Заняття бджільництвом для Наталії та Віктора Котенко це не тільки сімейна традиція, хобі, бізнес або улюблена робота - це життя в світі краси і гармонії з природою. Бджільництвом вони почали займатися зовсім недавно в 2014 році і зараз пасіка налічує 23 бджолосім'ї.

Бджолосім'ї, вулики, медогонка й невеликий запас інвентарю, які до цього часу функціонували як любительська міні пасіка, були успадковані сім'єю Котенко від дідуся і бабусі Наталії. До заняття бджільництвом Наталя працювала в лабораторії цукрового заводу, але більшу частину часу викладачем біології в школі, керівником еко гуртків і дитячих наукових робіт в центрі дитячої творчості. Віктор більшу частину часу займався токарною справою.

У 2014 році, через брак коштів, родина змушена була шукати нові джерела доходу і відкривати для себе нові напрямки. Спробував декілька варіантів, вони звернулись за допомогою до родича, який безкоштовно надав ще 20 бджолосімей. Але ні вуликів для цих сімей, ні коштів на їх покупку на даному етапі у родини Котенко не було, тоді довелося шукати альтернативу. Виникла ідея створення вулика на основі очерету, зробили модель першого корпусу, далі пішов процес удосконалення технології та апробації нових вуликів. Очерет це легко доступний, а також швидко поновлюваний в порівнянні з деревом і екологічно прийнятний матеріал для вулика. Але для роботи з виготовлення таких вуликів треба мати терпіння та запас часу.

На даний час на пасіці Наталі та Віктора Котенко близько 150 бджолосімей і частина сімей живуть у вуликах з деревини – колоди, а частина у вуликах з очерету. Родина Котенко свідомо вибрала собі шлях екологічного виробництва, саме тому вони шукали інформацію про бджільництво та шляхи подолання захворювань бджіл. У 2018 році вони познайомились з діяльністю Українського проекту бізнес розвитку плодоовочівництва та почали відвідувати заходи проекту. Отримана на них інформація стосовно сучасних інновацій в галузі бджільництва та рослинництва стала дуже доречною.

«Всі раніше дивувались – як це проект плодоовочевий, до чого тут бджоли?

Дійсно, для людини не пов'язаної з бджільництвом, бджола асоціюються переважно з медом і іншими бджоло продуктами. Часто ми забуваємо, настільки важливі ці крихітні працівниці для природи. Роль яких полягає не тільки в запиленні рослин, садів, підвищення врожайності, забезпеченні рослинної їжі в харчових ланцюжках а також збільшення кількості кисню в атмосфері і підвищенні родючості грунту, але і в тому що саме бджоли багато в чому визначають стан всієї біосфери. Відтак, дійсно передбачливо та розумно, використовувати якісні та натуральні препарати, лояльні до бджіл, за цим не просто – майбутнє, за цим наше краще майбутнє, наших дітей, нашої планети в цілому».

Також, на черговій конференції за підтримки Проекту UHBDP в Одеській області, Наталія та Віктор познайомилася з юридичною компанією Legal Partner, яка займається правовою підтримкою бджолярів в регіоні. Як і всі бджолярі, родина Котенко також зазнавала шкоди пасіці через використання шкідливих для бджіл хімікатів на полях. У 2018 році Україна побила рекорд по смертності бджіл – через низку як об’єктивних, так і суб’єктивних факторів, зокрема, використання пестицидів невідомого походження на полях, загинуло понад 45 тис. бджолосімей, а пасічники отримали мільйонні збитки, звітує «Спілка пасічників України». Отримавши якісну юридичну допомогу від Legal Partner, Наталя та Віктор без коливань, вирішили залучитись підтримкою кваліфікованих спеціалістів, для можливості відстоювання своїх прав у разі ймовірної потрави бджіл. Тож, коли в 2019 році ціла навала бджолярів понесли великі збитки від загибелі бджіл, родина Котенко одна з небагатьох, які були підготовленні до спілкування з аграріями та мали попередньо вже налагоджений діалог з органами місцевого самоврядування та фермерами, що дозволило абсолютно в рамках закону, попередити настання можливих конфліктних ситуацій.

У своєму районі, де вони мешкають, Наталя та Віктор розповіли іншим бджолярам про можливість отримувати правову підтримку, а також розповсюджують інформацію про корисність Проекту UHBDP. Такий інформаційний привід дозволяє родині Котенко знаходити прибічників серед виробників меду, за допомогою таких об’єднань, бджолярі можуть спільно продавати свою продукцію та отримувати більш рентабельну ціну за товар.

«В тебе може бути супер смачний, супер корисний мед. Але якщо тебе не знають в районі, місці, де ти проживаєш, в тебе ніколи не буде багато покупців, ти просто не зможеш продати весь свій мед, тобі не будуть довіряти. Раніше думали, що ми взагалі нікому не потрібні, ніякої підтримки нам не було. А виявилось, що є такий чудовий проект, в якому працюють дійсно професіонали своєї справи. Це дуже надихає, мотивує працювати і надалі. В такій злуці сила, за такої підтримки дійсно можливо спокійно розвиватись».

Наталія змогла виділити найкращі практики Проекту UHBDP, які дозволили їй вести діяльність більш системно і раціонально. Отримуючи нові знання, спілкуючись з іншими бджолярами, учасниками Проекту, родина Котенко стала більш обізнаною у всіх етапах виробництва.

«У створенні продукції беруть участь тільки ті складові які вироблені на нашій пасіці або зібрані особисто нами на цій території. Що відрізняє нашу продукцію автентичністю та дає можливість гарантувати відповідну її якість перед споживачем».

Крім «юридичного страхування» та отримання інформації від Legal Partner, пасічники можуть скористатися безкоштовним сервісом сповіщення “Grand Expert” та дізнатися про майбутні обробки агрохімікатами. Сповіщення приходить на мобільний телефон бджоляра, що зазначив місцезнаходження своєї пасіки у відповідному районі, який співпадає з місцем проведення агрохімічних обробок.

Таким чином, цей сервіс встановлює відповідальні взаємовідносини між бджолярем та агровиробниками, які засновані на відкритості та своєчасному попередженню. Адже так само як пасічник може не знати про проведення обробки через недбалість фермера, що не сповістив місцевий орган самоврядування, так і свідомий аграрій може не здогадуватись, що десь у лісосмузі причаїлася незареєстрована кочуюча пасіка, господар якої не навідувався до місцевої сільради.

Перспективи розвитку пасіки диктує саме життя. Вибравши напрямок еко виробництва крафтових продуктів, родина Котенко й надалі планує розвиватись саме в напрямку екологічного виробництва, яке не шкодить довкіллю, природі. Планується розширення лінійки продукції, йде підготовка продуктів, які об'єднують в собі досвід цілих поколінь бджолярів з отриманими новими знаннями сучасних вчених, на благо людині. Також ж працюємо над вдосконаленням технології для максимального збереження цілющих властивостей різних продуктів бджільництва.

«Мене захоплює проект UHBDP тим, що в ньому все прозоро. Сама спілка бджолярів – це дуже закрита громада, мало хто бажає ділитись своїми навичками, хитрощами у виробництві. А в проекті атмосфера повної довіри! Інформація подається дуже сучасна, в повному обсязі, на професійному рівні. Це коштує багато, а в проекті виявляється все безкоштовно – тільки вчись.»