Інколи здається, що виноград - це тільки південь і де жарко. А в помірних і північних широтах його неможливо вирощувати хіба що в парниках з зимовим огріванням. А от і ні! Насправді в арочних теплицях вирощують навіть на півдні Франції і Італії. Там і зародилась технологія вирощування винограду в критому грунті.

З своїми специфічними умовами, але все ж не у відкритому полі. Завдяки такому нехитрому ноу-хау взимку виноград захищений від вимерзання, а під час вегетації – від граду та заморозків. І достигає він за таких умов на 3-4 тижні раніше, ніж той, що росте у відкритому ґрунті, а відтак і реалізувати врожай можна за більш вигідними цінами.

Крім того, географія вирощування столового винограду значно розширюється на північ. При цьому слід враховувати головний показник достатність освітлення і тепла.Активна температура.

Активна температура - важливий біологічний параметр, що характеризує будь-яку сільгоспкультуру . Це мінімальна температура , при якій починається вегетація конкретного виду рослин. Знаючи цей важливий параметр , можна приблизно визначити зростатиме той чи інший вид у даній місцевості , і як вплине мікроклімат ділянки на її ріст і розвиток.

Пробудження виноградного куща після зими починається при температурі грунту в зоні коренів не нижче 8-10 градусів. Стадія повного зимового спокою настає при зниженні температури до 10-12 градусів. Ці значення практично однакові для всіх сортів.

Але в період вегетації різним сортам потрібно різну кількість тепла. Для цієї характеристики є поняття - сума активних температур. Її вираховують так - починаючи з дати , коли середньодобова температура повітря і грунту встановилася вище +10 С, і до дати повного дозрівання ягід , складаються всі середньодобові температури , не нижче цього значення - +10 С. Сума активних температур , необхідних для визрівання врожаю , істотно відрізняється по сортам.

У дуже ранніх сортів це - 2100 - 2500 С, у ранніх - 2500 - 2900 С, у середньостиглих - 2900-3300 , пізніх - 3300-3700 С, дуже пізніх - понад 3700 С. Крім того , виділені ще групи сортів за морозостійкістю ( здатності переносити зимові морози ) - дуже слабкою - 12 - 18 С, слабкою - 19 - 20 С, середньої - 20 - 21 С, підвищеній - 21 - 22 С і високою - нижче - 22 С.

Маючи такі відомості по сорту , можна встановити - підійде він для вирощування на конкретній території чи ні.

Для накопичення достатньої кількості цукру в ягодах важливий також і середній рівень активних температур. При середньомісячному значенні температури повітря в фазу дозрівання грона + 16 С, виноград набере мінімальну кількість цукру. А при +25 - +28 С - накопичення цукру може бути максимальним.

Оптимальне значення денних температур для зріє винограду + 25 - +30 С. У цьому діапазоні в ягодах утворюються у великих кількостях ароматичні і фарбувальні речовини, тому ягоди будуть красиво пофарбовані, а вина і соки придбають повний букет. Для ефективного перебігу обміну речовин в лозі, бажано щоб нічні температури були на 10 - 15 С нижче денних .

Суму активних температур можна підвищити посадивши кущ біля стіни, зверненої на південь, на південному схилі, обклавши грунт під кущем світлим, теплоотражающим матеріалом, застосувавши укриття полімерними плівками, посадивши кущ в теплиці чи інших спорудах зактитого грунту спорудження та іншими методами.

Звичайно є деякі відмінності в технології вирощування. І не лише від'ємні, наприклад, затрати на будівництво арочного укриття, виноград, який вирощується в теплиці, родить уже через рік після закладки і дає врожай від 50 тонн з гектара. Це досягається за допомогою системи специфічної штамбовки лози - так звана «італійський стіл». 

Лоза росте на високому штамбі. Не на вертикальній шпалері, як у нас прийнято (ця технологія більше підходить для винних сортів), а в горизонтальній площині – саме так, як їй судилося самою природою, бо виноград – це ліана, і саме в горизонтальному положенні він максимально використовує усі свої можливості. До того ж столові сорти високорослі і, якщо їх вирощувати на шпалері, потрібно проводити багато зелених операцій – підв'язувати, підрізати. При "італійському столі" лоза винограду розростається по стелі, висота якої 1,7-1,8 метра, тож доглядати за рослиною легко. Наприклад, вуса, які пускає рослина, вирощена за такою технологією, відмирають самі собою, є лише молодий листок, який потрібно вчасно зрізати.

Щодо сортів для закритого ґрунту, то господар радить віддавати перевагу раннім двостатевим на кшталт Лівія, Аркадія, Прєображєніє, Божена.

Підтримувати температуру в теплиці, навіть взимку, немає необхідності. Мінус 25 чи 30 винограду в захищеному ґрунті не шкодить, бо рослині не настільки страшний мороз, як морозний вітер. Вирощуючи виноград під плівкою, навпаки, потрібно боятися надмірного тепла, бо брунька може пробудитися раніше строку. Щоб знизити накопичення сонячної енергії, штаги, на яких тримається конструкція, фарбують у білий колір, використовують плівку, яка захищає від ультрафіолету.

Не обходиться в теплиці без системи крапельного зрошення та антифросту (насичення приміщення туманом). Завдяки йому вдається підняти температуру. Цю ж систему використовують для обробки рослин проти шкідників.

Джерело: http://teplopar.jimdo.com (За матеріалами газети "Рідне село").