Міжнародний день кооперативів починає свій шлях з 1923 року. Мета відзначати цей день проста – підвищити обізнаність широкого загалу щодо позитивного впливу кооперативів на життя людей.

Члени та членкині кооперативних об’єднань ґуртувалися на засадах мінімізувати свої витрати або (та) максимізувати свій прибуток. Кооператив намагається досягти нижчі процентні ставки на кредити, справедливу ціну на товари та послуги, а також адекватну заробітну плату. Основними принципами кооперативів є:

Кооперативний рух розпочав свій активний розвиток у 19 сторіччі переважно у Британії та Франції, а перший кооператив (згідно записів Товариства Портових Носіїв, Франція - Shore Porters Society) було засновано ще у 1498. Перший же офіційно зареєстрований споживчий кооператив – це Товариство ткачів у Шотландії (Fenwick Weavers' Society, 1769).

У 1880-х у Великобританії Аліса Акланд, редакторка журналу «Жіночий куточок» у виданні «Кооперативні новини», та Мері Лоуренсон, вчителька, визнали потребу в окремій жіночій організації в рамках Кооперативного руху та організовували «Лігу жінок для поширення співробітництва». Згодом Ліга була перейменована в «Жіночу кооперативну гільдію», що мала шість відділень зі 195 членкинями. Гільдія організовувалася навколо складнощів, з якими стикалися працюючі жінки, згодом відкрила кооперативний магазин в Сандерленді в 1902 році, який обслуговував бідних жінок робочого класу. Гільдія брала участь у багатьох політичних кампаніях щодо здоров'я жінок, виборчого права жінок і пацифізму.

Український кооперативний рух виник наприкінці 1860-х років у відповідь на соціально-економічні потреби селян, визволених з кріпацтва, дрібних ремісників і робітників у містах. В подальшому українці значно вплинули на розвиток кооперативного руху у Світі. На тій частині України, яка свого часу була частиною Російської Імперії, кооперативи створювалися досить активно. Перший споживчий кооператив було засновано у Харкові у 1866 році. Першу кредитну спілку – у Гадячі у 1869 р., другу – у Сокоринцях Полтавської губернії у 1871 р. До 1895 року в Україні було 290, більшість з яких це кредитні спілки, а решта 50 – споживчі кооперативи. У створенні та розвитку кооперативів важливу роль відігравала сільська інтелігенція. Перше об’єднання кооперативів з’явилося у Бердянську у 1901 році, та об’єднання споживчих кооперативів у Києві у 1908 році.

На теперішній час в Україні існує близько 2000 кооперативів. Однак доволі непросто зорієнтуватися, яка кількість з них є дійсно працюючими, та яка кількість з працюючих відповідає кооперативним цінностям та принципам та не представляє собою бізнес однієї особи або закритої групи осіб. Виходячи з досвіду роботи @Український проект бізнес розвитку плодоовочівництва, можна підсумувати наступне. Найбільш уразливими сільськогосподарськими кооперативами є ті, що займаються лише плодоовочевою продукцією з метою її виробництва та продажу без переробки чи тривалого зберігання. Уразливість таких кооперативів полягає у дуже обмеженому виробничому циклі, коли початок робіт розпочинається навесні, а восени вже все зупиняється. При цьому зарплату бухгалтеру, менеджеру (директору) та ін. найнятим працівникам треба платити весь рік, щоб не втратити цінні кадри наступного сезону.

Як зазначають експерти, розвиток всіх сільськогосподарських кооперативів в Україні гальмується неузгодженістю законів. Також існує думка, що підхід поділу кооперативів на виробничі та обслуговуючі на практиці себе не виправдав. Наразі у Верховній Раді на розгляді у другому читанні знаходиться законопроект №6527-Д. Цей документ на початку червня викликав, як хвилю критики з одного боку, так і хвилю схвалення з іншого боку. На що слід очікувати в разі прийняття законопроекту №6527-Д (в тому числі, але не обмежуючись):

Поки цей документ залишається не прийнятим, а коли його приймуть, та чи приймуть, сказати складно, сільськогосподарські кооперативи, як виробничі, обслуговуючі та багатофункціональні продовжують працювати за встановленим порядком.

А ми нагадуємо, що UHBDP продовжує розгляд заявок по програмах Малі Еколонічні Гранти та Малі Ґендерні Гранти. Результати оцінки буде відомо до вересня 2019 року – слідкуйте за новинами на нашій сторінці. Серед заявників є кілька кооперативів, яким ми щиро бажаємо перемоги.

Використанні джерела: