Раніше цей інструмент працював тільки для оцінки ризиків зернового сектору, а нова версія здатна прораховувати ризики і для плодоовочевого сектора.

[widgetkit id=454]

Тепер CLARA допоможе при фінансуванні виробників таких культур, як: картопля ранній, томат (на переробку та свіжий ринок), цибуля, буряк рання, огірок тепличний, болгарський перець на поливі, морква рання, капуста білокачанна рання, гарбуз на поливі, кавун на поливі, диня на поливі, часник, горох, малина, ожина, суниця, яблуко інтенсивне, горіх волоський, фундук, вишня, черешня, слива, груша, абрикос, персик, виноград.

- Наша система дозволяє банкіру стати трохи фермером, - каже  експерт з оцінки ризиків Проекту «Розвиток фінансування аграрного сектору в Європі та Центральній Азії» (IFC) Павло Костромицький. - Якщо фермер проходить оцінку кредитоспроможності за допомогою CLARA, то його проект можна кредитувати.

Доказом надійності цієї системи є багаторічна успішна робота партнерів IFC. Технологічні карти, на основі яких функціонує CLARA, розроблялись за допомоги і херсонських агрономів, які мають великий досвід роботи в плодоовочевій сфері. Система постійно вдосконалюється, враховуються всі тонкощі агробізнесу.

CLARA - онлайн-програма, яка дозволяє побачити, на чому ґрунтується кожна цифра. Як вона працює? На першому етапі фермер відповідає на перелік питань, відповіді вносяться до системи, кредитна установа може зробити базовий прогноз. Потім фахівець виїжджає в господарство і перевіряє надані відомості, задаючи уточнюючі питання за методологією, яка є в системі. На підставі отриманих відповідей робляться коригування, будується прогноз, після цього приймається рішення: кредитувати чи ні.

Дмитро Ніколаєв, менеджер Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), каже, що глобальні пертурбації в галузі плодоовочівництва, зниження обсягу внутрішнього виробництва та переорієнтація на зовнішній ринок, потребують значних капіталовкладень у виробництво, інфраструктуру, сертифікацію, маркетинг. Тільки доступ виробників до фінансових ресурсів та готовність банківського сектору працювати з компаніями плодоовочевого сектору здатні кардинально поліпшити ситуацію.

- Зараз кожна країна намагається захистити свій ринок, український ринок сильно відрізняється від глобального ринку фруктів та овочів . Нашим компаніям потрібен певний час, іноді немалий час , щоб тільки вийти на ці ринки - ринки преміальні, де споживач вимагає високої якості та налагодженої логістики. Але для цього потрібне фінансування, - впевнений Дмитро Ніколаєв.

Якщо подивитись на дослідження UHBDP, проведене серед малих та середніх виробників, які є зареєстрованим бізнесом та шукають фінансові ресурси для підтримки та розвитку власного бізнесу, то 36 % опитуваних мають потребу у додаткових коштах, 90 % впевнені, що гроші їм знадобляться вже у 2019 році. Найбільший запит в межах від 150 до 500 тис. грн. звичайно стосується оборотних коштів для фінансування вирощування, майже 25% фермерів готові залучити від 500 тис. грн. і більше і серед них є ті, хто інвестує в післяврожайну доробку продукції.

Фермери чуйно реагують на попит ринку та мають намір інвестувати за кількома напрямами. По-перше, збільшення тепличного виробництва, що дозволяє вийти на ринок зі своєю продукцією раніше та отримати більш високу ціну  із можливістю вийти вийти на експортні ринки у так звані вільні вікна. По-друге, створення  нових продуктів, що пов’язано із зміною споживацьких трендів: свіжа та здорова їжа, вегетаріанство. Втретє, маркетинг та просування продукції – створення брендованої продукції, контрактне вирощування.

- Багато сільгоспвиробників вже реалізовують проекти з післяврожайної доробки, але за допомогою фінансових установ вони можуть це зробити набагато швидше і досягти своїх цілей в бізнесі, вийти на експорт, наприклад,- каже Дмитро Ніколаєв.

- Плодоовочевий бізнес, на жаль, здебільшого в тіні, фермери працюють без реєстрації, намагаються продавати за готівковий розрахунок, а таких фермерів фінансувати неможливо, - каже Віктор Пшеничний (Райффайзен Банк Аваль).

Дмитро Ніколаєв зазначив, що кількість фермерських господарств, які  мають зареєстрований бізнес зростає, всі вони  потребують фінансування, хотіли б побудувати та мати стабільні відносини з банком, а тому потрібні кроки назустріч один одному.

Схожі матеріали

{loadmodule mod_related_items,Схожі матеріали}