Сильні лідери та лідерки будують сильні громади. Разом вони створюють позитивні зміни у суспільстві. Сталий демократичний та економічний розвиток можливий тільки за наявності рівності між чоловіками і жінками. Тож розвиток жіночого лідерства розглядається як невід’ємна складова всіх проектів, які підтримуються урядом Канади.

4 та 5 лютого у місті Київ відбулася конференція «Перспективи та можливості розвитку руху жінок-фермерок в Україні». Це стало можливим завдяки співпраці трьох Проектів, які сільгоспвиробники називають – Плодоовочевий, Молочний та Зерновий, та які підтримуються Канадським урядом в особі департаменту з дипломатичних та консульських відносин - Global Affairs Canada.

[widgetkit id=126]

Ця конференція є першою за всю історію незалежної України, коли три Проекти об’єднали зусилля та сворили платформу для міжсекторальної зустрічі жінок, чий бізнес знаходиться в галузі сільгоспвиробництва. Тут засновано базу, коли жінки отримали можливість поширювати свої зання та визначати спільні перешкоди для розвитку бізнесу. Подібні конференції, що проводяться на сталій основі, дають змогу спільно приймати рішення, будувати стратегічні відносини та мати можливість впливати на процеси, які відбуваються в державі.2016.02.10 01

У заході прийняли участь представники та представниці: посольства канади в Україні, міністерства АПК, міністерства економіки, Львівської облдержадміністрації, канадських Проектів, а також жінки-фермерки, серед яких, зокрема, була й фермерка з Канади - Франсін Ферланд(м. Квебек) .

Жінки-фермерки, які прийняли участь у конференції, є успішними в своєму бізнесі, їх справи є помітними у житті громади, до того ж ці жінки займають активну громадянську позицію. Вони є прикладом розуму, праці, знань, досягнень та розвитку.

2016.02.10 02Конференція складалася з трьох частин. Подіумне обговорення стану справ щодо ґендерних питань у державному та міжнародному просторі дозволило ще раз запевнитись в твердій позиції Канадського уряду щодо важливості досягнення рівності між жінками та чоловіками в демократичному та економічному середовищі, а також підкреслити, що уряд України все впевненіше виходить на шлях розуміння та впровадження ґендерної рівності на всіх рівнях. Шість учасниць-фермерок поділилися історіями свого успіху. Історії стосувались різних сфер бізнесу від розвитку сімейної ферми до заснування та розвитку кооперативу, а також було презентовано можливість розвитку молодіжного агро-бізнесу та мережі жінок-фермерок, які спільними зусиллями можуть впливати на покращення якості сільського життя.

Учасниця Українського Проекту Бізнес-Розвитку Плодоовочівництва Ольга Мізіна презентувала історію успіху власної родини. Вона зазначила: «Молодіжному бізнесу на селі бути! Але за таких умов: об’єднання зусиль – матеріальних, інтелектуальних та фізичних; постійне самовдосконалення, в т.ч. навчання; а також наявність доступних кредитів». Ольга зазначила, що саме ці три складові дозволили перейти на вирощування нової культури, значно збільшити площу виробництва та придбати сучасну техніку.

2016.02.10 03Друга частина заходу полягала в обговоренні питань: «Сімейні ферми», «Сільськогосподарські обслуго­вуючі кооперативи», «Агро-бізнес мережі». Кожне питання було розглянуте крізь фокус «жіноче та молодіжне лідерство - успіхи, проблеми, стратегії». Жінки по групах за принципом світового кафе були залучені до обговорення. На початку дискусії вони визначили цінності, які, на думку учасниць, слід брати за орієнтир успіху та прямувати до них. Безперечними лідерами цінностей стали «Досвід», «Добробут», «Довіра». Далі було визначено проблеми, які виникають на шляху досягнення визначених цінностей.2016.02.10 05 Після жвавих дискусій було окреслено способи / напрямки вирішення та подолання перешкод. Серед таких напрямків є: залучення інвестицій, кредитування на пільгових умовах, вигідна реалізація (в т.ч. вихід на міжнародні ринки та висока рентабельність), стале прозоре законодавство, механізація виробничих процесів, державна підтримка / програми, збільшення кількості жінок у владі на посадах, які приймають рішення (в т.ч. ВР та ін. державні органи).

Завершальним етапом заходу стало операційне планування, де було розроблено план для спільної діяльності мережі жінок. Також кожна учасниця конференції визначила по 2-3 напрямки своєї діяльності на наступні три роки.

2016.02.10 04Учасниця Українського Проекту Бізнес-Розвитку Плодо­овочівництва Олена Березіна запропонувала створити ініціативну групу, яка буде впроваджувати в життя розроблений на конференціі план, інформувати учасниць конференції та всіх зацікавлених про результати (навіть негативні), а також збирати та систематизувати інформацію для продовження адвокації як жіночого, так і молодіжного руху на селі.

Проведене голосування визначило склад ініціативної групи (або як його назвали - організаційний комітет). До складу комітету увійшли:

Ім’я Локація (область) Спеціалізація
голова Люба Клубок Львівська молоко
Людмила Засуха Дніпропетровська зерно
Людмила Клєбанова Одеська плодоовочі
Люба Корчинська Івано-Франківська молоко
Антоніна Куриленко Дніпропетровська молоко
Віра Машинська Херсонська зерно, плодоовочі
Ольга Мізіна Запорізька плодоовочі
Галина Романчук Львівська молоко
Віра Скора Дніпропетровська молоко
Людмиал Сушко Дніпропетровська зерно
Світлана Яцик Львівська молоко

Після конференції обраний комітет зібрався, щоб познайомится ближче. За його подальшою роботою ми будемо спостерігати та знайомити клієнтів та клієнток нашого Проекту із результатами діяльності та подальшими планами.

По завершенню конференції було організовано екскурсію фермерок до Верховної ради України. За словами однієї з учасниць: «Спочатку я мала скептичну думку щодо відвідин ВР. Але тепер, коли я була в середині, зрозуміла, і, навіть відчула, що то є лише будівля. Ця будівля не десь у космосі, а тут поруч, на цій вулиці, де я можу вільно йти. Тут працюють люди. Я відчула, те, що колись здавалось недосяжним, далеким, є поруч. Я усвідомила, що не тільки можу, а й маю впливати на хід подій, як у своїй громаді, так і в суспільстві». На кінець екскурсії фермерки утворили символічне коло навпроти сходів до Верховної Ради, об’єднавши схід та захід, підень та північ країни.

2016.02.10 06

Підсумовучи отримані результати, розроблені плани дій, можна очікувати, що жіночий рух в Україні ставатиме сильнішим, помітнішим та почутим.

В свою чергу Український Проект Бізнес-Розвитку Плодоовочівництва і надалі впроваджуватиме принципи ґендерної рівності в усі напрями своєї діяльності, фокусуючи особливу увагу на розвитку адвокації та руху фермерок.

Олександра Гармаш, Менеджерка ґендерних програм та
програм кооперативного розвитку