Дмитро Ніколаєв, менеджер Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, кажучи про органічний ринок, зазначає: «Це новий нішевий ринок. Попит на органічні продукти буде зростати випереджальними темпами в найближчі роки».

[widgetkit id=469]

«Органічні продукти приречені на успіх. Продажі збільшуються швидше, ніж органічні площі», - говорить Сергій Галашевський, директор українського органу з сертифікації органічного виробництва «Органік Стандарт».

Традиційні лідери українського органічного експорту - це кукурудза та пшениця. Мед, заморожені ягоди, малина входять у ТОП-10 продуктів експорту. У нас купують Нідерланди, Німеччина, Великобританія, Австрія, при чому з Нідерландів йде реекспорт. Експортуються також дикороси, чорниця, ожина.

«В нашій базі близько 20 експортерів дикорослих ягід з України. 9 експортерів яблук, які збирали в основному в занедбаних садах, які давно не оброблялися», - розповідає Сергій Галашевський.

Україна не тільки експортує органічні продукти, а й імпортує. В ході конгресу “Органічна Україна” експерти обговорили можливості імпортозаміщення. Андрій Мокряк, консультант аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting, проаналізував можливості імпортозаміщення на українському органічному ринку. У структурі імпорту органічної продукції лідирують крупи, каші та макарони, на другому місці - напої. За його словами, технологічно в Україні реально виробляти більше половини продукції, що імпортується. За підрахунками Pro-Consulting, показник імпортозаміщення може досягти 62,1%.

«Спостерігається зростання імпорту органічного вершкового масла й органічної кави», - зазначив Андрій Мокряк. На його думку, все ж темп зростання імпорту буде перевищувати темпи імпортозаміщення.

Олена Березовська, президент ГО «Органічна Україна», акцентувала увагу на важливості формування внутрішнього органічного ринку в Україні: «Принципи сталого розвитку свідчать, що немає сенсу ввозити органічні продукти, а потрібно виробляти та споживати їх усередині країни».

За її словами, в Україні 289 тисяч гектарів органічних земель. Раніше називалася цифра в 400 тисяч га. Кількість органічних земель знизилась, оскільки був проведений більш точний перерахунок.

За даними «Органік стандарт», станом на 14 березня 2019 року в Україні 617 операторів органічного виробництва, 324 оператори сертифіковані в галузі рослинництва. У тваринницькій галузі лідирує бджільництво, 53 органічних оператора, і цей сектор стрімко зростає. В Україні значна кількість органічних операторів експорту - 167, це викликано тим, що на органічних трейдерів є попит. Заготівлею дикоросів займаються 54 оператори.

«Органічні» імпортери крім сировини хочуть отримувати й перероблений продукт. На даний момент Україна може запропонувати не так багато. Навіть у ягідництві, яке зробило величезний крок, всього 17 компаній пропонують перероблену ягоду, а саме: сік і концентрати. На другому місці крупи і масла, їх пропонують 13 компаній, 12 компаній виробляють органічне борошно, 8 операторів займаються доопрацюванням меду, як правило, упаковкою. Новинка цього року - український органічний цукор. «Молочників» в Україні всього 4 органічних оператори, але вони пропонують широкий асортимент продуктів. Найпростіше у нас знайти та купити органічні крупи, вони лідирували і раніше.

Генеральним спонсором конгресу «Органічна Україна» виступив Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA).