Відповідь на це питання виробники півдня України отримали на семінарах консультантів Міністерства сільського господарства Ізраїлю «Особливості післязбиральної доробки та зберігання фруктів», які відбулися в різних містах Одеської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей цього тижня.

[widgetkit id=436]

Тривалість життя овочів і фруктів після збору залежить від того, як зберемо, доставимо на пакувальний будинок. Будь-які механічні пошкодження впливають на тривалість зберігання. Так, в Ізраїлі, наприклад, черешню збирають з 5 до 10 ранку, поки ягоди не нагрілися, збирають акуратно в пластикові ящики по 5-7 кг. Зверху на ящик вкладається лист поролону, просочений водою. Ящики з черешнею обов’язково накриваються, оскільки зірвані ягоди не повинні бачити сонце. У пакувальному будинку ягоди охолоджують, миють і автоматично сортують за кольором, розміром, рівнем стиглості, упаковують і готують до відправки на експорт або у мережі супермаркетів. Українські виробники нарікають на те, що всі ці процеси позначаються на ціні продукції, а купівельна спроможність в Україні низька.

- На якісну брендовану і розрекламовану продукцію завжди є попит, - парирує Олег Фейгенберг, фахівець зі зберігання с/г продукції з Ізраїлю. - Ось у вас є бренд - мелітопольська черешня. В Україні влітку споживачі віддають перевагу саме мелітопольській ягоді. Під цим брендом можна налагодити експорт черешні й з сусідніх областей.

В Ізраїлі зазвичай одні вирощують, інші займаються післязбиральною доробкою та продажами. Співпраця будується по-різному. Пакувальний будинок може придбати у фермера овочі, фрукти і продавати їх далі самостійно, а може доопрацювати і упакувати в фірмову тару конкретного фермера, виробнику потрібно буде оплатити ці послуги.

Питанню зберігання ягід і фруктів приділила увагу кандидат наук, фахівець зі зберігання фруктів Една Песіс. Вона, зокрема, відкрила завісу етиленової «магії». Здатність етилену впливати на зберігання свіжої продукції фермери використовують для підготовки партій продукції до певної дати.

Дозарювання овочів і фруктів досить поширене в Ізраїлі. І не тільки тому, що нестиглі плоди можуть далі їхати, і таким чином, сільгоспвиробники виходять на нові ринки збуту, диверсифікують ризики. Але ще й тому, що в Ізраїлі часті випадки крадіжки стиглих фруктів. Щоб не зазнавати втрат, ізраїльські фермери перестраховуються і починають збір врожаю, коли плоди досягають технічної зрілості.

- Довгострокове зберігання овочів або фруктів - це вихід для виробників, які зіткнулися з низькими закупівельними цінами в сезон, - каже Олег Фейгенберг. - Яблука, які сьогодні переробні підприємства беруть по 1 грн. за кілограм, можливо, в лютому-березні можна буде продати по 7-8 грн. або дорожче. Зберігання - це і забезпечення ринку свіжою продукцією протягом всього року. Споживачі готові платити за свіжі овочі для салату взимку-навесні більше, ніж влітку.

Українських виробників зацікавила технологія післязбиральної доробки салатного перцю. В Ізраїлі його обов'язково чистять за допомогою рухомих щіток і обдають гарячим душем (55 °С), такої температури досить, щоб очистити продукцію від спор грибів.