Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP) приділяє велику увагу питанню зміни клімату та її впливу на агровиробників. Окрім очевидних негативних явищ, які спричиняє глобальне потепління, як то: аномальні посухи, повені, суховії та гради, поступово починають проявлятися біологічні зміни в поведінці живих істот. Наприклад, приблизно з 2010 року в Україні зафіксовано стрімкий ріст популяції томатної мінуючої молі (лат. Tuta absoluta). Цей південноамериканський шкідник тривалий час не міг адаптуватися до східноєвропейських холодних зим. Та внаслідок підвищення середньорічних температур тута змогла збільшити свою популяцію настільки, що стала великою проблемою для томатного виробництва. Вирішальну роль в цьому зіграли саме наслідки глобального потепління, які сприяють природній та антропогенний міграції тути у нові ареали існування. Ще одним фактором на користь тути стала практично повна відсутність природних хижаків на півдні України, тому чисельність томатної молі продовжує зростати. Нарешті, тута має дуже сильний генетичний апарат, що дозволяє шкіднику швидко виробляти стійкість до всіх відомих хімічних інсектицидів.
Невтішними були і прогнози експертів, які працюють у галузі вирощування тепличних культур. Наприклад, ще у 2019 році директор тепличного комплексу “Агрокоїн” - Володимир Вишняков, предрікав майбутні проблеми з тутою в овочевому секторі:
“Щороку бувають проблеми, проте за останні півроку вони накочують, як снігова лавина. Справа в тому, що саме цього (2019) року томатна моль так розмножилася, що досягла вже кожного куточку України. При цьому вона ушкоджує не лише томати, а й баклажани та картоплю. І виходить скрізь, куди завезли заражений томат, через півтора роки томатна моль завдасть катастрофічного удару, під який потрапляє насамперед картопля”.
На жаль, прогнози Володимира справдились з жахливою точністю. Під час сезону 2020 року у всіх південних регіонах України, де вирощують томати, відбувся пік розвитку популяції тути. Звичайні малі та середні агровиробники, що роками працюють з овочевими культурами у закритому ґрунті, виявилися абсолютно не готові до такої навали шкідника. Ситуація була особливо критичною для господарств Одеського регіону, про що йдеться у повідомленні медіа-відділу UHBDP:
“Цього (2020) року томатна мінуюча міль завдала катастрофічного удару по теплицях Одещини. Виробники томатів Одеської області втратили від 20 до 80% врожаю. Одеські тепличники почали бити на сполох. Збитки страшні, дехто навіть покидав свої теплиці, втративши весь врожай, та залишив бізнес”.
Для пошуку рішень цієї проблеми команда проекту UHBDP залучила компанію “Біозахист”, яка спеціалізується на біологічному захисті від шкідників за допомогою хижих комах. Було проведено три вебінари, які показали високу зацікавленість агровиробників у цій непростій темі. Тому на початку 2021 року було організовано 10-ти денний онлайн-курс з біозахисту в теплицях. В курсі взяло участь більше 70 агровиробників з усієї України, з яких 20 успішно пройшли всі відео-уроки. В якості винагороди компанія “Біозахист” безкоштовно надіслала переможцям курсу ентомофагів - хижих комах, що полюють на шкідників. Таким чином, учасники отримали не тільки знання, але і досвід в управлінні шкідниками.
Однією з учасниць курсу стала Ірина Евтух, жінка-фермер з Херсонської області. Їй настільки сподобались ентомофаги, що після завершення курсу вона самостійно замовила цих хижаків, аби вони активно розмножувались та полювали на шкідників у теплицях впродовж всього сезону.
“Вони приїхали у двох коробках: гарненькі, зелененькі… Стрибали! Одразу запустили їх в теплицю, та вони почали свою захисну справу. Як результат: тепличні рослини стоять вільні, без шкідників та додаткових хімічних обробок. Врожай вийшов великий та без пестицидів. Переваги нового методу: якісний урожай, зменшення фінансових витрат та хімічного навантаження. Як наслідок: у шкідників не розвивається стійкість до препаратів, бо на них полюють справжні хижаки – ентомофаги”, - каже Ірина.
Зміна клімату створює для агровиробників нові виклики. Команда канадського проекту розуміє, що за статистикою лише 10% населення є новаторами, що готові пробувати щось нове та йти на зважені ризики. Ми пишаємося нашими учасниками, які не лякаються змін, експериментують та можуть бути агентами добрих змін!
Джерело: www.meda.org