Гідролат ісопу і коріандру, ефірна олія блакитної ромашки і насіння кропу. Неймовірно, але ці екзотичні речовини, назви яких складні для сприйняття і запам'ятовування, виготовляють на півдні України, у Миколаєві. Екологічно чиста, здорова продукція ТОВ «Натуральні есенції» більше відома за межами України і користується великим попитом у гурманів та прихильників фітотерапії.

У Північному Причорномор'ї частіше культивують цибулю і картоплю, огірки і помідори. А канадець Джон Крашевець, переїхавши в Україну і побачивши її багаті землі, сказав, що тут потрібно вирощувати трави. І не тільки сказав, але й зробив. Джона, на жаль, вже немає, а його дружина Інеса Крашевець-Любченко, лікар за освітою, продовжує і розвиває сімейну справу.

"ТОВ «Натуральні есенції» з виробництва ефірних масел і гідролатів було відкрито у 2009 році, й досі в Україні тільки наша компанія виготовляє гідролати. Це екологічно чисте виробництво", - розповідає Інеса Крашевець-Любченко. "Гідролат - унікальний рослинний продукт, по суті, рідка трава. Його отримують методом холодної витяжки з рослин легких речовин, які є активними і представляють лікувальну цінність. У гідролаті фіторечовини знаходяться в підвішеному стані у дистильованій воді, яка є кістяком продукту. Активних речовин в кожній рослині досить мало, і отримати концентрований гідролат - складний процес. Але він того вартий. Завдяки унікальній технології, рослинні компоненти у гідролаті залишаються такими ж живими, як і в самих рослинах."

- Як ви дізналися про такий незвичайний продукт і технологію його виробництва?

- Гідролати почали виробляти у 1984 році в Новій Зеландії, їх властивості добре вивчені фахівцями Нової Зеландії, Англії, Америки. У мого чоловіка було дві освіти – медична й технічна. Він знав про існування гідролатів, а коли побачив наші землі, сказав: «Вам сам Бог велів вирощувати трави для гідролатів». Мене як лікаря цей продукт зацікавив, рідка трава - це не хімічний, а натуральний і ефективний засіб. Гідролат можна застосовувати для лікування і новонароджених дітей, і людей похилого віку. Крім того, виробництво гідролатів та ефірних масел безвідходне, відходи переробки трав стають добривом для землі або мульчею.

- Де берете сировину?

- У нас в оренді кілька гектарів землі у Баштанському районі Миколаївської області. Тут ми культивуємо тільки ісоп. Крім того, сировину закуповуємо у фермерів, які спеціалізуються на вирощуванні лікарських трав, або на оптових базах, що займаються збором трав на продаж. Зараз завдяки співпраці з UHBDP ми знайшли відповідальних партнерів в Запорізькій області, у нас склалися тісні зв'язки з фермерами-травниками з Херсонської області. Ми готові до співпраці з людьми, що займаються вирощуванням трав.

- Чому вирощуєте саме ісоп?

- Ця рослина невибаглива, вона любить сонце і не вимагає великої кількості води. А взагалі ісоп - біблійна трава, яка згадується в 50 псалмі Псалтиря: «Окропи мене ісопом й очищуся». Ісоп відноситься до сімейства м'ятних, він дуже приємний на смак, з нього готують чаї, отримують ефірні масла, які, до речі, користуються великим попитом у європейських країнах. На сході ця трава так само поширена, як у нас, скажімо, петрушка. Ісоп - популярна приправа до м'ясних і рибних страв, овочів і сиру. Продукти переробки ісопу з успіхом застосовують в косметології, медицині та харчовій промисловості. Травники знають ісоп як протизапальний, противірусний, ранозагоювальний засіб. Ефірна олія ісопу ефективно працює при лікуванні астми, алергії, послаблює метеозалежність. Ісоп чудово відновлює організм після стресів, перевтоми, захищає від нервових зривів. У косметології ісоп застосовують для регенерації шкіри. У нашій родині гідролат ісопу - настільний продукт. Ми вирощуємо цю траву вже шість років. Збирають трави вручну. Спеціальними гострими ножами знімаються тільки верхівки рослин. Урожай сушимо на складах. Ефірну олію і гідролат виробляємо в спеціальному цеху в Миколаєві.

2016.09.05 n.esencii 2

- Для цього необхідно якесь незвичайне обладнання?

- Так, ми його привезли з-за кордону. У світі є кілька компаній, які виготовляють технологічні лінії для виробництва таких продуктів. Крім того, чоловік розробив кілька своїх ноу-хау, з їх допомогою процес переробки рослин став більш досконалим. Устаткування пройшло експертизу в Міністерстві охорони здоров'я України, і воно може виробляти продукцію, як для харчової, так і для медичної галузі.

- У нашій країні робити щось нове не так просто.

- Ніхто не створював нам зелене світло, все пробивали самі. Знаєте, кажуть, що новачкам щастить. Може бути, тому у нас все вийшло. А може, цей бізнес повинен був зайти в Україну, тому обставини складалися сприятливо. Нам пощастило: зібрався професійний колектив. Заступник директора Ірина Склярова, яка мала досвід роботи в порту, спілкувалася з іноземними партнерами, займалася закупівлею та доставкою обладнання. Джон контролював якість обладнання, удосконалював технологічний процес. Мене хвилювала якість продукції, я займалася цим напрямком. Так спільними зусиллями це все йде. Два роки ми вдосконалювали технологію і реєстрували продукцію в Інституті громадського здоров'я імені О.М. Марзєєва НАМН України.

- Як працює обладнання з виробництва масел і гідролатів?

- В основі процесу отримання гідролатів лежить принцип холодної парової дистиляції. Детальніше не розкажу, бо це наше ноу-хау. Відкрию тільки один секрет: якщо парова дистиляція відбувається при високих температурах, отримати гідролат не вдасться. Вийде хороша квіткова вода, але не гідролат. Більшість біологічно активних речовин при нагріванні розпадаються. Кожна рослина має свою граничну температуру, при якій можна отримати живу рідку траву. І ще: процес виробництва гідролатів самостійний. У Криму, в Херсонській та Харківській областях виготовляють квіткову воду. Це гарний виріб, але він - побічний продукт виробництва ефірної олії, і не має таких цілющих властивостей, як гідролат.

Спочатку ми робимо дистильовану воду. Розповіді про те, що з очищеної води можна приготувати якісні продукти, неправдиві. Справа в тому, що в будь-якій воді багато хімічних домішок, які залишаються, в кінцевому рахунку, в продукті. Процес отримання активних речовин з трави відбувається в герметичних стерильних умовах при певній температурі та з певною швидкістю. Усе під контролем електроніки. Це не хімічний процес, а фізичний. Молекули пару тягнуть за собою тільки легкі біологічно активні речовини. Циркуляція триває до тих пір, поки продукт не стане насиченим.

Новозеландці писали, що з появою цієї технології відкрили рослини з нового боку. Ми мало знаємо про трави і ставимося до них занадто спрощено. Багато фіторечовин, їх властивості не вивчені до кінця.

- З якими травами Ви працюєте?

- Ми вже навчилися виготовляти гідролати й ефірні масла з м'яти, меліси, ромашки, материнки, шишок ялівцю, кукурудзяних рилець, лаванди, фенхелю, кропу, коріандру, шавлії, глоду, чебрецю, полину, деревію. Наша продукція високо цінується на світовому ринку, її знають у Києві, Дніпрі, Харкові. Наші гідролати замовляють українці, які живуть за кордоном. Чому? Продукція «Натуральних есенцій» якісна, екологічно чиста, а цінова політика - гнучка. Ми налагодили зв'язки з професійні медиками, травниками, косметологами, як в Україні, так і за кордоном (Канада, США, Бутан, Словенія), які використовують нашу продукцію і відзначають її виняткові цілющі властивості.

- На ринку багато фальсифікованих гідролатів та ефірних масел.

- Так, проблема незахищеності покупця в Україні дуже актуальна. Покупцеві складно визначити, перед ним чесний товар чи ні. Через недобросовісних виробників наша компанія втрачає довіру людей. Ми й не помітили, як за останні 50 років стали токсикоманами. Припустимо аромат зеленого яблука, який використовують при виготовленні цукерок, шампунів, мила, отримують в результаті складного хімічного процесу з деревини кедра... Кажуть, що смачно, але чи корисно? Так, добре пахне, а насправді отруює. Мене ця ситуація хвилює як лікаря. Тому на виставках-продажах ми обов'язково демонструємо пробники. Люди повинні бачити, що купують.

Продукцію нового врожаю не продаємо, поки не виконаємо хроматографію (спектральний аналіз, який показує молекулярний склад продукту) і не переконаємося, що продукт безпечний та якісний. Наприклад, цінність і вартість лавандового ефірного масла залежить від рівня вмісту в ньому ліналілацетата, а цей показник можна визначити методом хроматографії. Одного разу дослідження гідролата зерен пророслої пшениці показало наявність фталатів. Це шкідливі для здоров'я людини хімічні речовини, які містяться в поліетилені. Виявляється, замовник зберігав сировину в поліетиленових мішках, а зерна активні і втягнули в себе фталат.

2016.09.05 n.esencii 3

Я мрію купити хроматограф, навчитися проводити хроматографію, щоб допомагати людям захищатися від отрут, що приємно пахнуть. Сподіваюся, що завдяки проекту UHBDP наше підприємство отримає нове дихання. Дуже вдячна фахівцям проекту UHBDP і фонду «Ласка», який представляє проект у Миколаєві, за методичну допомогу, за науку, як розумно керувати бізнесом. Завдяки отриманим знанням я стала бачити слабкі місця компанії і знаю, що потрібно робити, щоб бізнес в наш час був життєздатним. Це вселяє впевненість у майбутньому.