Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
Чи переходить земля сільськогосподарського призначення у спадок?

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування відбувається за законом або ж за заповітом. Спадкоємцем за заповітом є особа, визначена у заповіті. У разі відсутності заповіту відбувається спадкування за законом.

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України, встановлюється така черговість спадкування за законом:

  1. Перша черга: діти померлого, в тому числі зачаті за життя і народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
  2. Друга черга: рідні брати і сестри, бабуся і дідусь.
  3. Третя черга: рідні дядько та тітка.
  4. Четверта черга: особи, які проживали з померлим однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
  5. П’ята черга: інші родичі до шостого ступеня споріднення включно.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Для того, щоб вступити в спадок на землю, першим що потрібно зробити, це подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса протягом 6 місяців після смерті спадкодавця.

Така заява подається за останнім місцем проживання померлого. Якщо ж місце проживання померлого невідоме, то місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини.

До заяви необхідно додати наступні документи:

Після відкриття спадкової справи, нотаріус має перевірити наявність зареєстрованого права на ділянку в реєстрі майнових прав.

Якщо інформація про зареєстроване право власності на ділянку в земельному кадастрі підтверджується, то нотаріус має право видати свідоцтво про право на спадщину на таку земельну ділянку.

Але часто виникає ситуація, коли право власності на земельну ділянку підтверджується державним актом старого зразка, а кадастровий номер ділянці не присвоєно. Тоді нотаріус не зможе видати свідоцтво на спадщину спадкоємцю через відсутність земельної ділянки в земельному кадастрі, а, отже, і в реєстрі майнових прав на нерухоме майно.

В такому випадку, спадкоємцю необхідно буде звернутися до землевпорядної організації (що має в своєму складі сертифікованого інженера-землевпорядника) за виготовленням технічної документації на земельну ділянку. Після розробки і узгодження землевпорядної документації ділянці буде присвоєно кадастровий номер, а ділянка внесена до Державного земельного кадастру.

Після присвоєння кадастрового номера та внесення відомостей до земельного кадастру, спадкоємець має отримати витяг з Державного земельного кадастру, з яким звертається до нотаріуса, для завершення процедуру видачі свідоцтва про право на спадщину та провести державну реєстрацію права власності.

Таким чином, отримати у спадок землі сільськогосподарського призначення можна як за заповітом, так і за законом, жодних обмежень з цього приводу немає!


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.