Протягом двох тижнів, з 14 по 28 травня, представники Міністерства сільського господарства Ізраїлю - фахівець із захисту рослин Світлана Добриніна та фахівець з механізації і технологій Борис Бордман - побували у 20 господарствах, провели більше 15 зустрічей, поділилися важливою інформацією щодо інтегрованого захисту рослин і вдосконалення методів обприскування.

[widgetkit id=342]

Такі консультації стали можливими завдяки взаємодії UHBDP та Ізраїльського центру міжнародного співробітництва в сфері розвитку (MASHAV).

У кого у кого, а в ізраїльтян є чому повчитися. Територія держави Ізраїлю становить всього 22 000 квадратних кілометрів, тобто трохи більше ніж великий район однієї з наших областей. Ґрунт - переважно пустеля, але це не заважає Ізраїлю виробляти овочі та фрукти для внутрішнього ринку збуту і на експорт. Головний район вирощування продукції на експорт ... пустеля Арава.

Відкрита посівна площа - 45 тис. га, теплиці займають 16 тис. га. У 2015 році вироблено 2,2 млн. тонн овочів. Одна з основних проблем, як зазначає Борис Бордман, фахівець Міністерства сільського господарства Ізраїлю з механізації і технологій, великий урожай. Урожайність в овочівництві на відкритому грунті, про який українські фермери можуть тільки помріяти: томати - 80-120 т/га, картопля - 50-60 т/га, огірки - 60-80 т/га, перець - 60-70 т/га , капуста білокачанна - 80-85 т/га, кавуни, дині, цибуля - 55 т/га.

В Ізраїлі ґрунтові та кліматичні умови не дозволяють застосовувати звичні технології, тому створювали свої. Які ж відмінні риси сільського господарства Ізраїлю? По-перше, інтенсивна система виробництва, по-друге, тісне співробітництво фермерів з дослідниками, консультантами Міністерства сільського господарства і працівниками суміжних областей, по-третє, висока технологічність виробництва.

За словами Світлани Добриніної, фермери в Ізраїлі розпещені, якщо з'являється якась проблема з рослинами, вони одразу звертаються до такого консультанта Міністерства сільського господарства Ізраїлю, як Світлана, і отримують професійну консультацію. Причому, за якість цієї консультації агроном несе адміністративну відповідальність. Якщо консультація нашкодила, фермер має право звернутися до суду.

В Ізраїлі фермери застраховані від збитків, пов'язаних з відсутністю врожаю, причому, в прямому сенсі цього слова. Майбутній врожай страхується від природних катаклізмів (посухи, граду, низьких температур), а страхові внески сплачують не тільки фермер, а й держава. Якщо настає страховий випадок, фермер отримує 70 відсотків від суми збитків.

Українські фермери знаходяться не в таких сприятливих умовах, їм Світлана Добриніна рекомендувала бути на зв'язку один з одним і постійно обмінюватися досвідом боротьби зі шкідниками, активно залучати мотивованих студентів агроуніверситетів, а також шукати рекомендації на англомовних сайтах в мережі Інтернет. У будь-якому випадку, на думку Світлани Добриніної, захист рослин повинний бути інтегрованим, включати застосування різних способів захисту майбутнього врожаю.

Борис Бордман, спілкуючись з українськими фермерами звертав увагу на контроль якості обприскування. Під час обприскування рослина абсорбує тільки 3% розчину, а якщо обприскування проводиться непрофесійно, то рослина не отримує нічого. При проведенні обприскування потрібно враховувати рівень відносної вологості, температуру і швидкість вітру, а також розмір краплі. Так, великі краплі ефективні при боротьбі з бур'янами, а маленькі - проти грибкових захворювань.

Світлана Добриніна і Борис Бордман відвідували фермерські господарства півдня України рік тому, давали рекомендації з удосконалення систем поливу, захисту рослин. Цього року гості побачили, що керівники підприємств прислухалися до порад і в міру можливостей внесли зміни на виробництвах.

Принцип крапельного поливу: подати воду і поживні речовини саме на кореневу систему, тому трубка повинна проходити поряд з рослиною, а не між рядами. Так, фахівці великої плодоовочевої компанії «Владам» за рекомендацією ізраїльських фахівців змінили розташування крапельної трубки. Крім того, встановили нові форсунки на обприскувач, що дуже важливо для якісного захисту рослин. Цього сезону рослини компанії будуть більш захищені, а «Владам» розраховує отримати більш високий урожай.

У селі Широке Скадовського району виробники огірків кілька тижнів марно боролися з попелицею. Світлана Добриніна під час відвідування господарства вивчила шкідника за допомогою лупи і визначила, що рослини вражені не попелицею, а кліщами. Маючи такий доступний прилад як лупа, можна точно визначити ворога й обробити рослини вірно підібраним препаратом.

У гонитві за великими врожаями наші фермери часто при посадці не дотримуються нормативних відстаней між рядами, тому замість врожаю отримують проблеми. Через слабку вентиляцію повітря збільшується ризик захворювань рослин, з'являються додаткові витрати на засоби їх захисту.

- Сільгоспвиробники шукають знання, вдячні за отриману інформацію, - каже координатор партнерських відносин з MASHAV Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Наталія Жигальцова. - В Україні немає державних консультаційних центрів, куди фермер може звернутися до агроному за порадою, щоб вирішити проблеми вирощування продукції. Можливість спілкування з ізраїльським фахівцями, знайомство з азами агрономічної грамотності, практичні консультації - все це допомагає виробникам в їх складній праці.