Підприємство атовців «СК ГРІН ФАРМ» у селі Березки на Миколаївщині збирає свій перший врожай. Шавлія лікарська вийшла відмінною: під сонячними променями накопичила високий вміст ефірних олій. Найвищу біологічну активність мають саме листя шавлії, вони у "грінфармовців" ідеальні.

Володимир Волосніков та Юрій Сінчук познайомилися на призовному пункті в 2015 році. Разом служили

– Він у нас був, як батько, всьому навчав, підтримував, –- розказує Володимир про свого побратима. – Потім попали у різні частини, але зв'язок підтримували. Ще на війні мріяли про свою справу, про гідне мирне життя. Вже після служби на Сході України постійно зустрічалися, бо і живемо в сусідніх селах, і спільно з іншими учасниками бойових дій: Віктором Мовчаном, Юрієм Крючковим, Сергієм Низькохатом – вирішували проблеми ветеранів війни на сході району.

У Первомайському районі з роботою тяжко, тому колишні учасники бойових дій шукали варіанти заробляти. Почули, що Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP підтримав групу учасників бойових дій у Доманівці, навіть допоміг зареєструвати кооператив «Оберіг АГРО» та створити працюючий бізнес. Це надихнуло чоловіків. Восени 2021 року вони познайомилися з консультантами БФ «ЛАСКА», який є партнером проекту в Миколаївській області, і почалась робота.

–- Консультанти «ЛАСКИ» і мотивували, і змушували нас працювати, –- сміється Володимир Волосніков. –- Ми обирали культури для бізнесу, вибір припав на лікарські рослини, отримували консультації професійного агронома, технолог-консультанта «Шльосем Україна» Олександра Губаньова. Це були такі докладні рекомендації, що не виростити шавлію просто неможливо! Дуже йому вдячні. Разом з вузькими спеціалістами визначались з формою реєстрації. Ми об’єднались, і так, у нас зареєстрований бізнес – ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКА КОМПАНІЯ ГРІН ФАРМ».

–- Чому лікарські культури? Це новий перспективний напрямок. Україна імпортує тисячі тонн лікарських рослин, а ми же можемо це вирощувати самі, - додає Юрій Сінчук. – Цього року ми виходимо на 1 тонну 200 кг сушеної сировини, і це з невеликої ділянки, бо ми тільки вчимося вирощувати траву.

Культивування лікарських рослин – тяжка справа. Кожне насіння перед висадкою терли наждачним папером, щоб зняту тверду оболонку. Сіяли ручними сівалками. Місяць минув, а сходів все не було. Хвилювалися всі члени команди. Перші паростки шавлії з’явились разом з бур’яном, відрізняли шавлію за запахом. Згодом поле стало виділяти евкаліптово-трав'янистий аромат, який відчувався і на відстані. Ні краплі гербіцидів, а тому багато ручної праці. О 5-й ранку вже в полі, і до 12-ї прополка.

Наступного року працювати буде легше, бо ТОВ «СК ГРІН ФАРМ» отримало грант від UHBDP і придбало трактор та навісне обладнання. Тепер усі процеси будуть механізовані. Трудові затрати зменшаться на 50-60%.

- З чого атовцям починати бізнес? Повірити в себе, в те, що ти можеш щось зробити для себе та своєї родини – це саме головне. А якщо є однодумці, то працювати набагато легше, –- вважає Володимир Волосніков.

– В основі бізнесу лежить довіра та взаємопорозуміння. Так, ми можемо дискутувати, сперечатися, але не чубитися, – каже Юрій Сінчук. – Я зараз їду в машині та співаю, співаю від задоволення, тому що мені до душі наша справа.

Щоб нормально заробляти, грінфармовці планують вирощувати ще 3-4 культури, лікарські рослини та біоенергетичні культури, щоб диверсифікувати ризики, поставити сушарки та пакувальне обладнання, налагодити сталий збут в Україні, а в подальшому й експорт.

Представники «СК ГРІН ФАРМ» стали членами Громадської ради при Первомайській райдержадміністрації та пропонують громаді вирощувати біоенергетичних рослин на землях, непристосованих для ведення сільського господарства. «СК ГРІН ФАРМ» співпрацює з виробниками лікарських рослин з інших областей України. До речі, чоловіки-атовці з сусіднього села Луканівка вже цікавляться досвідом вирощуванням лікарських рослин, тож не дивно, якщо, через кілька років тут виросте трав'яний бізнес-кластер.