Часник - це єдина культура, яка не піддається дресируванню. Вона чинить опір і виставляє нам свої рахунки та іноді такі, які ми не можемо оплатити.

Тому, якщо ви займаєтеся часником, потрібно розуміти одне: купили квиток на цей поїзд, не виходьте з нього, новий квиток дуже дорогий. Про це заявив автор сорту часнику «Любаша» Іван Захаренко під час семінару «Технологія вирощування часнику», який пройшов 28 листопада в Миколаєві для клієнтів UHBDP.

[widgetkit id=387]

Одна з основних проблем для часниководів - складність придбання чистосортного та здорового посадкового матеріалу. Іван Іванович каже, що навіть у великих господарствах на одній ділянці є сусідами кілька сортів часнику, хоч і купувався часник одного сорту.

Свою «Любашу» Іван Іванович знайшов на пустельному полі в рідному Молочанську Запорізької області, де років двадцять ніхто і нічого не вирощував. Кущ був такий великий, що не терпілося побачити, які ж цибулини. Інтуїція не підвела, головки виявилися великими, красивими, а на смак - як перець чилі. Кілька головок дикого часнику Іван Іванович залишив для підготовки насіннєвого матеріалу, а навесні несподівано виявив, що вони за зиму ніяк не змінилися, немов тільки з грядки. Ці дві цибулини і дали старт новому сорту часнику – «Любаша». Іван Іванович назвав сорт ім'ям рідної людини, своєї улюбленої тещі.

Чим же такий хороший часник сорту «Любаша»? Перш за все він відрізняється силою зростання. Це один з небагатьох сортів, який добре росте й на Кавказі, і в Польщі, й у Прибалтиці. Зміст сухих речовин у «Любаші» - 42 відсотки. Завдяки цим показником часник відмінно зберігається. Іван Іванович Захаренко вирощує часник без поливу й отримує 6-12 тонн з гектара, фермери з Прибалтики зібрали 24 тонни з гектара!

Що важливо для вирощування часнику «Любаша»? Температурні режими, хороший ґрунт і виконання всіх агротехнологічних заходів вчасно. Наприклад, часник сорту «Любаша» потрібно збирати відразу, як тільки з'явилася перша тріщина на повітряній коробочці, інакше верхня «сорочечка» порветься та часник матиме сумнівний товарний вигляд. Іван Іванович підкреслює, що висаджувати часник потрібно до 15 жовтня, найкращі результати «Любаша» показала, коли приріст зеленої маси був 30 см над землею. Не потрібно боятися, що часник замерзне.

Іван Іванович поділився деякими секретами вирощування «Любаші»:

Технологія вирощування часнику «Любаша». Розповідає автор сорту Іван Іванович Захаренко.

Сергій Марчук, фермер з Одеської області, в часниковому бізнесі всього кілька років. Під час семінару розповів, що часник посадив, щоб заробити, поки підростає ягідник. У нього вийшло: на краплинному зрошенні зібрали 10 тонн з гектара. Але вирощування часнику - це ціла наука, якщо займатися культивування білозубого овочу, то до цього потрібно підходити серйозно. Сергій рекомендує для початку обов'язково провести аналіз ґрунту й отримати рекомендації агронома по живленню ґрунту, радить тримати часник під постійним впливом фунгіцидів і не поливати перед викопуванням, тому що верхнє лушпиння стане сірим, брудним та його складно буде очистити.

Технологія вирощування часнику. Поради Сергія Марчука

Спікери відповіли на численні запитання клієнтів проекту. Фермери вважають, що вирощування часнику - хоч і дорогий проект, але того вартий, адже навіть внутрішній ринок має потребу в українському часнику.