Унікальний за принципом своєї роботи та одночасно простий у побудові біореактор українського агронома-винахідника Івана Івановича Буракова невпинно поширюється серед фермерів по всій території України та навіть за кордоном.

Запорукою такої уваги зі сторони аграріїв, які займаються вирощуванням плодоовочевої продукції, стала можливість отримувати високоякісне рідке органічне добриво – гумісток. Цей біологічний препарат також широко використовується як превентивний засіб захисту рослин від багатьох хвороб та шкідників. Позитивний досвід використання гумістоку протягом останніх двох років дозволяє замінити левову частку мінеральних добрив, а у деяких випадках і повністю відмовитись від їх внесення, використовуючи лише продукти рослинної біомаси – гумісток «Здоровий врожай». 

Сам винахідник називає свій біопрепарат БМД-1, більш відомий серед прихильників як Гумісток або Здоровий Врожай. Іван Іванович визначає його як натуральний засіб для листової підкормки та захисту рослин. Крім того, дія препарату спрямована на підвищення родючості ґрунтів, шляхом відновлення природнього біорізноманіття корисної мікрофлори. В основі цих процесів знаходиться понад 25 сертифікованних видів корисних мікроорганізмів, які перетравлюють рослинні залишки на високофертильну рідину, створюючи стійкі симбіотичні зв’язки між собою.

Ця рідина включає у свій склад органомінеральні речовини, ензими та інші натуральні продукти життєдіяльності мікроорганізмів, які утворюють концентроване біологічне добриво. Потрапляючи у ґрунт, гумісток насичує його корисною біотою високопродуктивних видів та штамів бактерій і грибів, деякі з яких є азотфіксуючими. Ці бактерії здатні використовувати розчинений у повітрі азот та переробляти його у доступну для рослин форму. Інша частина мікробіоти перетворює важкодоступні сполуки фосфору та калію у ґрунті на легкодоступні для рослин. Загалом мікроорганізми гумістоку не проявляють конкуренції для вже існуючої ґрунтової біоти, а підсилюють її склад, продукуючи нові об’єми важливої речовини – гумусу та інші корисні сполуки.

Гумісток проявляє яскраво виражені фунгіцидні та інсектицидні властивості. Превентивне розпилення препарату на рослини з інтервалом у 5-7 діб забезпечує захист від більшості шкідників та хвороб, не забруднюючи продукцію та навколишнє середовище. Готові продукти, обприскані ще вчора, можна їсти сьогодні просто промивши водою. Так само комбіноване внесення біопрепарату у ґрунт і розпилення як ЗЗР, покращують стійкість продукції до транспортування та збільшують строк її зберігання майже у двічі. Про це говорять задоволені клієнти, які вже побудували та експлуатують гуміреактор на власних ділянках.

Гуміреактор працює за принципом компостного контейнеру. Для переробки найкраще підходить м’яка трав’янисто-соломиста біомаса, яка немає щільних дерев’яних часток, оскільки вони розкладаються значно довше. Після завантаження контейнера-реактора у закладену біомасу додають або вже готовий гумісток, як посівний матеріал, або спеціально підібрані, біологічні препарати, які містять необхідну біоту. Ці організми розпочинають аеробне (з доступом кисню) розкладання рослинних залишків у реакторі. Ефективність цих організмів вражає: біомаса рослинних залишків об’ємом на кожний 1 м3, що завантажена у реактор, за одну добу у літній період ущільняється на 15 см по всій площі та виробляє до 15 л готового біопрепарату. Таким чином, кожен фермер може самостійно визначити об’єм реактора аби забезпечити його необхідною кількістю рослинних відходів.

Для ефективної роботи мікробіоти у біореакторі потрібне однорідне вологе середовище, що утворюється при дозованній подачі води, яка умовно називається технічною. Завдяки цій рідині виникають біологічні зв’язки між мікробіотою та різними шарами біомаси. Вся інша, додаткова вода, що потрапляє у реактор, називається гравітаційною, вона насичується органічними речовинами та симбіотними організмами і перетворюється на гумісток. Після отримання першого об’єму гумістоку, 1/10 його частина йде на поновлення циклу та повертається у гуміреактор. Таким чином, за відсутності агресивного середовища та неякісних, забруднених компонентів цикл у гуміреакторі замикається, що робить його безпереривним джерелом натурального, концентрованого добрива. Для наочності та спрощення розрахунків власних потреб ключові дані зведені у таблицю 1:

Об’єм завантаженої біомаси рослин Об’єм гумістоку для запуску реакції Об’єм технічної води Об’єм гравітаційної
води
Об’єм
отриманого гумістоку
Об’єм зрошувальної води для розчинення 1 л гумістоку
1 м3 10 л 10 л 15 л 15 л 50-100 л

Слід зазначити, що деякі, більш тверді органічні частки не розчиняються та акумулюються у вигляді гомогенної пасти, яка називається цинус. Її вилучення відбувається 1 раз на рік. Цинус використовюється як високофертильна речовина, яка збагачена корисною біотою та використовується на збіднілих ґрунтах або при закладці теплих грядок у теплицях.

Технологія Гуміреактор у теплиці.

Ефективна робота мікроорганізмів потребує і певного температурного режиму. Хоча гуміреактор буде працювати навіть при +5 оС, однак його продуктивність суттєво знизиться. Для вирішення цього питання можливо застосовувати утеплення реактора будь-яким термоізолюючим матеріалом. За рахунок власного циклу життєдіяльності, біотрофні організми виробляють теплову енергію, яка здатна підтримувати гомеостатичну рівновагу. Іншим раціональним виходом у зимовий період може стати розміщення гуміреактора на території теплиці. При цьому виникає взаємовигідний зв'язок:

За своїми органолептичними характеристиками гумісток має приємний, нерізкий запах ґрунту, або грибів печериць. Він темнокарамельного кольору, без наявності візуально помітних твердих часток. Тому при розведенні 1-2 л гумістоку на 100 л поливної води, його доцільно додавати безпосередньо у крапельну систему зрошення без ризику скорочення терміну придатності іригаційних отворів. Таким чином, при регулярній подачі гумістоку в полив та шляхом позакореневого підживлення, відбувається поступове підвищення врожайності до 30-40% та більше. Деякі культури (суниці , наприклад), підвищують врожайність до 100%. А ягоди, за словами автора технології, дозрівають на 10 днів раніше.

Висновки

Слід зазначити, що в Україні зберігається тенденція вирощування за технологією мінімізації використання хімічних речовин, або органічної продукції. Це, в свою чергу, зменшує навантаження на навколишнє середовище, повертаючи у колообіг елементів органічні сполуки та біоактивні організми, які до цього гинули від використання хімікатів. Застосування рослинної біомаси, яка утворюється природнім шляхом, у господарствах має, на наш погляд, наступні переваги:

З огляду на вищеперераховані фактори, потрібно зазначити, що дію гумістоку на ґрунти потрібно додатково вивчати, щоб дізнатися про ефект на різні культури. Однак отримані позитивні результати вже свідчать про можливість впровадження цієї технології у плодоовочевий та зерновий сектор. Вирощування продукції відбувається за допомогою добрива, отриманого шляхом перетравлення органічних продуктів у гуміреакторі. Зелена біомаса – головний ресурс для гуміреакції, вона утворюється природнім шляхом безпосередньо на території користувача і має бути раціонально утилізована. Тому використання гуміреактора є доцільним, оскільки він вирішує три принципові питання: підвищення родючості ґрунтів, захист рослин та утилізація рослинних залишків. Все це має комплексний позитивний ефект при вирощуванні плодоовочевої продукції, яка стає більш привабливою для кінцевого споживача за ціною та якістю.