Грант від канадського проекту UHBDP

У 2021 р. компанія «Дунайський Аграрій» за фінансової підтримки Українського проекту бізнес-розвитку UHBDP отримала обладнання для зберігання продукції при контрольованому температурному режимі у двох складських камерах. Камери розташовані на території сховища компанії у с. Сафіяни (Ізмаїльський р-н Одеська обл.).

Продукція, що надходить з полів, розділяється за сортами, очищується, пакується, маркується. При цьому використовується установка для барботажного миття та транспортер для сортування, картонна тара, яка відповідає вимогам стандартів безпеки харчових продуктів.

Потім продукція закладається в камери, де вона охолоджується і зберігається при оптимальному температурному режимі до формування товарної партії для відправки покупцям. 

Головні покупці продукції «Дунайського Аграрія» – національні мережі супермаркетів України. А з бурхливим зростанням популярності органічних продуктів серед людей, які намагаються вести здоровий спосіб життя, компанія розвиває нині новий канал збуту – доставка продуктових наборів кінцевому споживачу через кур'єрські служби. Замовлення таких наборів клієнти роблять через сторінку компанії в Інстаграм.

Взаємодія з МСБ та переробка продукції

Упродовж досить тривалого періоду співпраці «Дунайського Аграрія» з мережевими магазинами Києва та інших великих міст України у Романа Дяжука виникла ідея просувати локальну продукцію, що вирощується місцевими фермерами  у Придунайському регіоні, на загальнонаціональний ринок.

Шляхи реалізації цієї ідеї полягають у гарних взаєминах компанії з національними мережами супермаркетів і налагоджених логістичних ланцюжків, а також залученні в цей процес всього складського комплексу «Дунайського Аграрія» в с. Саф'яни включно з камерами для зберігання продукції у контрольованому температурному режимі. Якщо задіяти всі перелічені ресурси, свіжа унікальна продукція півдня Одеської області має всі шанси, аби опинитися безпосередньо в руках у кінцевих споживачів великих мегаполісів України. 

Якщо оцінювати перспективи, які відкриваються у процесі реалізації цієї ідеї, то наступним кроком може бути організація переробки продукції, що поставляється фермерами Придунайського регіону. Йдеться як про продукцію 2-го та 3-го сортів, так і про надлишки свіжої продукції в цілому, які виникають у пікові періоди кожного сезону. Розвиток переробки може суттєво знизити ризики, які виникають у невеликих виробників практично щосезону і пов'язані з обвалом цін, викликаним надвиробництвом того чи іншого виду свіжої продукції.

Переробка продукції бачиться керівнику компанії «Дунайський Аграрій» у трьох напрямках: сушіння, заморозка, сублімація. Той чи інший вид переробки вибирається залежно від кон'юнктури ринку, певного виду плодоовочевої продукції, можливостей доступу до спеціального обладнання для переробки. 

– Переробка має бути чітко орієнтована на потреби кінцевого покупця та на його смакові уподобання. Особливо це стосується продукції, що має експортний потенціал, – наголошує Роман Дяжук, керівник ТОВ «Дунайський Аграрій». 

Компанія «Дунайський Аграрій» вже демонструє рішучість своїх намірів у цьому напрямку. Наразі вже запущено виробництво чіпсів із плодів фруктових дерев та баштових культур. Унікальні чіпси виготовляють за допомогою технології сублімації. Також почала працювати лінія з традиційного теплового сушінню плодів фруктових дерев, часнику та лікарських трав. Така продукція фасується в брендовану упаковку та поставляється до супермаркетів та на підприємства HoReCa.

Компанія «Дунайський Аграрій» успішно використовує різні види створення додаткової вартості та для свіжої продукції: чищення та миття, сортування, пакування та маркування, охолодження, зберігання при контрольованому температурному режимі.

Протягом 2020 та 2021 рр. спільно з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP «Дунайський Аграрій» проводив низку заходів для локальних представників малого та середнього бізнесу (МСБ) Ізмаїльського району, щоб ознайомити з діяльністю та філософією компанії, популяризувати органічне землеробство загалом, і головне – донести ідеї щодо можливості просування місцевої продукції на загальнонаціональні ринки. 

Під час таких очних зустрічей місцевим фермерам надавали інформацію про цінність кооперації для створення товарних партій однорідної продукції, що відповідає вимогам мережевих магазинів, а також про вигоди створення доданої вартості до свіжої продукції та переваги переробки.

Певними бар'єрами у розвитку взаємовигідних відносин, як виявилося, виступають стереотипи, що сформувалися у місцевих МСБ щодо легалізації бізнесу та подальшого його системного ведення в правовому полі. Але Роман Дяжук не вважає ці окремі труднощі причиною відмови від початкової ідеї та з упевненістю продовжує роботу в цьому напрямку. Бо супермаркети великих міст України чекають на овочі та фрукти з Бессарабії!

Керівник ТОВ «Дунайський Аграрій» Роман Дяжук – переконаний прихильник органічного землеробства та непримиренний супротивник використання продуктів, що спричиняють забруднення навколишнього середовища (хімічні добрива та засоби боротьби зі шкідниками, пластикова упаковка, шкідливі викиди та відходи тощо).

– «Дунайський Аграрій» – це вже своєрідне явище в сучасному аграрному житті України, явище, яке неможливо не помітити. Явище настільки багатогранне, що його неможливо описати коротко та однозначно, – запевняє Микола Горшков, спеціаліст з розвитку плодоовочевого ланцюга UHBDP. – Основним фокусом компанії є вирощування баштанних культур (кавун, диня, гарбуз), сезонних овочів відкритого ґрунту, плодів фруктових дерев (персик, зливу, нектарин) та гордість господарства – батат.