[widgetkit id=570]

Кооператив «Chir's House» об’єднує 35 жінок та чоловіків і співпрацює з 150 сільгоспвиробниками.

- Ми хотіли придумати продукцію з доданою вартістю, яка могли б продаватися на міжнародних ринках, і це за умови, що розмір 88% наших господарств менше 2 га. І у 2016 році заснували кооператив «Chir's House» – будинок для сушених фруктів, - розповідає засновниця кооперативу Анна Ованесян. – Робоча модель будинку – фокус на роботі не менше, ніж із 100 малими господарствами, додана вартість, технології, дружні до навколишнього середовища, вихід на міжнародний ринок.

Якщо у 2016 році «Chir's House» виробляв 200 кг різноманітної «сушки», то у 2020 році вже 25 тонн сушених ягід і фруктів, а кількість членів збільшилася з 5 до 35 осіб, і 150 виробників здають свої фрукти та ягоди кооперативу. Покупців «Chir's House» приваблює безпечність продукції: кооператори для сушіння використовують сонячну енергію та чорні каміння. Сонце підігріває каміння, на яких лежать фрукти, і відбувається природній процес дегідратації. Користуються і електронними дегідраторами корейського виробництва . Оригінальну упаковку продукції роблять з вторсировини. Словом, еко-підходи на усіх етапах виробництва.

- Ми вивчили органічні стандарти та вирішили працювати в органік-руслі. Чому сушемо? Ми б не витримали конкуренції на свіжому ринку, - пояснює Анна Ованесян.

Отже, кооператори отримали органічний сертифікат на свою продукцію та за допомогою друзів знайшли стабільний ринок збуту – одна лондонська компанія закупає сушену суницю «Chir's House» для чаїв. При сушінні вага суниці зменшується у 10 разів, однак ціна реалізації, 200 доларів за 1кг сушеної суниці, членів кооперативу задовольняє.

З часом члени «Chir's House» вирішили робити закритий цикл органічного виробництва, для цього започаткували грибний бізнес, з якого отримують компост, що використовують у теплицях. Гриби також висушують і продають як набори для супу та грибний порошок, на останній продукт, до речі, у світі великий попит, і він приносить кооперативу хороший прибуток. Електроенергію для виробництві отримують з відновлювальних джерел енергії – сонячних батарей. Все сміття, що утворюється під час виробничих процесів, компостується.

Сім'я Оганесян розвиває агротуризм. До кооперативу можна приїхати на екскурсію: подивитися виробництво, взяти участь у воркшопах, придбати продукцію. Тут гості отримують головне - позитивні емоції. «Chir's House» - це улюблене місце для відвідування, бо продукція кооперативу, свіжа або сушена, ароматна та смачна. Міські мешканці насолоджуються екологічно чистими продуктами, знайомляться з сільським життям, беруть участь у процесі вирощування і виробництва сухофруктів.

Як вибудовані ділові зв’язки у кооперативі? Постачальники сировини – лише постачальники, вони не мають права голосу і ні як не втручаються у справи кооперативу. Так, з ними зустрічаються, їх навчають, що та як вирощувати, знайомлять з вимогами до ягід і фруктів – але це все. Отже, постачальник сировини виростив фрукти-ягоди, здав їх і отримав гроші від кооперативу. Процес органічної сертифікації дуже складний, сертифікувати всіх виробників поки нема можливості.

Щоб стати учасником кооперативу не потрібні гроші, треба мати виробничі потужності (сад, теплиця тощо) розміром не менше 1 га. 35 членів кооперативу отримують свою частину прибутку, пропорційну обсягу зданої сировини, за мінусом виробничих, маркетингових та організаційних витрат, які поділяються між усіма членами кооперативу. У «Chir's House» працює наймана команда менеджерів. Кооператив займається маркетингом, питаннями створення доданої вартості, збутом, фінансовий менеджер відповідає за розподіл прибутку серед членів кооперативу.

- Думали, що збут і маркетинг – це складно. Головне мати бренд і просувати його. Один бренд для сушених ягід, фруктів і грибів – не проблема, а перевага. Під одним розкрученим брендом, як під парасолькою, гарно продається вся продукція, - ділиться досвідом Анна Ованесян.

Ще раз про ринки збуту. Покупців у інших країнах шукали через друзів і знайомих, з потенційним клієнтами знайомилися на виставках. Зараз кооператив реалізує свою продукцію у Вірменії, Росії та Великій Британії.

В світі діють 3 мільйони кооперативів, у яких працює 10% всього населення планети. Отже, малим сільгоспвиробникам України є над чим замислитися.

«Торговий форум on-line марафон» організований ГО «Земля Таврії» за фінансової підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).