Міністерство аграрної політики та продовольства оприлюднило проект програми підтримки українського фермерства.

Що на сьогодні представляє з себе українське фермерство (скільки господарств зареєстровано, що вони виробляють, яку частку земельного фонду обробляють тощо)? Про це та інше в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповіла заступник міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова:

31 липня Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило на сайті концепцію підтримки фермерських господарств та кооперацій. У чому її суть?

Концепція окреслює основні напрямки державної підтримки, на які зосередить увагу уряд протягом наступних трьох років. Основні акценти – на розвитку тваринництва та переробці продукції у невеликих обсягах, зокрема, на кооперативних засадах. Ми вирішили профінансувати саме цей напрямок, бо його потенціал розкритий частково: 90% фермерських господарств зорієнтовані на рослинництво і лише 1,8% – на тваринництво. З огляду на це, ми плануємо профінансувати тваринництво у декілька етапів. По-перше, частина коштів піде на підтримку зростання поголів’я худоби, закупівлю молодняку великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби. По-друге, інвестуємо кошти в будівництво тваринницьких ферм. Декілька років тому існували подібні програми, вони були досить ефективними. Певна заборгованість у фермерів була, але лише через відсутність інвестиційного капіталу. По-третє, вперше значна частина коштів піде на придбання переробного обладнання – часткову компенсацію його вартості. Передбачаємо, що для фермерських господарств відсоток компенсації може становити близько 30%.

Кого ще плануєте підтримати, окрім тваринників?

У пріоритеті держпідтримки на 2018 рік буде садівництво. Хочемо виділити кошти на холодильне обладнання та профінансувати нові галузеві проекти. Також – посприяти розвитку зернової та круп’яної галузей. Є вітчизняні й закордонні лінії виробництва, які забезпечать внутрішній ринок якісною і недорогою продукцією.

Окремо зараз розмірковуємо над створенням програми підтримки для нових фермерських господарств.

Як плануєте розвивати кооперативи?

Так, кооперація – один із напрямків. Окрім виділення коштів для їхнього розвитку, фінансуватимемо навчальні програми. За кордоном існують спеціальні агенції, де люди протягом певного періоду (рік-півтора) навчаються правильно вести господарство і сприймати його не лише як важку щоденну працю, а й як прибутковий бізнес.

Також хочемо надати сільськогосподарським кооперативам та господарствам пріоритетне право в отриманні підтримки відсоткової ставки за кредитами. Цього року на це ми виділили 300 млн грн.

Як зараз працює Український державний фонд підтримки фермерських господарств?

Робота злагоджена під керівництвом Покришки Олександра Васильовича. Наразі у фонді триває прийом фермерських проектів, які фінансуватимуться коштом цієї бюджетної установи. 16 серпня прийом заявок завершиться. Тому фермери можуть спробувати свої сили ще й тут. На ці потреби у фонду є 65 млн грн.

Які ще позитивні зміни чекають галузь, виходячи із концепції?

Наступного року ми б хотіли виділити кошти для страхування посівів. Адже цьогорічна весна показала – багато що залежить від погоди. А обігові кошти фермери мають звідкись брати.

Яку суму плануєте виділити на всі програми підтримки?

Загальна сума підтримки фермерських господарств та кооперації складе 1 млрд грн.

Скільки сільськогосподарських підприємств є в Україні? Яку частку з них складають фермерства?

За останніми даними, сьогодні в Україні працює 47 697 сільськогосподарських підприємств. Фермерства складають 70,6%. Сьогодні це найбільш переважаюча організаційно-правова форма господарювання на селі.

А яка кількість фермерів налічується в Україні?

За даними Держстату (від 1 листопада 2016 року), кількість діючих фермерських господарств становить 33682 одиниць. Вони обробляють 4, 439 млн га землі. Тобто, на одне господарство припадає в середньому близько 131,7 га сільськогосподарських угідь. Найбільша кількість фермерських господарств налічується у Запорізькій, Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській, Херсонській, Кіровоградській областях. А найменша – у Рівненській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Чернігівській областях.

Яку кількість землі обробляє одне фермерське господарство?

Це переважно невеликі площі землі. Близько 80% фермерств обробляють земельні ділянки площею до 500 гектарів.

Скільки складає частка ВВП фермерських господарств у загальній структурі виробництва?

Нині це не надто високі показники – близько 7–8% щороку. При цьому найбільша кількість сільськогосподарської продукції генерується галузі рослинництва – понад 90%.

Поряд із фермерськими господарствами співіснують особисті селянські господарства (ОСГ). Скільки їх?

Сьогодні в Україні поруч із фермерськими господарствами працює 4,1 млн особистих селянських господарств, 20% із яких виробляють товарну продукцію та є потенційними фермерськими господарствами.

У яких галузях задіяні ОСГ і наскільки ефективно вони працюють?

ОСГ зайняті у виробництві більш трудомістких та менш рентабельних галузей і забезпечують значну частку у виробництві окремих видів продукції. Це майже 97% – картоплі, 89% – овочів відкритого ґрунту, 63% – овочів закритого ґрунту, 90% – продовольчих баштанних культур, 84% – плодово-ягідних культур, 80% – молока, 75% – м’яса ВРХ, 59% – м’яса свиней, 94% – м’яса овець, 83% – вовни.

Загалом вони працюють дуже ефективно, ця категорія господарств є селоутворюючою та поєднує власні економічні інтереси із соціальною відповідальністю перед громадою.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com