05.10.2015 country road 706539 web

Кооперативи допомагають вирішувати проблеми не тільки селян, а й великих підприємств. Минулого тижня стало відомо, що українська молочна продукція може потрапити на ринок Китаю, а трохи раніше українським підприємствам розблокували доступ на ринок Росії. Проте суттєва сировинна проблема - молоко подвірного виробництва вважається непридатнм для переоробки за світовими стандартами якості. Це стримує розвиток торгівлі не лише з названими країнами, а й з Європейським Союзом. Проте задля вирішення цієї проблеми українські виробники молочної продукції об'єднуються у незалежні формування, які дозволяють їм сумісно контролювати стандарти якості. Свого часу в молочному бізнесі цю ініціативу підтримала компанія "Данон", яка інвестує в кооперативний рух близько не один мільйон гривень. Також розвиток кооперації підтримуються грантовими проектами USAID. 

Заступник голови Київської обласної організації Аграрної партії України Денис Марчук зауважує, що бажання переробників купувати якісне молоко від здорових корів є природним. "Переробники хочуть купувати якісне молоко від здорової корови, яке швидко охолодили відразу після того, як видоїли. Звісно, що не кожен господар може дозволити собі таке дороге устаткування, а також часто не може дозволити користуватися послугами кваліфікованого ветеринара. Але якщо в одному селі об’єднаються десятки чи навіть сотні господарів – то їхні можливості суттєво зростають. В такому разі вони навіть можуть розраховувати на вигідні кредити за спеціальними міжнародними програмами", - каже він.

Ідея кооперативів успішно працює у багатьох країнах, проте в Україні до неї багато хто ставиться із острахом. Нажаль, ідея кооперації у нас асоціюється із сумнозвісними колгоспами, пам'ять про які ще дуже свіжа. 

На сьогодні, за даними Мінагрополітики, із загальної кількості зареєстрованих сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (далі – СОК) (станом на 01.07.2015 року в Україні зареєстровано 1011 СОК) реально здійснюють господарську діяльність лише 552 або 55 %.

05.10.2015 cooperative map web

За оперативною інформацією департаментів агропромислового розвитку облдержадміністрацій, із загальної кількості діючих СОК: молочарських – 155, з обробітку землі та збирання врожаю – 145, м’ясні – 15, плодоовочеві – 63, зернові – 33 та з надання інших послуг – 141. За видами діяльності 552 діючих СОК розподілились на: переробні –20, заготівельно-збутові – 148, постачальницькі – 14, з надання інших послуг – 103 та багатофункціональні – 267.

Найбільша кількість діючих кооперативів нараховується у Івано-Франківській (72), Київській (61), Херсонській (41) та Вінницькій області (31). Найменша кількість таких кооперативів - у Харківській (4), Закарпатській (4), Донецькій (5) та Тернопільській області (6).

05.10.2015 cooperative tab web

В обслуговуючі кооперативи об’єднано 26,5 тис. членів, створено на селі 1,5 тис. постійних робочих місць. Протягом першого півріччя поточного року сплачено податків та зборів на суму 3875,87 тис. грн, реалізовано 24,856 тис. тон молока 28,3 тонни м’яса, 2,5 тис. тонн зерна, 2,2 тис. тонн плодоовочевої продукції. Державна підтримка сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів здійснюється в межах бюджетної програми. Нею передбачено надання сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам на конкурсних засадах безповоротної фінансової підтримки у розмірі 90% вартості техніки, устаткування та обладнання вітчизняного виробництва без урахування сум податку на додану вартість. Та у зв’язку з обмеженими можливостями державного бюджету у 2014-2015 роках видатки на підтримку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів не передбачались.

Марія Бровінська

Джерело: http://agravery.com