Плодові сади, в яких з секатором пройшовся фахівець з обрізки дерев Михайло Довбня, відрізняються великими плодами й гарними врожаями. Дізнатися секрети його майстерності мріють садівники-любителі з усієї України.

30 січня за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва для миколаївських садівників на приватній присадибній ділянці відбувся незвичайний семінар. Михайло Довбня не тільки розповів про тонкощі омолодження й оздоровлення плодових дерев, але й продемонстрував сам процес обрізки та відповів на численні запитання.

Незважаючи на 15 градусів морозу, бажаючих отримати навички роботи в саду було багато. Садівники приїхали з різних куточків Миколаївської області й не пошкодували про це.

Михайло Довбня каже, що українці - нація аграрна. Садівництво, овочівництво - це у нас в крові, а почерпнути знання ніде. Теорії багато, але як в ній розібратися, як не захлинутися? Тому такі виїзди, практичні заняття та живе спілкування дуже важливі.

- Ми змушені обрізати дерева взимку, тому що весна в наших краях настає стрімко, ніколи розгойдуватися, - каже Михайло. - У нашій зоні в першу чергу потрібно обрізати вишню, сливу, яблуню та грушу. Теплолюбні культури - абрикос і персик – пізніше, бо можуть підмерзнути.

До речі, Михайло Довбня рекомендує навесні кронувати 60-70 відсотків гілок дерев абрикоса та персика. Цим деревам властивий інтенсивний ріст, до 4 хвиль вегетації, в них швидко загущується крона, а загущена крона - це маленькі плоди й хвороби, скорочення життя дерева. Якщо крона невелика - і хвороби менше, і якість продукції підвищується.

Садовод радить не шкодувати гілки плодових дерев і з появою бруньок на яблунях залишати лише 5-7 відсотків майбутнього цвіту, на персиках і абрикосах - 15-20 відсотків бруньок, на черешнях і вишнях - 20-25 відсотків, тому що все інше - це страховий фонд. При такій обрізці можна отримати досить великі й апетитні плоди.

- В Україні мало професійних садівників, люди занадто легковажно відносяться до обрізки дерев і формування їх крон, - вважає Михайло Довбня. - Це складна робота, тому що маєш справу з живим організмом. Щоб навчитися правильно працювати з деревами, потрібно роками обрізати й дивитися на результати обрізки, відчувати сад.

Джерело: laskabf.org