Таку точку зору висловив Іван Васильович Шевченко, доктор с.-г. наук, відомий український вчений в галузі виноградарства, під час конференції «Малопоширені плодово-ягідні і горіхоплідні культури», яка проходила 22 травня в Миколаєві за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва.

- За останні 30 років середньорічна температура піднялася на 1,5 -1,7 °С, в осінньо-зимовий період – на 2,3 - 2,5 °С. Не дивно, що бур'яни вегетують цілий рік. Опади теж збільшилися. Якщо в 1989 році випало 284 мм, то в 2010-му - 660 мм. Однак вологи не вистачає, тому що змінився розподіл опадів за порами року: найменше їх випадає в весняні та осінні періоди. В таких умовах найбільшу перспективу мають багаторічні насадження, коренева система яких розташована у великому, активному шарі ґрунту, де можна накопичити, зберігати і економно використовувати вологу. Такою культурою є виноград, - каже Іван Васильович Шевченко.

Перспектива цієї культури надзвичайно висока з точки зору акумуляції опадів. Найбільша кількість опадів акумулюється в ґрунті після осінньо-зимового періоду, обсяг вологи складає 3-3,5 тисячі куб. метрів на кожному гектарі. Найбільша кількість опадів зосереджується нижче рівня 50 см, звідки виноград черпає вологу. Іноді винограду і цієї вологи не вистачає, до початку фази зростання пагонів волога випаровується, тому потрібно будувати тактику зрошення, визначати терміни поливу.

І трохи економіки. Урожайність винограду в Україні – 8-10 тонн з гектара щорічно. Для порівняння: в Німеччині - 7-8 тонн, в США - 12-14 тонн. А можна перерахувати урожай винограду на вихід з вина. Обсяг сусла - приблизно 70% від обсягу винограду, це близько 6-7 тонн вина, множимо на 70 гривень. Очевидно, що зернові відстають.

Спеціалісти рекомендують зосередитися на вирощуванні винограду безнасінних кишмишних сортів, які користуються попитом у сучасного вибагливого споживача, крім того, виноград кишмишних сортів можна переробляти. Виробництво родзинок – ще один перспективний напрямок у агробізнесі.