[widgetkit id=530]

Всі ці питання були в фокусі третьої щорічної конференції “Прибуткове виноградарство – 2020”, що відбулася 15 лютого в м. Енергодар. Але справжньою родзинкою конференції стала панельна дискусія з провідними фахівцями-виноградарями Запорізької області, такими як І. Захаренко, В. Ласкавий, М. Гречка. Зазвичай, основні питання до експертів, що лунають із залу, пов'язані з технологіями вирощування, та не цього разу. Найбільше наших виробників цікавить саме реалізація продукції. Можливість виходу на експорт, робота з торговими мережами, нові бізнес-моделі, що допоможуть отримати більш високу вартість товару.

Експорт винограду: бути чи не бути

Думки експертів з цього приводу були однозначні: на даному етапі міркувати про експорт та вихід на торгові мережі малому виробнику ще зарано, адже ми ще не повністю покриваємо потреби внутрішнього ринку.

Більш того, існує велика проблема різносортності, що не дозволяє зібрати великі товарні партії, що, в свою чергу, заважає працювати на експорт та заключати договори з підприємствами роздрібної торгівлі.

Як ми можемо вплинути (вирівняти) коливання ціни?

У бажанні заробити більше, виробник вивозить на ринок недозрілий “зелений” виноград та збиває ціну, пропонуючи ринку великий об’єм. Як наслідок, покупець неохоче забирає продукцію, пропонуючи несправедливу ціну. На ринку утворюється “застій”, що ще більше знижує вартість винограду. Утримати ціну можна, якщо виноградарі будуть продавати свій товар по мірі дозрівання, не обвалюючи ринок неякісним товаром.

Іван Іванович Захаренко, досвідчений виноградар, обурений становищем на вітчизняному ринку:

– Минулого сезону на ринок викидалася велика кількість неякісного винограду, продавалася зелена “Аркадія”. Ще до серпня збили ціну, виноград не купували ані оптовики, ані роздрібні продавці. Кому потрібна зелена ягода? Якісний виноград повільно просідає в ціні та різко повертається до справжньої вартості. А неякісний – збирають і вивозять сотнями тонн на ринок.

Для того, щоб отримати більш вигідну ціну, виробник повинен продовжити терміни реалізації винограду, починаючи з закритого ґрунту та закінчуючи укриванням кущів затінюючою плівкою. Сюди ж відноситься використання спеціальних препаратів, щоб продовжити термін дозрівання винограду та мати можливість вийти на ринок пізньою осінню. Таким чином, присутність українського винограду на прилавках подовжиться ще мінімум на місяць.

Організатор Конференції “Прибуткове виноградарство - 2020” – Інформаційно-консультаційний центр “Агро-Таврія” за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).