія та її чоловік Олексій робили для сімейного чаювання, Квітки стали пропонувати своїм покупцям. Чай «Альошенькін» заварювала для свого онука Олексія Квітки ще бабуся Василина. Давній рецепт улюбленого в родині чаю не змінювали: м’ята, ромашка, липа, чебрець. Одного разу Наталію запросили з продукцією на пісенний фестиваль «Квітковий оберіг». Це ж готова назва для нового чаю! До фестивалю Квітки склали кілька смачних композицій: «Запашний оберіг» (меліса лимонна, листочки малини, залізняк, липа, пелюстки троянди, деревій, базилік), «Зимовий оберіг» (м’ята, меліса, меліса лимонна, календула, листочки смородини, деревій, листочки малини). Ці чаї зарекомендували себе і користуються стабільним попитом.
Як скласти смачну композицію? Наталія Григорівна знизує плечима:
- Трави одна одну кличуть. Змішуємо, заварюємо, пробуємо відразу і коли настоїться. А якщо ще ось цієї додати, а тієї зменшити? Ось так «сватаємо-одружуємо» трави.
Лофант анісовий змусив Наталію створити енергійний гармонійний Дзен-чай. Незвичайно багатий смак у колючого листа обліпихи. Його фруктова нота затьмарює всі інші.
Наталія Квітка стала постійним продавцем на запорізьких міських ярмарках, фестивалях їжі, її продукцію стали шукати шанувальники чаїв. «Трави самі себе продавали», - говорить Наталія. Так, смак і аромат степових трав, вирощених на чистій землі без добрив і засобів захисту рослин, на порядок перевершує фірмові промислові чаї. Але і підхід Наталії Квітки до вирощування, акуратний збір трав вручну і сушка, складання і змішування трав’яних міксів - вся ця вкладена праця, зроблена з любов’ю, надає чаю особливий шик. У пакеті чаю «Cvit Kvit» ви ніколи не зустрінете невідомі домішки і без зусиль розгледите кожну травинку.
«Ми дбайливо сушимо і складаємо чайні композиції, щоб кожна травинка зберегла своє обличчя», - говорить Наталія.
Агротехнології
Трави вимагають не менше уваги, ніж овочеві культури. Вони теж привертають увагу шкідників і гризунів, і багато сил витрачається на боротьбу за трав’яний урожай, особливо з огляду на те, що хімію Наталія Квітка принципово не застосовує. «Ми вирощуємо трав’яні чаї для здоров’я людей!» - категорично стрверджує Наталія Григорівна. Як це вдається? Трави мають властивості самозахисту.
Календулу, наприклад, дуже любить совка, а біла м’ята страждає від мишей. Деревій, до речі, має властивість репеленту і відлякує різних комах, а тому сам нечасто піддається нападам шкідників і уражається хворобами і «сусідів» захищає. Чебрець, через ефірне масло, що міститься в ньому, стійкий до захворювань і шкідливих комах, але при недотриманні агротехнології може постраждати від попелиці, піщаного мідляка, довгоносика і лучного метелика.Коріння тагетеса виділяє речовину, яка зменшує ураження рослин грибними захворюваннями, наприклад, фузаріозом, і захищає від деяких видів нематод.
Трави до того ж вибагливі, як розпещені діти. Тагетес не переносить степову посуху, потрібен полив. А з 80 кущів монарди прижилося тільки 5, але поступово плантація розрослася. Прополки, розпушування міжрядь, підгодовування, збір трав вручну. У кожної трави свій найбільш підходящий для цього час. Котячу м’яту краще збирати під час цвітіння - в цей період вміст ефірних масел найбільш високий. Заготівля календули - процес, розтягнутий на кілька місяців, квітки зриваються вручну 15-20 разів.
- Трави люблять, щоб їх на руках носили! - підкреслює Квітка.
Багато років Наталія Григорівна сушила свої трави по всьому селу, на горищах будинків. Навесні 2018 роки збудували спеціальний ангар з хорошою системою вентиляції. Весь урожай після збору відправляють сюди на сушку. Неймовірні пахощі на весь двір: трави випускають зайву вологу, в листі і квітках зберігаються корисні речовини у високих концентраціях.
«Це за мою працю, а чай - в подарунок»
Чи є у вас улюблена трава? Отримую несподівану відповідь:
- Улюблена трава та, яка цвіте, лікує, яка ноги обіймає. Цінувати свою працю мене навчили фахівці Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, який працює в Україні за підтримки Уряду Канади. Пакетик чаю коштує 35 грн., в ньому приблизно 20 порцій задоволення. Я тепер кажу покупцям, що це за мою працю, а чай в подарунок, - розповідає Наталія Григорівна, учасник проекту.
5-денний курс з психології бізнесу та маркетингу, який проводили ізраїльські бізнес-тренери в рамках співпраці UHBDP і MASHAV влітку 2017 року, а також особисті консультації бізнес-психолога надали Наталі Григорівні впевненості в собі як підприємцеві.
- Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва навчає того, як вчитися, нас - людей, які вже давно не сиділи за партами. Це так важливо в нашому світі, що стрімко змінюється, - вважає Наталія Квітка.
Після навчального курсу з інформаційно-комунікаційних технологій, який в Мелітополі проводили ізраїльські фахівці, Квітки стали просувати свою продукцію в Інтернеті. Соціальні мережі, зокрема, Фейсбук - це величезна кількість нових потенційних покупців. Завдяки продажу через Інтернет про чаї «Cvit Kvit» дізналися в багатьох містах України, чайні посилки вирушили до Києва і ще 7 областей України. За неповний рік присутності в Facebook «Cvit Kvit» отримав онлайн більше 300 замовлень, захоплені відгуки про чай приходять в Запорізьку область з різних точок земної кулі. Батьки відправляють частку Батьківщини дітям до Європи, українці везуть в якості презенту чаї Квіток в Канаду, США і країни Азії.
Головний критик і помічник маленького чайного бізнесу - Надія, дочка Наталії Григорівни. Одного разу їй довелося підмінити маму на виставці-продажу, після роботи на якій Надія рішуче наполягала на зміні підходу до продажів. Так з’явилася торгова марка «Cvit Kvit», нова упаковка з контактною інформацією ферми. А завдяки курсу з інформаційно-комунікаційних технологій навчилися робити ефективні маркетингові ходи. Тепер кожна упаковка чаю позиціонується як мамин чай: «My mom’s tea». А мамин чай смачний, корисний, зроблений з любов’ю. Як відмовити собі в такому напої, що зігріває не тільки осіннім холодом, але і у важкі моменти життя.
- Завдяки роботі в Фейсбуці вийшли на зовсім інший сегмент покупців. Це молоді, успішні люди, які часто мають свій бізнес і прагнуть користуватися тільки кращою продукцією, такою, як наша, - ділиться досвідом голова фермерського господарства.
Бренд і упаковка допомогли Наталі знайти нові канали продажів. Стали звертатися власники еко-крамниць і медових магазинів з пропозицією про співпрацю.
- Наші чаї тепер продаються в тих магазинах, в яких мені завжди хотілося бачити свій товар. У Запоріжжі і Дніпрі, - розповідає Наталія Григорівна.
У 2018 році весь товар закінчився вже 1 квітня. Розширити виробничі площі - це взяти на себе непосильну ношу, тому Квітка шукає однодумців, готових вирощувати екологічно чисті трави для чаїв «Cvit Kvit», щоб навчити їх культивувати якісну трав’яну сировину, поділитися перевіреними агротехнологіями. І найголовніша перевага співпраці з «Cvit Kvit» - налагоджені працюючі канали збуту компанії. Гарантований збут!
Трав’яний кластер і продукт національної гордості
- Я жінка, дружина, мати, бізнесмен, але ще хочеться стати мільйонером», - жартома, ділиться планами Наталія. - Це таке задоволення - зуміти донести силу і радість степових трав, наших, рідних, натуральних. Розкрити себе через своє і отримати прибуток.
Наталія не відступає від своєї мрії створити на півдні України великий трав’яний кластер, який зможе виробляти і просувати продукт національної гордості. І таким продуктом можуть стати українські степові трав’яні чаї. На узбережжі Азовського і Чорного моря приїжджають мільйони відпочиваючих - це величезний ринок збуту. З чаями України можна і потрібно виходити на зовнішній ринок. Цей чай пили наші предки, запорозькі козаки і стародавні скіфи, він увібрав в себе силу і енергію наших степів.
Відгуки з Фейсбуку:
Уже півроку балую себе і близьких цими чаями!))) Запах приголомшливий, смак на рівні, витрачається швидко, але це єдиний мінус. «Запашний оберіг» підкорив мене з першого вдиху. Ніколи раніше натуральні чаї не були такими запашними. Ще люблю доповнювати ними свій зелений чай. Він тоді стає особливо смачним!!! Я ваша шанувальниця навіки)))
Несподівано для себе полюбила трав’яні чаї :) «Зимовий оберіг» - поки мій фаворит. У дитинстві відмінно знала лікарські трави, і сама збирала. У місті не позбирати, та й ніколи. Спасибі, що ви є! Із задоволенням п’ю чай тільки Cvit Kvit. Магазинні якось не надихають на покупку
Я живу у Франції і вже другий раз закупилась чаєм «Світ Квіт» ( мій фаворит "Зимовий оберіг"). Для мене це ліки від втоми після робочого дня, це теплі вихідні у колі друзів і сім’ї. Дуже дякую за чайну казку, що ви даруєте.