Відносно невеликий грант повністю змінив життя родини Савіних і «поставив» хобі на бізнес-рейки. Механізація процесів та нові ефективні агротехнології полегшили працю, а офіційна реєстрація бізнесу дозволила родині стати самодостатнім гравцем ягідного ринку.

Приклади, які надихають

Дрібні товаровиробники надихаються успішними прикладами один одного в рамках плідної співпраці з канадським проектом UHBDP. Ірина Савіна, яка очолює сімейне фермерське господарство у Подільському районі Одеської області, настільки надихнулась історією успішної побудови бізнесу на прикладі ягідного господарства «Магія Ягід» (с. Рибальче, Херсонської області), що вирішила будь-що-будь вийти на подібний рівень роботи. Адже у господарства Савіних аналогічна із «Магією Ягід» сфера діяльності – вирощування полуниці!

На той момент Савіни вирощували полуницю традиційним способом – на звичайних грядках, і єдиним засобом механізації праці був мотоблок.

За прикладом керівника господарства «Магією Ягід» Ірина Савіна пройшла курс комплексного навчання від Проекту UHBDP у рамках програми підтримки малих виробників та подала заявку на участь у грантовому конкурсі. Успішно пройшовши конкурсний відбір, господарство Савіних отримало можливість придбати міні трактор та навісне обладнання до нього – дві ґрунтофрези різної ширини захвату, плуг та роторну косарку.

Грант на механізацію виробництва. Мрії здійснюються.

Завдяки навчанню за програмою Проекту UHBDP Ірина познайомилася з новою, більш прогресивною технологією вирощування полуниці – на штучно сформованих грядах (пагорбах). Одна з придбаних ґрунтофрез була переобладнана в грядоутворювач, який використовується для формування бугрів висотою близько 30-35 см. Усі роботи з переобладнання ґрунтофрези виконані кваліфікованими спеціалістами на Балтському підрозділі інженерно-технологічного інституту "Біотехніка" НААН України.

Тепер члени сімейного фермерського господарства власними силами здійснюють роботи з формування пагорбів та висадження на них розсади суниці садової. За один прохід по полю трактор з грядоутворювачем формує цілісний бугор, уздовж якого простягаються дві магістралі крапельного поливу, а сам бугор укривається плівкою з готовою перфорацією для висадки розсади полуниці.

Така механізація технологічного процесу суттєво знизила трудові витрати на процеси, пов'язані з підготовкою ґрунту та висадкою розсади. Також технологія вирощування полуниці на пагорбах дозволяє отримувати врожай вдвічі більший у порівнянні з традиційним  методами вирощуванням ягоди. До майбутнього сезону родина Савіних планує висадити у такий спосіб суницю садову на загальній площі близько 3 га, у тому числі і на новій ділянці, яку вони отримали влітку цього року від Балтської ОТГ. Глава ОТГ зацікавлений у розвитку ягідного бізнесу та залучення до нього більшої кількості місцевих мешканців. У долині річки Кодима зазвичай вирощували ягоду – переважно суницю садову та малину –  відродження цього виду є одним із пріоритетних завдань місцевої адміністрації, оскільки ягідний бізнес дає можливість працевлаштування та отримання доходу для значної кількості мешканців сільської місцевості.

Очікуване збільшення обсягів збирання ягоди змушує членів господарства вже зараз планувати можливі канали збуту врожаю. Це мають бути оптово-роздрібні ринки міст Балта та Подільськ, а також одеський ринок «Початок». Сімейне ягідне господарство передбачає, що частину продукції продаватимуть з поля трейдерам-закупникам, з якими вони вже цього року встановили партнерські взаємини.

Серйозно розмірковують члени господарства ще й про доопрацювання (охолодження) ягоди та переробку (виробництво джемів та конфітюрів). Сім'я Савіних чітко бачить перспективу розвитку своєї діяльності з вирощування полуниці та не збирається зупинятися на досягнутому результаті – адже всі мрії здійснюються!