800 тонн заморожених ягід, фруктів та овочів у сезон, а ще різноманітні мікси на будь-який смак – це асортимент ТОВ «ТАФ СЕРВІС». У його холодильниках, як в Греції, є все, що можна заморозити. Підприємство базується неподалік Миколаєва, а ягідну та плодоовочеву сировину купує по всій Україні: дикороси в західній частині країни, суницю-малину – в центральній, вишні-персики-абрикоси – з Миколаївської та інших південних областей, гриби – з херсонських лісів, модний аспарагус – з херсонських полів.

Основні споживачі – великі трейдери, кафе та ресторани України. У період карантину, коли HoReCa призупинила замовлення, «ТАФ СЕРВІС» переключився на онлайн-продажі кінцевому споживачу, благо, база для цього була: сайт www.yagidka.in.ua, акаунти в соціальних мережах: @Інтернет-магазин заморожених продуктів та @yagidkainua. За п'ять тижнів карантину через власні Інтернет-ресурси вдалося реалізувати близько 6 тисяч упаковок продукції. Онлайн-продажі збільшилися в 10 разів, звичайно, в порівнянні з офлайн-продажами – це крапля в морі, але цікавий сам досвід роботи безпосередньо з кінцевим споживачем.

«Занурення» в холод

«ТАФ СЕРВІС» – за першими трьома літерами «ховається» Татарінов Олександр Федорович, він власник і директор компанії. Оптимістичний, балакучий молодий чоловік, відмінно розбирається в ланцюжку поставок плодоовочевої продукції, маркетингу та організації збуту. Відповідаючи на ділові дзвінки, паралельно Олександр легко відкриває карти свого бізнесу, і, здається, також легко жонглює операційними процесами.

Починав колись із заготівлі ягід, фруктів для великих переробних підприємств: купував у дрібних, агрегував партію, привозив на «Сандору», інші підприємства переробної промисловості.

Трансформація в холодний бізнес – справа випадку. Партнери попросили допомогти з реалізацією замороженої вишні. Олександр орендував на час холодильник, ягоди успішно розпродали компаніям, які співпрацюють з пекарнями – це вже разом з дружиною Юлією, яку залучив на допомогу. Так, «ТАФ СЕРВІС» став сімейним бізнесом, який створює продукцію з доданою вартістю.

– Сімейний, але не крафтовий, – уточнює Олександр Татарінов. – В Україні сімейний бізнес чомусь асоціюється з невеликою справою.

Коли потрапляєш на підприємство «ТАФ СЕРВІС», такої думки не виникає. Просторі цехи, сучасне обладнання, працівники у форменому одязі, рукавички, а тепер і маски. Всі процеси розділені по зонах. Миття і чищення фруктів, ягід, овочів. Інспекція – тут визначають і викидають некондицию. Нарізка соломкою – найчастіше під цей ніж потрапляє салатний перець. Подрібнення кубиком - в цій машинці "крутяться" овочі для міксів, великі плоди (ананаси, папайя, манго). Вибивання кісточок – для вишні, наприклад. Бланшування – сюди частіше потрапляє кукурудза. Ну, і королева цеху переробки - камера шокової заморозки. Мало не забула, упаковка. Яскраві, з прозорим віконцем пакети, в яких зручно розглянути якість продукції під торговою маркою Yagidka.in.ua. І, звичайно, камера для зберігання продукції після шокової заморозки на 400 тонн.

Модний асортимент

Підприємство почали будувати в 2016-м і за 4 роки основні процеси досить впевнено налагодили. Сьогодні в асортименті «ТАФ СЕРВІС» 75 найменувань. Напрацьовували поступово. Починали з заморозки вишні, а за нею пішла суниця садова, чорна смородина, малина, обліпиха, ожина, журавлина. Так поступово дійшли до заморожених манго, ананаса, маракуйя з насінням і без - на вибір.

– У ягодах-фруктах теж є тенденції і тренди. Відомий виробник морозива «Рудь» часто виступає законодавцем фруктової моди. Випустили заморожений лід "Манго-маракуйя" – всі хочуть цей мікс, ресторатори запитують ці фрукти, кулінари готують тістечка та торти з тропічним смаком. Ми чуйно вловлюємо бажання наших клієнтів, – ділиться досвідом Олександр Татарінов.

Суміш овочів з гарячою назвою "Мексиканська" стала відома вітчизняному покупцеві завдяки бренду «Bonduelle», це найпопулярніший овочевий мікс у світі. "Заморозщики" з Миколаєва змогли цю композицію повторити та запропонувати покупцеві за більш прийнятною ціною.

– Нещодавно додали такі позиції, як заморожені деруни, заморожене картопляне пюре – лінійка для ледачих, – посміхається Олександр.

Взяли на пробу аспарагус з Китаю, заморожений, зрозуміло, попит є. Спробували самі морозити херсонську спаржу – на смак навіть краще. Татарінови постійно в пошуку – чим же здивувати покупця.

Традиційно найпопулярніші позиції – це вишня, чорна смородина, суниця садова, малина. В овочевій групі – броколі, кукурудза, квасоля стручкова.

Пиріжки з абрикосами та вишнями - тренд південної кухні

Кілька років тому заморозили серйозний обсяг абрикосів і наполегливо пропонували місцевим кулінарам і рестораторам.

– Ну що може бути краще пиріжка з солодкими абрикосами або вишнями? Аромат і смак більш виражені, ніж у тропічних фруктів, а ціна на ці продукти значно нижче. Чому в західній частині України є страви локальної кухні, а у нас цьому напрямку практично не приділяють уваги? Кому як не нам відроджувати/підтримувати фермерство на українській землі!? – каже Олександр Татарінов.

«ТАФ СЕРВІС» розширює асортимент локальних продуктів. Минулого року спробували заморозити бессарабський сорт солодкого перцю гогошари, його кілька фермерів виростили для компанії під замовлення. Завдяки нетиповій для перцю формі його зручно фарширувати, цей сорт на ура пішов у ресторани і кафе. Гогошари користувався величезним попитом і у онлайн-покупців.

Дбайливий маркетинг

Якщо ви ходите в кафе і ресторани півдня України і Києва, то ви, сто відсотків, їли страви, приготовані з фруктово-овочевих продуктів «ТАФ СЕРВІС», тому що компанія – найбільший постачальник заморожених продуктів на сектор HoReCa. Мережі «Челентано», «Компот», «AROMA KAVA», «Робін-Бобін», «Ліка Базиліка», «Де густо», мережа пекарень «Булошная», ресторан «Karabas Pub», магазини «Солодка лапа», кафе «Дубки», кращі одеські ресторани використовують в своїй кухні заморожені продукти Татарінова. І навіть "Пузата хата", правда, через дистриб'юторську компанію. Цікаво, що серед клієнтів «ТАФ СЕРВІС» і столові великих заводів і підприємств – ось яка довіра!

Як напрацьовували канали збуту? Поступово. На трейдерів виходив Олександр, Юлія відвідувала ресторани, піцерії, пекарні, знайомилася з шеф-кухарями, пропонувала спробувати, оцінити продукцію. І дзвінки дрібнооптових клієнтів не змусили себе чекати. Далі – задоволені якістю кухарі радили продукцію своїм колегам. Татарінови розуміють і чують своїх клієнтів, думка і запити їх покупців для них мають значення. І навіть в такому холодному бізнесі, як заморожені овочі та фрукти, дуже важливі теплі відносини. "ТАФ СЕРВІС" піклується про своїх клієнтів, пропонуючи нові рецепти, нові форми співпраці та сервіси.

«ТАФ СЕРВІС» зайняв своє місце і на Інтернет-ринку. Торгова марка, сайт зі зручним інтерфейсом, спілкування з потенційними клієнтами в соціальних мережах, просування продукції через власні акаунти і блогерів, невеликі інвестиції в Інтернет-рекламу – всі ці кроки дозволили підприємству продемонструвати переваги своєї продукції більш широкому колу споживачів. А в період карантину, коли HoReCa взяла паузу, кінцеві споживачі мали доступ до вітамінних продуктів.

І зараз величезна кількість дзвінків від бажаючих придбати заморожені ягоди та фрукти з різних куточків України. "ТАФ СЕРВІС" здійснює безкоштовну доставку своєї продукції по Миколаєву і Херсону, зовсім скоро географію планують розширити – задовольнити вітамінні потреби й одеситів.

Ягідний франчайзинг

Відправка новою поштою продуктів, яким належить транспортуватися у рефрижераторі – не варіант. Олександр Татарінов і раніше подумував про розробку напрямків для розвитку бізнесу по франшизі, а зараз його команда впритул підійшла до справи: вибудовують фінансову модель, складають франчайзинговий пакет, готують договір франчайзингу. Простіше кажучи, будь-яка людина, яка шукає ідеї для бізнесу, може побудувати бізнес в своєму місті під торговою маркою Yagidka.in.ua. Для старту необхідно мати невелике приміщення для зберігання продукції та автомобіль для розвезення.

– Ми готові проконсультувати партнерів з питання обладнання приміщення холодильним обладнанням, поділитися контактами надійних фахівців, які виконають всі роботи оперативно і недорого, – каже Олександр. – Ми наповнимо сховище продукцією, запропонуємо конкурентні ціни, проконсультуємо з питань ринків збуту в регіоні, забезпечимо рекламну підтримку в вашому місті. Наш сайт стане майданчиком для "лову" онлайн-покупців. Словом, бізнес під ключ.

Бізнес-метаболізм

Компанія «ТАФ СЕРВІС» активно взаємодіє з виробниками ягідної та овочевої продукції, навіть з найдрібнішими. В Україні, наприклад, до цих пір немає вишневих промислових садів, доводиться збирати ягоди на особистих присадибних господарствах. З травня по жовтень в усіх куточках України працюють заготівельники компанії «ТАФ СЕРВІС»: ягоди, білі гриби, плодові та овочеві культури. Вимоги до сировини - якість. Поширена думка про те, що для заморозки придатні ягоди, фрукти, овочі 2 або 3 сорту, помилкова.

Послуги «ТАФ СЕРВІС» з миття, різання, бланшування, заморожування плодоовочевої сировини – теж популярний сегмент для взаємовигідного співробітництва з фермерами.

У планах компанії нова лінійка продукції: рідкі чаї. Приготування і фасування натуральних ягідних і фруктових рідких концентратів планують організувати на основних потужностях.

– Бачу, які концентрати використовують деякі торгові точки. Це обман. Обліпиховий чай, який на 50 відсотків складається з дешевого яблучного пюре та ще й з додаванням аспірину, – це не тільки неповага до клієнта, це небезпечно для його здоров'я, – каже Олександр. – Ми маємо намір створити лінійку якісних натуральних рідких чаїв у сашетах. В Україні такий фруктово-ягідний потенціал, такі смаки й аромати. Ми можемо собі дозволити їсти і пити краще, корисне, смачне.

Для Олександра бізнес – це захоплюючий творчий процес. З цікавістю спостерігаємо, якими ще новими бізнес-фарбами заграє торгова марка Yagidka.in.ua, якими сервісами та смаками здивує відданих і нових клієнтів.