Відносно теплий грудень та перша декада січня означає, що для більшості шкідників та патогенів, які зимують у ґрунті, а особливо в теплиці, зима розпочалась досить непогано. Враховуючи це, потрібно замислитись про шкідників та хвороби, які можуть очікувати фермера в сезоні 2020.

Борошниста роса - це достатньо поширена хвороба, яка вражає пасльонові та баштанні культури, а також виноград. Тож, знайти на одній рослині білий наліт - не велика проблема, інша справа коли це можна побачити на багатьох своїх культурах. На щастя, існує багато безпечних методів стримування та лікування рослин, які можуть бути ураженими мучнистою росою.

Що таке борошниста роса?

Борошниста роса - грибкове захворювання рослин, що викликається мікроскопічними ектопаразитичними грибами з порядку ерізіфових або мучнисторосяних (Erysiphales). Міцелій борошнисто-білого кольору розвивається на листках, надземних частинах пагонів, іноді на плодах на початку літа.

Варто зазначити, що буває несправжня борошниста роса (мільдью), яку викликають паразитичний гриб Plasmopara viticola або грибоподібні організми - ооміцети з сімейства пероноспорових (Peronosporaceae). Ці паразити є подібними за зовнішніми проявами на борошнисту росу, але при їх розвитку не утворюється рідина на листях ураженої рослини. Про несправжню борошнисту росу ми розкажемо у наступній статті.

На поверхні листя рослини, що уражено мучнистою росою, виникає білий наліт міцелію, на якому після визрівання спор утворюються краплі рідини - звідси й назва «борошниста роса». Міцелій розташовується плямами найчастіше на листках та молодих пагонах, а також на плодоніжках і плодах. Інфекція починається зазвичай з листя, що розташоване ближче до землі і поступово поширюється на всю рослину. Зараження плодів призводить до їх розтріскування і загнивання в результаті вторинної інфекції.

Гриби, які викликають борошнисту росу, є облігатними паразитами. Це означає, що для виживання вони потребують наявності живої рослини-господаря. Ці гриби зазвичай зимують на рослинних залишках та переносяться на великі відстані потоками повітря. Зараження може відбуватися за відсутності вільної вологи на поверхні рослини, хоча для зараження необхідна висока відносна вологість повітря (50-90%). Розвитку хвороби сприяють помірні температури, недостатнє освітлення та утворення роси. Зараження може відбуватися в діапазоні температур 10-20ºC. Оптимальна температура для зараження коливається в межах 20-27º C.

Назва хвороби “борошниста роса” відображає опис симптомів зараження, загальних для різних видів недосконалих грибів, наприклад:

Краще завчасно попередити, ніж потім лікувати

Запобігання поширенню та розвитку борошнистої роси є найбільш економічно ефективним способом боротьби з грибком.

Обирайте стійкі гібриди. Існує велика різноманітність гібридних рослин, стійких або толерантних до росту борошнистої роси. У стійких рослин буде рідше розвиватися цвіль. Толерантні рослини виявлять менше побічних ефектів зараження грибами.

Провітрюйте. Вільна циркуляція повітря забезпечує нижчий рівень вологості та гальмує ріст борошнистої роси. Пряме сонячне світло допомагає стримувати ріст цвілі, оскільки сильні промені сонця вбивають спори, перш ніж вони можуть поширитися. Рослини, які знаходяться у затіненні більшу частину дня, автоматично потрапляють у групу ризику поширення грибка.

Правильно утилізуйте. Не використовуйте заражені листя рослини або плоди в якості мульчі чи компосту без обробки біофунгіцидами. Заражені листя і стебла потрібно заорати в ґрунт або компостувати у гуміреакторі. Якщо проводите санітарні чистки рослин, обов’язково дезінфікуйте інструмент після кожної рослини, а обрізки відразу складайте у окремий поліетиленовий пакет чи відро.

Підігрівайте поливну воду. Холодна поливна вода може спричинити рослині стрес, що зробить її чутливою до борошнистої роси. По можливості, потрібно відстоювати воду, аби вона встигла прогрітися. У прохолодну пору року краще відмовитися від обприскування рослин, а для зрошення краще обрати крапельний полив прогрітою водою.

Обмежте доступ потенційних переносників. Якщо мова йде про вирощування рослин у теплиці, створіть фізичний бар’єр для шкідників, які можуть заразити рослини через свою присутність. Здорові рослини, не ушкоджені комахами, зможуть самостійно протистояти грибкам, якщо це поєднувати з превентивними обробками.

Як лікувати рослину, на якій виявлено борошнисту росу

Якщо на вашій рослині все ж таки розвивається борошниста роса, незважаючи на ваші зусилля, не хвилюйтеся. Є багато екологічно чистих варіантів усунення захворювання.

Харчова сода. Харчова сода сама по собі не є ефективною для лікування борошнистої роси, але коли вона поєднується з рідким милом та водою, вона може бути потужною зброєю. Зазвичай це найбільш вигідно, якщо використовувати цей спосіб як запобіжний захід, а не для лікування запущеної форми. Поєднайте одну столову ложку харчової соди та половину чайної ложки рідкого господарського мила, з одним літром води та розпиліть суміш на уражені ділянки рослини.

Молоко як життєздатний засіб боротьби з борошнистою росою. Сполуки в молоці можуть діяти як антисептик та фунгіцид, а також потенційно підвищувати загальний імунітет рослини. Він, як правило, ефективний як засіб запобігання борошнистої роси на кабачках та огірках. Ефективне співвідношення суміші становить приблизно одна частина молока до двох або трьох частин води.

Найкраще лікувати рослини ЗЗР, дозволеними для органічного виробництва. Існує безліч комерційних варіантів лікування, які настільки ж екологічні та затверджені для органічного плодоовочівництва.