Як каже Михайло Павлівський: «Сільське господарство – це творчість і постійний рух». На 18 гектарах, розташованих у селі Веселе Бериславського району, що на Херсонщині, Ірина та Михайло Павлівські вже не перший рік вирощують виноград, полуницю, малину, ожину та продукують високоякісний посадковий матеріал. Бути конкурентоспроможним господарству Павлівських допомагає використання передових технологій, досвіду як вітчизняних, так і закордонних колег, при цьому успішні аграрії радо діляться з початківцями і професіоналами власними напрацюваннями.
Свою історію ОПГ Павлівських розпочало в 2000-му році, коли Михайло Михайлович, на той момент керуючий великим радгоспом, вмовив друзів та знайомих придбати невелику кількість виноградної лози та посадити на власній земельній ділянці. З того моменту вдалось не тільки збільшити площі, зайняті цією культурою, а зараз в її вирощуванні використовується італійська технологія (лоза знаходиться на штамбі в горизонтальному положенні, а не росте вертикально – авт.), але й налагодити «виробництво» інших ягід, а також саджанців високої якості.
«Зараз ми ведемо інтенсивне господарство, посилюємо ті позиції, які маємо, вкладаючи в рівних долях в вирощування чотирьох культур. Крім винограду, ще полуниці, ожини и малини. Ми внесені до Реєстру виробників посадкового матеріалу і реалізуємо саджанці не тільки на теренах України, продавали також в Росію, Казахстан, Узбекистан, Грузію, інші країни. Постійно працюємо над пошуком та випробуванням нових сортів, займаємось селекцією».
Серед клієнтів господарства, яке є учасником Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, є як садоводи-аматори, так і великі підприємства. В ОПГ «Павлівські» готові не тільки продати саджанці, але і показати на власному прикладі, як з їх використанням досягати високих врожаїв. На господарстві Павлівських за допомогою Проекту постійно організовуються екскурсії та дні поля, під час яких власник господарства може презентувати себе та свій досвід, знайти нових покупців та вийти на нові ринки збуту.
«Приїжджали до нас нещодавно студенти з Мелітополя, можливо, хтось ходив з думками, що потрібно їхати звідси до Європи, але ми хочемо своїм прикладом довести їм, що і в нас, в Україні, всього можна досягти, – говорить Михайло Михайлович. – Мені просто кричати про це хочеться. І якщо людина після візиту до нас повертається за посадковим матеріалом, щось інше робить для розвитку свого господарства, то можна вважати, що день пройшов недаремно».
Крім обміну досвідом серед переваг співпраці з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва Михайло Павлівський називає інформаційну підтримку, зокрема групу в Viber, з якої дізнається про новини галузі, а також постійну розсилку по e-mail.
«Читаю постійно, – відзначає Михайло Михайлович. – Як і всіх мене цікавлять ринки збуту. Бо виростити овочі, ягоди чи фрукти – це найпростіше і найцікавіше, всі отримують кайф від цього. А от коли доходить до збору врожаю, починають рахувати і виходить, щоб зібрати малини на 30 тисяч, ще потрібно вкласти п’ять, і ціна на неї не така й висока. Отже питання реалізації, особливо з конкретикою, для всіх важливо».
А ще керівник ОПГ постійно наголошує, що не варто думати, що «Сільське господарство – це лопата, насправді, це – творчість, постійний рух», пов'язаний і з поїздками по світу, з яких Михайло Михайлович привозить щось корисне для власного бізнесу, намагаючись робити його гнучким. Серед новинок господарства, зокрема, збільшення кількості теплиць, що дозволяє раніше почати реалізацію продукції, а також курс на розведення лохини.
«Завозимо через компанію «Розетта агро» саджанці in vitro з Голландії з безвірусним сертифікатом, який не видають в Україні, - каже Михайло Павлівський. – Це дозволить нам вже в перший рік взяти живці чистого матеріалу. Зараз вже майже підготували площі, робимо дренаж, завезли з Білорусі 125 тисяч літрів кислого торфу, встановили градобійну сітку з 15-відсотковим затемненням, встановлюємо обладнання для створення туману. Тобто, як бачите, це не просто, захотів і почав вирощувати, все треба продумати і створити такі умови для культури, щоб отримати високий результат».