Випускник Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченко Ян Островський налагодив повний цикл органічного виробництва консервів з екзотичних овочів - бамії, відомої також як окра, трюфельної картоплі і мелотрія (мексиканського огірка), які вирощує разом з сім'єю в місті Первомайську на Миколаївщині на орендованій ділянці в 2 гектара.

«Овочівництвом я почав займатися три роки тому. Я професійний перекладач, міжнародник, володію кількома іноземними мовами, працював в сфері експорту, продавав українські товари за кордоном. Їздив по світу і цікавився цією сферою виробництва. І так вирішив створити щось подібне у себе на Батьківщині, в Україні»

Ян намагається пропонувати українцям те, чого раніше на нашому ринку не було, або було дуже мало, в основному, імпортного виробництва.

"Зокрема, виготовляємо консерви з цукіні, патисонів, спаржевої квасолі, робимо овочеві мікси, такі як італійська джардіньера, французький рататуй, американський реліш тощо. У цьому сезоні почнемо продаж популярних в Європі лактоферментованих овочів. Це квашені за допомогою бактерій овочі, які не тільки смачні, але і дуже корисні» - ділиться своїми напрацюваннями Ян Островський.

На внутрішньому ринку його компанія «Стодола» співпрацює з великими торговельними мережами, які реалізують її продукцію, що відноситься до преміум-класу.

«Раніше вони продавали виключно імпортну продукцію, а тут дізналися, що ми робимо такі ж консерви з органічних овочів і були в захваті. Практично всі наші консерви їдуть до Києва, на Миколаївщині їх купити можна тільки безпосередньо у нас на виробництві»

Всі овочі Ян з сім’єю вирощують у відкритому ґрунті на крапельному зрошенні. Насіння більш звичних культур купують в Америці і Австрії, а екзотичних - у Франції, оскільки в Україні немає органічного сертифікованого насіння овочів.

Зараз на підприємстві почали процес сертифікації відповідно до європейських стандартів органічної продукції.

«Це тривалий процес, тому що ми не використовуємо ніякої хімії. Тільки натуральні добрива, до того ж теж сертифіковані. Звичним для села гноєм або курячим послідом - не обійдешся. До нас виїжджають експерти, все перевіряють, проводять тести поля протягом року і тільки тоді ми зможемо отримати сертифікат, який дасть можливість постачати продукцію в будь-яку країну»

Він також зазначає, що щорічно урожай «екзотики» збільшується, а вони отримують досвід і необхідні знання. Також у нагоді стають заходи Проекту UHBDP, зокрема Ян неодноразово приймав участь у курсах MASHAV, які були направлені на вивчення та вдосконалення маркетингової стратегії компанії, розробки медіа планів та рекламних компаній з просування товару.

Збирають овочі тільки вручну, сортують і відбирають кращі для консервації. Причому зібрана продукція з грядки потрапляє в банки в той же день, щоб була якісною і смачною. Зараз переробне підприємство випускає до 1 тисячі банок на добу. А всього в цьому сезоні планують випустити 50 тисяч банок. Думають і над розширенням виробництва - будують новий цех.

Продукцію, в основному, фасують в баночки місткістю до 1 літра. Також консервують звичайний борщ - роблять концентрат овочів борщового набору. Щоб отримати блюдо потрібно тільки додати води.

«Стодола» - це сімейний бізнес. Більшість ручної праці тут механізовано, однак без помічників не обходиться - наймають місцевих жителів. У найближчих планах - розширювати асортимент продукції і продовжувати експериментувати з новинками. Також Ян за допомогою Проекту UHBDP намагається долучити до співпраці таких само фермерів, що займаються саме органічним вирощуванням. У планах гуртова закупівля органічних засобів захисту рослин, насіння, гуртова закупівля продукції, спільне виробництво консервованих овочів тощо.

«У цьому році я планую розпочати проект органічної агрегації. Фермерам, що будуть зі мною співпрацювати зможуть отримати від мене всю необхідну допомогу, я зможу надати необхідні рекомендації щодо того, як само треба вирощувати, які культури, зможу допомогти з купівлею засобів захисту рослин та гарантовано заберу вирощений врожай по гарній ціні. Таким чином, це буде зручно як фермерам з мого регіону, так і мені»

Така співпраця стала можлива при підтримці спеціалістів Проекту та партнерських організацій, які регулярно запрошують Яна на різноманітні тренінги та навчальні програми. Жодна більш-менш значуща подія, присвячена вирощуванню, не проходить не помічена співробітниками Проекту, завжди керівник компанії «Стодола» отримує запрошення від них, та пояснення, чому він обов'язково повинен бути присутнім. На ці заходи Яна відтепер запрошують бути не тільки учасником, а й спробувати себе у якості спікера. Це допомогає йому знайти нових фермерів, розширити базу своїх робочих контактів.

«Головна цінність Проекту UHBDP для мене у тому, що я можу щось не встигати, забути, не знати, не почути. Але Проект завжди до мене «приходить» та каже – «дивись, є таке нововведення, ти мусиш це робити, в тебе все вийде і так буде найкраще.» Робота співробітників Проекту дуже мене мотивує!»