При належному управлінні стічні води можна безпечно використовувати під час виробництва продукції рослинництва - безпосередньо шляхом зрошення або опосередковано, маючи водоносні горизонти - але це вимагає ретельного управління ризиками для здоров'я, шляхом їх ретельного очищення, пише портал aggeek.net.

Те, яким чином країни вирішують цю проблему, а також останні тенденції в галузі використання стічних вод в сільськогосподарському виробництві обговорювалися на зустрічі групи експертів, що проходила у Берліні під час щорічного Глобального форуму з продовольства і сільського господарства (19-21 січня). Захід проводився ФАО за участю Організації ООН з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО), Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), Світового банку та Німецького науково-дослідного товариства з продовольства і харчування ім. Лейбніца.

"Не дивлячись на відсутність більш детальних даних про практику, ми можемо стверджувати, що в світі лише невелика частина очищених стічних вод використовується для сільського господарства, велика частина з якої надходить з міських водостоків. Але все більше країн, в тому числі Єгипет, Йорданія, Мексика, Іспанія та Сполучені Штати Америки, вишукують можливості боротьби зі зростаючим дефіцитом води ", - сказав Марлос Де Соуза, старший експерт Відділу земельних і водних ресурсів ФАО.

"На сьогоднішній день повторне використання стічних вод для зрошення було найбільш успішним поблизу міст, де доступ до них залишається вільним або надається за дуже невелику плату, а також, де є ринок збуту сільськогосподарської продукції, в тому числі непродовольчих культур. Але така практика може використовуватися і в сільській місцевості, і насправді вона вже давно використовується багатьма дрібними фермерами ", - відзначає Де Соуза.

Важливо забезпечити раціональне управління стічними водами і їх безпечне використання, яке повинно враховувати місцеві умови, додає він.

Альтернативне джерело найважливішого ресурсу

Вода грає фундаментальну роль для виробництва продуктів харчування, а зростаючий дефіцит цього важливого природного ресурсу, який, ймовірно, буде тільки посилюватися в умовах зміни клімату, має дуже серйозні наслідки для здатності людства прогодувати себе.

У всьому світі зростання чисельності населення і економічне зростання роблять все більший тиск на ресурси прісної води, при цьому загальна швидкість забору ґрунтових вод збільшується на 1 відсоток на рік з 1980 року. І цей тиск в даний час посилюється в зв'язку зі зміною клімату.

Вже зараз на сільське господарство припадає до 70 відсотків споживання прісної води в світі. Попит на продукти харчування за оцінками зросте щонайменше на 50 відсотків до 2050 року, і потреби сільського господарства у воді будуть тільки рости. Попит з боку міст і індустрії також зростає.

Більш широке використання нетрадиційних, альтернативних джерел води, в тому числі міських стічних вод і фермерських стоків, можуть допомогти пом'якшити жорстку конкуренцію за воду.

Крім вирішення проблем, пов'язаних з дефіцитом води, стічні води часто мають високий вміст поживних речовин, що робить їх гарним добривом. "Якщо це безпечно для здоров'я і навколишнього середовища, стічні води можуть служити активом, а не бути важким тягарем", - зазначив пан Де Соуза.

Управління ризиками

Неочищені стічні води часто містять мікроби та хвороботворні мікроорганізми, хімічне забруднення, залишки антибіотиків, а також інших факторів, що загрожують здоров'ю фермерів, працівників харчової промисловості та споживачів, що, в свою чергу, також створює екологічні проблеми.

На даний час існує ряд технологій та підходів, що використовуються у всьому світі для очищення, управління і використання стічних вод в сільському господарстві, багато з яких адаптовані під місцеву базу природних ресурсів, сільськогосподарські системи, в яких вони використовуються, і сільськогосподарські культури, які вони виробляють .

У Єгипті, наприклад, де запаси води обмежені, а стічні води, як правило, сильно забруднені, створені водно-болотні угіддя виявляються перспективним, економічно вигідним підходом до очищення. У Єгипті, а також в Тунісі стічні води широко використовується в проектах агролісомеліорації, підтримуючи як виробництво деревини, так і зусилля по боротьбі з опустелюванням.

У Центральній Мексиці міські стічні води вже давно використовуються для зрошення сільськогосподарських угідь. У минулому екологічні процеси допомогли знизити ризики для здоров'я. Нещодавно були введені обмеження на використання стічних вод для певних видів сільськогосподарських культур - деякі культури можуть бути благополучно вирощені за допомогою стічних вод, тоді як для інших культур потрібні інші умови з додаванням у систему монтажу очисних споруд.

У Йорданії на очищену воду припадають цілих 25% від загального обсягу споживаної води в країні.

У Сполучених Штатах очищення і управління водоносними горизонтами є звичайною практикою, особливо на заході країни.

За матеріалами ФАО.

Джерело: aggeek.net