На численні прохання клієнтів Українського проекту розвитку плодоовочівництва був проведений семінар, присвячений сучасним технологіям вирощування суниці садової.

Спеціально запрошений фахівець з Італії - представник компанії Salvi Джорджіо Гавана познайомив учасників семінару з особливостями виробництва суниці з італійського безвірусного садівного матеріалу, потенціал якого досягає одного кілограма з куща.

Підготовка ґрунту до посадки включає в себе внесення добрив, при цьому важливо врахувати дані агрохіманалізу. Азот на початку розвитку рослини суниці не потрібен і дуже важливо не передозувати зміст цього елемента на цьому етапі, так як це може призвести до припинення росту коренів.

В середньому вноситься на 1 га 50 одиниць Азоту, 100-150 одиниць Фосфору, 100 одиниць Калію. В подальшому живлення рослин здійснюється шляхом фертигації.

Посадка рослин проводиться в липні, з розрахунком на отримання врожаю навесні наступного року.

Підживлення можна починати не раніше 20-25 днів після посадки, так як коренева система ще нерозвинена і умовно кажучи «рот рослини ще не відкритий». В подальшому підгодівлі потрібно проводити частіше, але меншими дозами: краще 2-3 рази меншою дозою, ніж 1 раз великою. Необхідно звернути особливу увагу на раціональне використання хелатів заліза і вносити їх шляхом фертигації 2-3 рази в літньо-осінній період з розрахунку 6-8 кг за препаратом на 1 га.

У другій половині листопада підгодівлі слід припинити і дати рослині «відпочити». Навесні з початком вегетації підгодівлі слід відновити і провести 2-3, з інтервалом в 10 днів. Після початку цвітіння підгодівлі калієм припинити, інакше почнеться процес дозрівання, навіть якщо ягода ще не сформувалася і не набрала свою потенційну вагу. На цей момент слід звернути увагу виробникам, оскільки, як правило, в ґрунтах нашого регіону цього елемента досить. В кінці періоду цвітіння доцільно підгодувати суницю добривами, що містять кальцій.

Висаджується розсада «Фріго» у відкритий ґрунт в перші дні липня. У цей час важливо забезпечити якісний гарантований полив рослин, в тому числі і дощуванням.

Схема посадки - між центрами гряд 1,5 метра, у рядку 20-25 см між рослинами. Висота гряди - чим вище, тим краще, переважно 25-35 см. Гряда повинна бути якісно зроблена, щоб на ній не утворювалося застою води, це дуже небезпечно для суниці. Необхідно стежити за вологістю ґрунту і підтримувати її в оптимальному стані. Після видалення утворених квітконосів потреба у волозі зменшується.

Якщо гряда однорядна, відстань між рослинами 12-15 см. Розвиток рослин при цьому зміщується на бік гряди.

Після висадки слід звернути увагу на захист рослин від борошнистої роси і кліщів, а також від сірої гнилі. Під час вологої погоді обробку дозволеними препаратами повторити через 10 днів, також обробити проти кліщів з урахуванням того, щоб їх шкідливість не виявилася в період збору врожаю.

Володимир Ярмілка,
кандидат сільськогосподарських наук

Публікується за оригінальною статтею, вперше опублікованої в журналі «Добра аграрна новина», №4, 2010 року.