Про це може свідчити значну увагу з боку сільгоспвиробників до конференції «Органічне землеробство. Пріоритети-2017», яка 16-17 березня проходила в м. Одеса.

Переглянути матеріали з конференції

[widgetkit id=337]

Захід був організований Інформаційним агенством "Інфоіндустрія" в рамках Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва, який фінансується Міністерством закордонних справ Канади (Global Affairs Canada) та реалізується й софінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). Партнером заходу виступив Швейцарсько-український проект «Розвиток органічного ринку в Україні».

Близько 300 фермерів, виробників-одноосібників, садівників та городників з Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей, які вже займаються органічним землеробством або тільки придивляються до нього, зібралися в готельному комплексі «Одеса».

Відкривав конференцію заступник менеджера Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Володимир Терновський, він зазначив, що органічне землеробство - перспективний напрямок у сільському господарстві, який не тільки сприяє оздоровленню земельних угідь України і поставляє споживачеві здорову продукцію, але й дозволяє фермерам створювати високоприбутковий бізнес.

«Величезне зростання органічного землеробства в Україні за останні кілька років сталося завдяки вирощуванню органічних ягід. Дуже великий попит на органічні ягоди в світі, крім того, на другий-третій рік настає точка беззбитковості й з'являється прибуток», - підкреслила президент «Органічна Україна», консультант з формування й розвитку органічного ринку в Україні Олена Березовська, зазначивши, що в світі є попит і на органічні овочі, але Україна їх поки не експортує.

Марія Махновець, як і Ксенія Гладченко, Євген Милованов та президент ГС «Органічна Україна» Олена Березовська, запропонували учасникам конференції детальну дорожню карту сертифікації органічної продукції та виходу з нею на зовнішні ринки, однак експерти при цьому наголошували, що участь дрібних виробників у масовому експорті буде можлива лише за умови розвитку обслуговуючої сільськогосподарської кооперації, яка дасть змогу створити переробні підприємства, логістичні центри, сучасні овочеві та фруктові сховища та інше. А тому об’єднання виробників в кооперативи є головним рушієм розвитку вітчизняної органічної галузі.

Директор консультаційного органу з органічного землеробства ТОВ "Кьюс" Ксенія Гладченко вважає, що в України є всі шанси зайняти нішу виробництва експортної органічної продукції, тому що попит споживачів на здорову продукцію в світі щорічно зростає на 8-12 %, а її виробництво тільки на 4 %.

«Сьогодні Україна має гарні шанси поставляти якісну органічну сировину на експорт і наближатися до того, щоб реалізовувати продукти переробки, конкурентоспроможні на європейському ринку. Найбільше у нас купує Німеччина - приблизно 30 відсотків українського імпорту. Це досить великий ринок, який динамічно розвивається», - стверджує Ксенія Гладченко.

Друга частина конференції була присвячена безпосередньо питанням органічного культивування. Фермери дізналися про особливості технологій в органічному виробництві й досвід їх застосування, про тонкощі захисту й живлення рослин, про сучасні підходи для збереження мікрофлори ґрунту. Спікери розповідали про вирощування органічних плодово-ягідних культур, не приховуючи проблем цієї сфери, ділилися досвідом їх вирішення.

За традицією після закінчення основної частини конференції відбувся розіграш призів серед її учасників. Головний приз – смартфон – цього разу дістався подружжю Олександру та Юлії Бритвіним, власникам ОСГ із  Голопристанського району Херсонської області, яке займається розведенням риби та овочівництвом.

За даними статистики, на сьогоднішній день за кількістю виробників органічної продукції є лідерами Одеська та Київська області, завдяки конференції з'явилася основа для розвитку цієї здорової агрокультури й в інших регіонах України.

Наскільки була ефективною ця конференція? Про це запитуємо власника ОСГ із Біляївського району Одеської області Оксану Сергієнко. Вона з чоловіком тривалий час вирощувала городину борщового набору на сімейних паях. Та оскільки прибутки від реалізації овочів почали значно зменшуватися, задумалися над тим, як перейти на нішеві культури, зокрема на ягоди. Допомогла участь у Проекті UHBDP, навчання та спілкування з колегами додало впевненості у цьому рішенні. Але тепер родина Сергієнко зважилася на новий крок – впровадження органічної технології. Тут теж допоміг Проект.

– Наша земля виснажена, засолена, через це ми не одержуємо від неї належної віддачі, – розповідає пані Оксана. – Хочемо відновити її природну структуру, зважилися навіть на зменшення обсягів виробництва, бо більшу частину площ засіяли з осені сидератами. Плануємо протягом трьох років повністю оздоровити землю і перейти на органічну технологію. Сьогодні одержали дуже багато корисної інформації, яка нам знадобиться в майбутньому, взяли також низку контактів, які плануємо використати для сертифікації площ та продукції…

Другий день розпочався з візиту на органічну ферму в Овідіопольському районі «Картарпур – Жива земля», де подружжя Сущенків вирощує редьку та помідори.

[widgetkit id=338]

Далі делегація Проекту відвідала Інститут виноградарства та виноробства імені В. Таїрова. Кандидат біологічних наук Андрій Штирбу провів для гостей майстер-клас з обрізки виноградників. Завідуюча лабораторією інституту Вікторія Тарасова ознайомила гостей із лінійкою вин уславленого таїровського інституту, лекція супроводжувалася дегустацією чудових напоїв, вироблених на сонячних бесарабських землях.

Кожна така конференція – крок до підвищення ефективності фермерських та особистих селянських господарств. Зважаючи на активність учасників, глибину та професійність запитань - агротехнологічний рівень дрібних аграріїв зростає. Будемо сподіватися, що одержані знання та новий досвід принесуть їм і державі загалом належну економічну віддачу. Держава одержить високоякісну продукцію, а фермери – справу, яка забезпечить їхнім родинам добробут.