Протягом 5 днів, з 12 по 16 червня, майже 30 сільгоспвиробників, клієнтів Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, отримували цінну інформацію з психології бізнесу та маркетингу, програвали стандартні ситуації в бізнесі, вчилися бачити свої слабкі та сильні сторони.

[widgetkit id=349]

Яків Гороховський ділився секретами розробки стратегії маркетингу та складання бюджету, вчив розраховувати ресурси бізнесу й ризики, будувати програму розвитку та розширення бізнесу. Фермерам було нелегко, але вони зізнавались, що це непроста, але дужа важлива складова їх роботи. Психолог Ян Зусман, фахівець Міжнародного Навчального Центру ім. Голди Меїр, зупинився на таких важливих темах, як психологічні типи у бізнесі, психологічні особливості споживачів і способи впливу на них, а також тонкощі мистецтва продажів.

- Бізнес – це домашній кінь, що годує, але його теж треба годувати. Якщо ти не конюх, хоч трісни, кінь проживе ще пару років і помре. Це живий організм, який без материнської та батьківської ласки не живе, - каже Ян Зусман.

Фермери, що приїхали на тренінг, це вже розуміють, тому активно брали участь у запропонованих іграх, авантюрах, виконували дивні, на перший погляд, домашні завдання. Підсумком п'ятиденного тренінгу стали бізнес-проекти, які учасники тренінгу готували вечорами, а потім представили і захистили.

- Цей тренінг дав мені більше впевненості в собі. Я вже знаю, що зроблю в першу чергу. Розділю ролі в нашому сімейному бізнесі, розширю асортимент, буду фасувати мед в стики. І піду далі, - каже Олена Котик із Запорізької області.

- Після тренінгу у мене викристалізувалася картинка. Тепер я знаю, як написати бізнес-план для створення кооперативу спільно з іншими виробниками ягід, щоб заморожувати великі партії та виходити на експорт. По-іншому подивилася на свій бізнес, зрозуміла, що можна розробляти додаткові напрямки у бізнесі. Тренінг - це ще й знайомство з іншими виробниками, багато корисного дізналася від них, - каже Ольга Ігітян, виробник полуниці, часнику, кавунів з Одеської області.

- Якщо чесно, перші півдня не розуміла спікерів, але крок за кроком прийшло усвідомлення того, що таке бізнес і правила гри в ньому, - додає Наталія Ковальчук, виробник баштанних з Миколаївської області. - Звичайно, тепер буду багато чого змінювати у себе і для себе. Після тренінгу з'явилися питання, сподіваюся на продовження спілкування з такими фахівцями.

- Нові знання дадуть мені впевненість у собі, - говорить Ігор Гончарук, виробник ягід і томатів з Одеської області. - Тепер я бачу, де можу себе реалізувати. Так, потрібно посидіти, обміркувати, щось ще почитати, але напрямок є.

- Для мене було відкриттям те, що в бізнесі потрібно бути жорстким. Спробую нові знання застосувати на практиці, - говорить Марина Ємець, виробник овочів з Миколаївської області.

- Я отримала великий об’єм знань, обов'язково буду їх адаптувати для ведення свого бізнесу. Мій погляд на власний бізнес дещо змінився, я побачила свої сильні й слабкі сторони. Це дасть мені можливість рости та йти далі, - вважає Наталія Квітка, виробник лікарських трав і фіточаїв із Запорізької області.

Яків Гороховський вважає, що учасники тренінгу вже не зможуть вести бізнес по-старому, а іншим фермерам радить вірити в свої сили й навчатися:

- Щоб підняти бізнес, перше, що треба - віра в себе, в свої сили. Друге, зрозуміти глобально, що таке бізнес, тобто не виростив-продав, а що таке ланцюжок від насіння до кінцевого споживача. Важливо ще й побачити, де ти знаходишся в цьому ланцюжку і що потрібно додати. Третє, при наявності першого і другого, зробити крок.

Усі учасники тренінгу отримали сертифікати. Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва має намір і далі розвивати бізнес-складову в роботі з клієнтами. Слідкуйте за анонсом заходів та подій Проекту на сайті та в соціальних мережах Facebook та Twitter!

Завантажити матеріали з тренінгу