За цей невеликий проміжок часу він провів 20 індивідуальних консультацій у господарствах Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей, 7 лекцій щодо технологій вирощування в закритому ґрунті, живлення рослин і виробництва суниці.

[widgetkit id=372]

Ізраїль - це країна, яка задає тон у вирощуванні в грінхаусах, тому не дивно, що українські фермери прагнули з перших вуст отримати інформацію по темі тепличного виробництва овочів і фруктів для свіжого ринку. Омар Зейдан переконаний, що теплиці - це дуже виграшний для вирощування овочів і фруктів майданчик, тому що тут погоду встановлює виробник, а не природа. Так, в Ізраїлі це зрозуміли давно, теплиці з'явилися на початку 1960-х і за останні 50 років зазнали величезних змін.

Починалося тепличне господарство із застосування голландських теплиць, але скоро з'ясувалося, що ця технологія не підходить для ізраїльського клімату. В середині 1980-х стався масовий перехід на плівкові теплиці. Якість плівки постійно покращували: поліетилену надавали різні корисні властивості. З'явилися плівки з ефектом поглинання ультрафіолету, потім з ефектом поглинання інфрачервоних хвиль, що дозволяє вночі в теплиці підтримувати більш високу температуру. Наступна технологія - anti-drip, яка перешкоджає скупченню води на поверхні плівки. Потім - плівки з дифузією світла, що створюють всередині теплиці розсіяне світло, остання технологія - блокування ультрафіолету. Справа у тому, що комахи не орієнтуються в просторі, до якого не проникає ультрафіолет. Наприклад, білокрилка не залітає в такі теплиці зовсім.

- Перевага теплиць у високій врожайності, в більш високій якості продукції, яка йде на свіжий ринок, вирощування в захищених умовах також дозволяє збільшити період збору продукції, - каже Омар Зейдан.

Ізраїльські фермери, як ніхто інший, мають потужну підтримку від держави, проте це не заважає їм конфліктувати з Міністерством сільського господарства і Міністерством фінансів. Фермери постійно вимагають заборонити всі імпортні квоти, щоб не було на полицях ізраїльських магазинів неізраїльських овочів і фруктів.

Для отримання найкращої ціни Омар Зейдан рекомендував вирощувати нестандартні овочі й фрукти. Наприклад, якщо томати, то чері, не червоні, а жовті або коричневі.

- Необхідно аналізувати ринок і намагатися зрозуміти, де є незаповнена ніша. Це може бути який-небудь ексклюзивний продукт, - підкреслює Омар Зейдан. – Наприклад, в Ізраїлі на АЗС зараз з’явилися нарізані свіжі фрукти, які багато хто бере для перекусу в дорогу.

Омар зазначив, що в Ізраїлі між фермерами налагоджена хороша комунікація, якщо сьогодні щось в області агрономії сталося на півдні, то завтра на півночі про це знають всі. Між усіма учасниками виробничого процесу тісний взаємозв'язок. Фермери, працівники консультаційних служб і Міністерства сільського господарства, Національного центру досліджень і регіональних дослідних станцій, виробники добрив, насіннєвого матеріалу, засобів захисту рослин - всі гравці агроринку працюють на результат. Завдяки такій взаємодії коефіцієнт корисної дії в сільськогосподарській сфері досить високий.

Омар Зейдан звертав увагу фермерів на те, що в усьому світі їх колеги об'єднують зусилля, щоб захищати свої позиції, і українські сільгоспвиробники теж могли б досягти успіхів в кооперації.

- Вам потрібно бути відкритими для нових ідей, інновацій, і вірити в свої можливості. У вас є необхідні базові знання і не повинно бути секретів між собою. Кооперація в Україні - це, перш за все, можливість професійно займатися просуванням продукції на ринки збуту, - сказав Омар Зейдан.