Сучасне рослинництво важко уявити без широкого використання різноманітних засобів для захисту рослин (ЗЗР) від хвороб та шкідників. При цьому ЗЗР користуються не лише виробники сільськогосподарської продукції, що йде на продаж, але й власники приватних особистих господарств, навіть ті, хто прагне виростити «екологічно чисту продукцію» для власного споживання.

Лише деякі нечислені ентузіасти «екологічної чистоти» намагаються повністю уникати застосування будь-яких синтетичних речовин, обмежуючись «народними» засобами, ефективність яких (а в деяких випадках і та ж таки екологічна безпечність) не завжди виправдовує їх сподівання.

Таким чином, навряд чи пересічний виробник або й власних підсобного господарства зможе уникнути використання ЗЗР, проте збільшити ефективність їх використання, а отже, добитися як економії цих (зазвичай не дуже дешевих) речовин при одночасному зменшенні аж до мінімального рівня шкоди довкіллю, якщо навіть не згадувати можливу шкоду для здоров’я кінцевого споживача виробленої продукції, є цілком реальним завданням!

Нижче ми розглянемо основні шляхи того, як це можна зробити у невеличкому господарстві.

Для початку розглянемо питання про те, як краще використовувати ЗЗР, якщо всеж таки Ви вирішили їх застосувати.

Пошук, вибір, використання – як все вірно зробити?

Перш за все, треба визначити, що саме (який шкідник або яка хвороба) ви бажаєте перемогти/стримати або чому запобігти. Якщо ви займаєтесь профілактикою хвороби, від якої потерпали ваші рослини в попередні роки або знаєте, яка саме хвороба може проявитися цього разу – то все добре. В іншому випадку треба добре зафіксувати всі прояви/симптоми для того, щоб визначити шкідника або хворобу, що загрожує рослинам. Після цього за ними визначаємо, що саме спричиняє проблему, з чим будемо боротися. Краще це зробити ДО того, як ви підете у точки продажу за препаратом, бо якщо ви будете питати про те, що то за напасть на ваші любі рослинки і що від неї допоможе продавця у точці продажу, то за ефективністю це буде на рівні одночасного отримання діагнозу та масажу за телефоном.

Після визначення НАЗВИ основної проблеми згадуємо все те, що може мати значення для вірного вибору препарату, а саме: ступінь ураження шкідником/хворобою, їх фазу розвитку, фазу розвитку рослин, погодні умови і таке інше. Все це може знадобитися для вірного вибору препарату.

При виборі препарату краще використовувати його опис від виробника, який можна знайти в мережі Інтернет (краще дивіться на сайті самого виробника) або в його рекламно-інформаційних матеріалах. При виборі виробника краще обмежитися добре знаними виробниками з перевіреною репутацією, не гнатися за гучними назвами невідомих виробників, які можуть виявитися доволі малоефективними. Уважно прочитайте опис та рекомендації виробника!

Після остаточного вибору препарату треба визначити його необхідну кількість, що допоможе визначити, яке саме пакування буде доречним та скільки упаковок буде потрібно. Як правило, не варто брати препарати «з запасом», оскільки при довгому зберіганні або при зберіганні у неналежних умовах (наприклад, у приміщенні з високою або низькою температурою, під дією вологи або сонячних променів), особливо після відкриття упаковки, препарати можуть зіпсуватися (до того ж, деякі препарати потребують дотримання певних умов зберігання), тому таке намагання зекономити може виявитися невиправданим. З іншого боку, варто пам’ятати, що препарати у великій упаковці коштують у перерахунку на їх масу помітно дешевше, ніж ті самі препарати у дрібному фасуванні. До того ж, при придбанні препаратів у більшій упаковці (що зазвичай провадиться самим виробником) ви менше наражаєтеся на ризик придбати контрафактну продукцію або ж препарат з неналежною ефективністю, оскільки фасування у малі пакети може бути проведено з порушенням технологій або ж препарат міг занадто довго зберігатися. Тому варто подумати, чи не можете ви скооперуватися з вашими сусідами або знайомими для того, щоб придбати препарат у більшій упаковці.

Визначилися з препаратом та його необхідною кількістю? Можна переходити безпосередньо до придбання препарату. Для цього варто на сайті виробника подивитися на перелік його партнерів та дистриб’юторів для відповідного фасування (для дрібної та більшої упаковки ці переліки можуть не співпадати). Не варто купувати ЗЗР у випадкових місцях – при цьому ви наражаєтеся на помітно більший ризик придбати контрафактну продукцію або ж препарат, термін зберігання якого вичерпався.

Нарешті, препарат придбано та доставлено до місця застосування. Варто ще раз уважно прочитати інструкцію з застосування та пересвідчитися, що застосування препарату буде проходити при належних умовах оточуючого середовища. Перед самим застосуванням варто ознайомитися з прогнозом погоди, оскільки якщо, припустимо, невдовзі очікується сильний дощ, то обприскування ймовірно призведе лише до витрати препарату та спричинення шкоди довкіллю, але не буде ефективним проти хвороби чи шкідників. Слід пам’ятати, що ефективність багатьох препаратыв зростає, коли їх застосовують разом з речовинами, які сприяють прилипанню – читайте інструкцію та не забудьте придбати/знайти таку речовину!

Далі треба підготувати обладнання для розпилення ЗЗР. Слід відзначити, що застосування належним чином відрегульованого та якісного оприскувача, який забезпечить рівномірну дисперсію речовини, що розпилюється, є необхідною умовою для забезпечення ефективності засобу, що застосовується. Це дозволяє в кінцевому підсумку зменшити кількість обробок, а отже, зекономити ЗЗР (економія може скласти 30-50%) та зменшити шкоду оточуючому середовищу. Саме тому ще на етапі придбання обладнання для розпилення ЗЗР варто подумати про те, щоб вибрати модель належної якості та оптимальної продуктивності. Слід пам’ятати, що це обладнання буде застосовуватися декілька років, тому придбання якісної моделі за більшу суму в кінцевому випадку, з огляду на потенційну економію ЗЗР у майбутньому, може виявитися цілком виправданим.

Все готово до застосування? Тоді треба належним чином зробити розчин та приступити до роботи. Не забудьте про необхідність використання засобів особистого захисту при роботі з препаратами! Завжди використовуйте препарат у мінімально ефективній дозі з дотриманням інструкцій щодо застосування!

Після закінчення роботи слід промити обладнання та при необхідності відправити на зберігання залишки препарату або утилізувати їх. Пам’ятайте, що тара, в якій були поставлені отрутохімікати, треба утилізувати з додержанням особливих норм! Цією справою займаються лише вповноважені на те підприємства, контактні дані яких можна знайти на сайті самих виробників ЗЗР, якщо такі контактні дані не вказані на самій тарі або у відповідних інструкціях з застосування. Не використовуйте порожню тару від отрутохімікатів у своєму господарстві для будь-яких цілей – це небезпечно!

Якщо обробку рослин у вашому господарстві провадять наймані працівники, не забудьте провести з ними (або уповноважити на це відповідальну особу) інструктаж як з застосування ЗЗР, так і з техніки безпеки. Не слід сподіватися на те, що вони «самі знають», «здогадаються прочитати» або «пам’ятають з минулого року, вони ж вже це робили».

Таким чином, слід запам’ятати послідовність дій: вірне визначення проблеми → пошук інформації щодо ЗЗР → вибір належного засобу → придбання у належному місці → належна підготовка до застосування → раціональне застосування !

Все це відноситься до застосування ЗЗР. Але часто виникає питання:

А чи не можна взагалі не застосовувати … або принаймні менше/рідше застосовувати… ?

А таки можна! … Хоч і не завжди… Давайте розглянемо основні заходи, які дозволяють зменшити застосування ЗЗР або навіть і взагалі відмовитися від їх застосування.

Насамперед, слід згадати, що у боротьбі з хворобами та шкідниками рослин діє той самий принцип, що й в медицині: «Попередити легше, ніж лікувати!»

Насамперед, слід дотримуватися законів та нормативів щодо попередження розповсюдження захворювань та шкідників. Зокрема, це стосується придбання насіннєвого та посадочного матеріалу. Треба знати, які саме хвороби чи шкідники загрожують конкретному виду рослин у вашій місцевості та у країні в цілому. Так, для прикладу, для запобігання розповсюдження філоксери саджанці винограду варто купляти лише у перевіреного постачальника, у питомниках якого забезпечується нерозповсюдження цієї хвороби.

Багато що залежить від того, як організоване ваше господарство, які технології там застосовуються. Слід взяти до уваги, що вирощування культур великими масивами у монокультурі завжди створює сприятливі умови для розповсюдження хвороб та шкідників, що і зрозуміло: скажемо, при розповсюдженні шкідника шлях від одної рослини до іншої в монокультурі надзвичайно короткий. Навпаки, збільшення біорізноманіття, відмова від монокультури значно стримує розповсюдження шкідників та хвороб. Тому там, де це можливо, варто використовувати комбіновані насадження, розміщуючи рослини різних видів у рядках або на невеличких ділянках, що перемежаються, враховуючи при цьому сумісність рослин. Втім, питання комбінованих насаджень досить складне та вартує окремого розгляду...

Серед інших агротехнологічних заходів для попередження та стримування розповсюдження хвороб та шкідників варто згадати використання сівозмін, культивації, видалення та знищення рослинних останків, де можуть знаходитися патогенні організми чи личинки шкідників, насадження рослин, що відволікають або відлякують шкідників, використання стійких до патогенів сортів, збільшення кількості організмів, що є паразитами та хижаками для шкідників.

У боротьбі з шкідниками ефективними є різноманітні бар’єри (наприклад, застосування сіток на отворах клапанів теплиць), застосування отруйних приманок та пасток. Окремо слід зупинитися на застосуванні так званих нетхаусів. Нетхаус - це каркас (як правило, розбірний), дещо подібний до каркасу теплиці (звичайно, зі значно меншою міцністю та витратами матеріалу через те, що його навантаження значно менше), на який з усіх боків натягують сітку з дрібним осередком, яка запобігає проникненню комах та птахів до рослин, що підлягають захисту. Такі споруди, що встановлюються над рослинами, значно знижують (аж до повної ізоляції) доступ до рослин комах, а також дрібних тварин та птахів, які пошкоджують плоди.

Окремої уваги заслуговує питання використання замість хімічних препаратів біологічно активних препаратів, включно з так званими баковими сумішами. Через складність цього питання воно буде розглянуто в окремій статті

Андрій Сабо, консультант з питань раціонального природокористування