Отже, одразу 100 жінок, жінок-лідерок з сільської місцевості, 16-17 жовтня зібралися в Запоріжжі, аби отримати нові знання, досвід та підтримку для подальшої праці. Організатори заходу Українсько-канадський Проект "Розвиток молочного бізнесу в Україні" та "Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва" (UHBDP) прагнули об'єднати жінок, підвищити їх конкурентоспроможність та компетентність, додати впевненості та рішучості, і їм це вдалось.

[widgetkit id=512]

Учасниць форуму вітав Володимир Сенюк, провідний експерт програм міжнародного розвитку Посольства Канади в Україні. Він відмітив, що Уряд Канади приділяє велику увагу питанням гендерної рівності, розвитку жіночого підприємництва, залученню жінок до прийняття рішень, а також наголосив, що зараз розробляються нові проекти, Уряд Канади планує і в подальшому впроваджувати феміністичну політику, питання підтримки жіночих ініціатив залишаються в пріоритеті роботи з Україною.

- В Українському проекті бізнес-розвитку плодоовочівництва 44 тисячі клієнтів і клієнток, 42 % - жінки, з них лише 12 % - жінки з зареєстрованим бізнесом, - каже Олександра Гармаш, міжпроектна менеджерка UHBDP. - Жінки в бізнесі складають невеличку частинку, їх тяжко побачити, бо їх мало саме в зареєстрованому бізнесі. А що таке зареєстрованому бізнес? Це можливість говорити з владою, залучати інвестиції, отримувати гранти, саме тому на розвитку дійсного жіночого бізнесу ми фокусуємо велику увагу. За нашими дослідженнями, саме жінки з незареєстрованого бізнесу не бачать своє майбутнє в агробізнесі, зареєстровані – налаштовані більш оптимістично.

Олександра Гармаш вважає, що таке спілкування, такий нетворкінг допомагають зрозуміти, яку важливу справу всі роблять, наскільки перспективний і цей бізнес, і партнерство.

Жінки в кооперації стали ще успішнішими за останній рік, здобули ще більше вигід. Про це каже менеджерка Кооперативної Академії Софія Буртак.

- За статистичними даними, більше половини членів кооперативів – це жінки, вони впливають на розвиток кооперації, а кооперація сприяє інтеграції жінок у формальну економіку,- розповідає Софія Буртак. Але важливо й бути щасливим. Формула щастя, яка може зробити баланс життя та роботи більш сприятливим: запланований відпочинок, механізація праці, збільшення рентабельності бізнесу. Висновок: треба вести облік, рахувати свої витрати та прибутки, щоб свідомо ставитися до того, як працює бізнес

Щоб кожну учасницю Форуму залучити до діалогу, роботу побудували у форматі світового кафе. За декілька годин всі змогли обговорити такі чинники розвитку сімейної ферми, як диверсифікація бізнесу та планування розвитку ферм; управлінський облік і фінансовий менеджмент, державна реєстрація сімейних ферм; взаємодія з органами влади; планування передачі бізнесу дітям; онлайн просування товарів з доданою вартістю; кооперація як інструмент маркетингу продукції.

У роботі Форуму брали участь і фермерки з-за океану: Карла Гроуні, власниця тваринницької ферми та бізнесу з виробництва кормів (США) та Селін Дехаус, фермерка, членкиня правління кооперативу Agropur (Канада). Вони ділились досвідом, давали поради та рекомендації, разом жінки намагалися зрозуміти, чому іноземні алгоритми не працюють в Україні.

Сім’я Селін Дехаус має власну молочну ферму “Ізабель”, зараз з кожної корови вони отримують 45 л молока. Над підвищенням продуктивності власники ферми працюють багато років.

- Ми звертались до спеціалістів, спілкувались з колегами, працювали з економістами, так, вийшли на оптимальну рентабельну модель ферми, побудували новий корівник з кращими умовами для корів, і підвищили надої до 30 л на день. Співпраця з агрономами, покращення кормової бази також позитивно відобразились на наших результатах, - каже Селін Дехаус. - Щоб покращити прибутки – вирощуємо ягоди, продаємо їх у власному кіоску. Вже займаймося переробкою, облаштували територію для агротуризму.

З часом молочна ферма Селін Дехаус стала частиною кооперативу Agropur (Канада). 86 виробників об’єднались, щоб обмінюватися досвідом, разом закупати необхідні у господарстві товари, а потім купили… завод! Маслопереробний.

Девіз кооперативу: «Немає жодних кордонів», який члени кооперативу успішно втілюють. Agropur придбав завод для виробництва сиру в США. Зараз кооператив став ще більш потужним, 3000 учасників, володіє 39 заводами!

- Наша мета думати, що ми залишаємо дітям і онукам, і мати міцні позиції на молочному ринку, - підкреслює Селін.

Друга частина форуму була присвячена якості продукції.

- Якість, безпечність – головне! Питання безпечності та якості харчових продуктів має пріоритетне значення для урядів всіх країн, виробників харчових продуктів, їх продавців та споживачів, - підкреслювала колишній міністр агрополітики Ольга Трофімцева та закликала виробників плодоовочевої продукції реєструватись як оператори ринку, реєструвати свої виробничі потужності, адже дотримання вимог законодавства щодо якості харчових продуктів та впровадження системи HACCP допоможе аграріям не тільки виявити прогалини у власній системі простежуваності в усьому харчовому ланцюгу «від лану до столу», а й дозволить виробникам нарешті стати видимими для цивілізованих ланцюгів збуту та вийти на кінцевого споживача.

Роботу груп за напрямками ягідництво, молочарство, овочівництво щодо початку впровадження вимог законодавства, а також проведення сертифікації в залежності від ринків збуту, супроводжував Андрій Гармаш – спеціаліст із впровадження вимог харчового законодавства.

В рамках Третього форуму "Мережа жінок-фермерок України" жінки обрали героїню з кращою історією успіху. Це Марина Дримуш з історією «З бухгалтерки до менеджерки кооперативу". А взагалі розповіді жінок про створення власного бізнесу, проблеми та перемоги надихнули учасниць форуму на нові звершення, тому перемогли всі.