Сімейна пара Драніциних має активну життєву позицію, не дивлячись на свою інвалідність і труднощі, пов’язані з особистим пересуванням. Подружжя змогло себе реалізувати в досить складній фізично і не простій теоретично справі, як вирощування овочів, а саме помідорів, огірків та перцю.

Близько 10 років тому Віктор та Наталя Драніцини придбали будинок в селі Михайлівка Запорізької області. Не маючи зовсім досвіду в аграрній сфері, але маючи великий інтерес до справи, зуміли досягти високих результатів. Життєве кредо не дозволяло поводитися, як більшість інвалідів, які мають обмежені можливості. Тому їх спільною метою стало реалізувати свої мрії, не виходячи з дому. Ще більшого натхнення Наталя Драніцина отримала після навчання на тренінгу від міжнародного проєкту ПРООН, де також були присутні інваліди. Тоді вона зрозуміла, що інваліди можуть жити повноцінним життям і розвиватися на благо суспільства.  В сільській місцевості люди з обмеженими можливостями більш за все залишаються наодинці зі своїми проблемами. Саме тому Наталя вирішила створити спілку інвалідів по Вільнянському району Запорізької області. Цей невеличкий бізнес-проєкт Драніциних мав свої сприятливі наслідки – когось забезпечили роботою, когось увагою, а хтось просто був вдячний за свіжі овочі. Перший грант, який родина написала, був грант ПРООН по вирощуванню полуниці в теплиці з опаленням. Завдяки ньому родину забезпечили арочною теплицею, яка не зовсім підходила під полуничні засадження. Але родина швидко переробила все необхідне, зробила теплі грядки,переформовували свої ідеї та почала вирощувати розсаду помідорів. Поступово теплиця стала приносити дохід.

Ми мали багато нових напрямків для розвитку своєї справи, хотіли висаджувати більшу кількість сортів рослинних культур, але стримували обмежені можливості, невелика теплиця 3 на 10 метрів. Тому ми почали шукати нові можливості і знайшли в Інтернеті інформацію про Проєкт UHBDP, який допоміг втілити в життя все задумане.

Маючи вже досвід співпраці з іншим міжнародним проєктом Віктор Драніцин зміг ретельно описати існуючі проблеми, з якими вони стикнулись, та надати конкретний опис плану, як ці проблеми планують подолати. Для вирішення проблеми з вирощуванням розсади в маленькій тепличці, сім’ї Драніциних потрібна була більша теплиця. Власних коштів на придбання необхідного обладнання родина не мала, тож на допомогу прийшли спеціалісти Проєкту UHBDP – родина отримала грантову підтримку на покупку сучасної теплиці.

Ми з жінкою інваліди. Маємо присадибну ділянку 5 соток. Спеціалізуємося на вирощуванні помідорів, зелені та розсади. Шукали та вивчали сучасні технології вирощування овочів з метою не тільки збільшення прибутку, але й збереження екології, відновлення родючості земель. Тож надана допомога від Проєкту UHBDP – це інвестиції для розвитку сімейної справи та полегшення для нас умов праці.

На сьогоднішній день це вже теплиця з опаленням на дровах, в якій є декілька секцій для вентиляції, освітлення, підсвічування.

У теплиці є декілька недоліків і можуть виникати великі тепловтрати, тому родині фермерів ще потрібно якісно утеплити споруду. А в літньо-осінній період, коли додаткове опалення не потрібне, в цій теплиці родина змогла вже виростити 2 врожаї помідорів, які реалізували на місцевому ринку.

Завдяки Інтернету родина весь час вдосконалює свої знання. На сайті Проєкту UHBDP вони побачили інформацію щодо використання біогумусу для покращення структури ґрунту, передивились цікаві матеріали та вебінари щодо застосування гуміреактору та вермікомпосту. Віктор змайстрував ящики для компосту, запустив дощових черв’яків й через деякий час фермери змогли використовувати цю корисну субстанцію для нової теплиці. За декілька днів Віктор та Наталя помітили разючу різницю. Якщо в старій теплиці рослини були вже пожовклі та майже без плодів, то в новій теплиці, де Драніцини використали біогумус, рослини залишались зеленими, міцними. Таким чином, родина фермерів змогла за допомогою біогумусу підвищити родючість ґрунту та отримати врожай на 40% більше, ніж в попередні місяці.

На даний момент Віктор та Наталя вирішили розводити черв'яків для виробництва біогумусу на постійній основі та для продажу цінної вермікультури. У сільській місцевості існує проблема вивезення гною. Якщо він необхідний, його продають за безцінь 150-200 гривень за тонну. Але коли його ніхто не купує, люди викидають його на околицях сіл. Ця можливість також була використана й Віктором Драніциним. Йому вдалося налагодили виробництво біогумусу, але стикнувшись з нюансами по годівлі та специфіці, він мав змогу звернутись до фахівців, з якими познайомився на заходах Проєкту UHBDP, за порадою.

Слід зазначити, про те, що завдяки Проєкту і спілкуванню з його учасниками, ми дізналися про гуміреактор - добриво, яке дозволяє вирощувати конкурентоспроможний товар. Це дуже цінна та корисна інформація. Учасники абсолютно безкоштовно діляться досвідом і практичними напрацюваннями

Ринок збуту розсади помідорів та врожаю був сформований поступово. Спочатку, завдяки вже налагодженим торгівельним зв’язкам, наявні клієнти дізнавалися про новий напрямок і з задоволенням приїжджали збирати свіжий врожай за вигіднішою ціною, ніж сільські мешканці можуть реалізувати на місцевому ринку.

Родина Драніциних ввела практику самостійного збору врожаю покупцями, що свого роду було формою «зеленого туризму». Таким чином, родина фермерів не тільки змогла вигідно реалізовувати свій врожай, а й розширювала список клієнтів, роблячи ставку на екологічному виробництві.

Основна реклама – це сарафанне радіо. Деякі клієнти воліють збирати овочі самостійно, інші – роблять замовлення на певний час і кількість, а Драніцини всіляко намагаються надати високий рівень сервісу і якісну продукцію, яку вирощують з любов’ю до справи. Надане за підтримки канадського проєкту UHBDP обладнання тільки сприяє розвитку сімейної справи. Збільшений завдяки новій теплиці обсяг землі дозволив родині фермерів розширити своє виробництво та вирощувати овочі не тільки для власної потреби, а й на продаж. А новітні технології, що застосовуються у сучасній теплиці, дозволяють економити як на опаленні теплиць, так і на власній праці – вирощувати та збирати овочі для Наталі та Віктора Драніциних стало набагато легше та зручніше. Зекономлені на опаленні кошти родина інвалідів знову може направити на розвиток своєї справи та на таку необхідну підтримку здоров’я.

Насправді ми самі ніколи б не змогли дозволити собі придбати таку сучасну теплицю. Це дуже велика підтримка для нас. Отримавши якісне устаткування одноразово, ми вже можемо кожен рік розвивати власну справу, використовувати теплицю для отримання гарного врожаю та збільшувати в рази дохід родини.

З іншими учасниками Проєкту UHBDP родина спілкується, хоча й не часто, так як через ваду здоров’я Наталя не завжди може відвідувати заходи Проєкту. Тому налагодили спілкування саме з тими фермерами, що мешкають неподалік.  Поруч з родиною Драніциних у Вільнянську проживає інша учасниця Проєкту UHBDP – Наталя Квітка, яка займається лікарськими травами. Віктор та Наталя також зацікавились інформацією щодо вирощування лікарських трав, та вже вбачають в цьому напрямку доцільність. Основні культури, які їм на даний момент цікаві – вирощування ромашки, ожини та лохини. В родини багато планів, на досягнення яких вони дуже сподіваються.

В нас дуже гарний регіон – красиві місця, чисте повітря, поруч ставок з рибою. Ми вважаємо на цьому можна зробити власну справу, розвиватись. Наприклад, активно зайнятись зеленим туризмом. Наша присадибна ділянка дозволяє засіяти лікарські трави, в період збору можна запрошувати цілі екскурсії. Філософія Проєкту UHBDP так само в цьому напрямку – всіляко підтримуються екологічні та новаторські ідеї. Це саме те, що ми хочемо робити – розвиватись самим й допомагати розвиватись оточуючим.