Автоматизація виробничих процесів у фермерських господарствах відбудеться швидше, ніж можна було припустити. Відтік робочих сил у Польщу та інші країни Європи оголив нішу польових робіт, а ті трудові ресурси, що залишилися, неспроможні ефективно виконувати поставлені завдання.

«Проблема з трудовими ресурсами актуальна завжди. Зараз в селах залишилися переважно пенсіонери. Працьовитих та продуктивних людей середнього віку людей дуже мало. Вони їдуть в місто або з країни. Звичайно, ми не можемо оплачувати працю, як в Польщі, але зарплату треба підвищувати, - каже керівник «Greenwill» Євген Конопелькин. - Вихід - автоматизація. У нас на сортуванні та перебиранні працювало 50 чоловік, після придбання сортувальної лінії залишилося 15 працівників». 

Про необхідність механізації говорять і в компанії «С-Росток».

«80-90 відсотків кістяка селян, що працювали в полі, виїхали на заробітки в Польщу, зараз залишилися в основному люди дуже низького прошарку, які працюють набагато гірше. Якщо раніше людина збирала тонну цибулі без проблем, то зараз 500-600 кг. Нас врятує тільки максимальна механізація, відхід від робочих рук дозволить вийти на потрібні показники. У нас був план до 2020 року вийти на 100 тисяч тон валового продукту, але зараз переглядаємо стратегію. Аналізуємо помилки, бачимо слабкі місця, визначаємо, що потрібно міняти і як йти далі», - говорить Олександр Марченко, комерційний директор компанії« С-Росток».

За офіційними даними попит на продукти харчування з кожним роком буде збільшуватися й до 2050 року виросте на 2/3. Автоматизація виробництва - неминучий процес, оскільки проблема підвищення продуктивності праці залишається актуальною в багатьох країнах світу і в тому числі в Україні.

Нагадаємо, що розвиток трудових ресурсів - один з основного напрямків роботи Українського проекту розвитку плодоовочівництва UHBDP. Великі плодоовочеві компанії півдня України готові брати на роботу студентів і випускників вузів, які співпрацюють з UHBDP, щоб почерпнути нові знання, якими володіють студенти, і застосувати їх в плодоовочевому виробництві.