[widgetkit id=496]

19 – 22 серпня 2019 року на базі Національного наукового центру «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» пройшла «Літня школа виноградаря», де виробники мали унікальну можливість ознайомитись з результатами сучасних наукових досліджень та інноваційними розробками в галузі виноградарства та виноробства. Організаторами заходу виступили Національний науковий центр “Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова” НААН України за підтримки Одеської обласної державної адміністрації, інституту післядипломної освіти Національного університету харчових технологій, Центру розвитку та правової підтримки села та Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

Учасники «школи» отримали можливість в рамках ознайомчих екскурсій відвідати музей, хіміко-аналітичну лабораторію відділу виноробства, лабораторії вірусології та мікробіології, акредитовані за ISO 17-025, фонд раритетної літератури та інші підрозділи ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова».

У перший день «Літньої школи виноградаря» відбувся навчально-практичний семінар «Інноваційні технології для забезпечення високоякісною виноградною сировиною виноробства та переробної галузі». Лекційний курс включав заняття з агроекології, селекції винограду, технологічних аспектів вирощування та розмноження винограду, систем захисту виноградних насаджень, основ органічного виноградарства та виноробства, біохімії та біотехнологій у селекції винограду. Приділили увагу питанням якості та безпеки харчових продуктів.

Вітчизняні виробники часто скаржаться, що не мають можливості отримати консультації від фахівців, відчувають дефіцит співпраці з наукою, НДІ. Виноградарі та винороби – для вас. Спеціалісти дуже раді співпрацювати як з малими, так і з великими підприємствами.

«Зараз спеціалісти Інституту отримують кваліфікаційні свідоцтва з дорадництва та будуть надавати дорадчі послуги на запит», - підкреслила старший науковий співробітник, кандидат сільськогосподарських наук Юлія Булаєва.

Другий день був присвячений практичним заняттям на дослідних ділянках ННЦ “ІВіВ ім. В.Є. Таїрова”, де відбулося ознайомлення з експериментальною виноробною продукцією і прийомами її органолептичної оцінки. «На сьогодні у ІВіВ ім. В.Є. Таїрова виведено більше 130 сортів винограду, загальна площа виноградників цих сортів в Україні сьогодні складає більше 10 тис. га (серед них є відомі в Європі: Одеський чорний і Аркадія).

«Гібридний фонд інституту складає 15 тисяч рослин 200 комбінацій схрещування, селекційний - 120 перспективних форм. За 40 років вивчено більше 800 маткових кущів родоначальників клонів, виділено 133 клони 52 сортів, створений банк клонів, закладені базові та сертифіковані маточники загальною площею 93 га» - зазначила Ірина Ковальова, завідуюча лабораторією агрокліматології.

Завідувач відділом виноградарства ННЦ "Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова" Андрій Штірбу продемонстрував ділянку, яку заклали в 2013 році та розповів секрети вирощування якісного винограду.

Ідею Літньої школи виноградаря підтримали виробники, які надали доступ до своїх виноградних насаджень та виробничих потужностей. Таким чином третього дня виноградарі мали змогу перейняти досвід у ФГ “Джабурія” (Овідіопольський район Одеської області) та ТОВ “Агрофірми Шабо” (Білгород-Дністровський район Одеської області). Власник господарства ФГ “Джабурія” Валентин Григорович поділився секретами вирощування, розповів про тенденції ринку винограду в Україні та перспективи виноградарства. Екскурсія продовжилася в ТОВ «Агрофірма Шабо», де Оксана Ткаченко, доктор технічних наук, професор, консультант розповіла про основні тенденції світового виноробства.

Олександр Дяденко, агроном агрофірми Шабо відповів на запитання про технології вирощування, захисту винограду і, звичайно ж про біологічні технології, до яких останнім часом великий інтерес. Слухачі мали змогу побачити легендарний сорт винограду Тильтикурук - кореневласні посадки цього сорту збереглися з 1978 року! Разом з Миколою Горнічаром, гідом Центр культури вина Шабо, виноградарі мали можливість познайомитися з історією вина.

Нікого не залишили байдужими величні архітектурні комплекси, унікальні об'єкти сучасного мистецтва, незвичайні експозиції ландшафтного дизайну, розташовані на території Центру культури вина Шабо.

Четвертого дня підводили підсумки роботи Літньої школи виноградарів. Ідея організації курсу отримала підтримку Одеського інституту післядипломної освіти Національного університету харчових технологій, завдяки чому слухачі окрім сертифікату учасника змогли отримати свідоцтво підвищення кваліфікації.

Навчальні матеріали