Сучасне сільське господарство стає дедалі ризикованішим для всіх виробників незалежно від масштабів бізнесу, зокрема і тих, хто працює у плодоовочівництві. Зміни клімату спричиняють нестабільні погодні умови: теплу зиму, нестачу влоги у ґрунті, пізні весняні приморозки, суховії, буревії та зливи з великим градом, а у літній період - аномальну спеку та безжальну посуху. Глобальне потепління зробило можливим кліматичну міграцію нових шкідників, популяція яких раніше не спостерігалась або була малочисельною. Вразливим сільське господарство до таких впливів робить саме нераціональне використання територій та засобів виробництва.

Щорічне застосування хімічних інсектицидів з однотипними діючими речовинами зробило шкідливих комах стійкішими до найотруйніших обробок. З іншого боку, це завдало величезної  шкоди комахам-запилювачам та біоценозам загалом. А збільшення імпортних овочів та фруктів, що витісняють місцевих виробників, наносить нищівного удару по економічному становищу кожного окремого домогосподарства. В таких умовах ведення успішного плодоовочевого бізнесу в Україні стає не роботою, а щоденним  викликом  у боротьбі з природними та економічними перепонами.

Виникає логічне питання: як пристосуватися до цих змін, зберегти та примножувати врожай та прибуток? Універсальної відповіді, мабуть, не існує, однак, можна проаналізувати, що роблять успішні виробники плодоовочевої продукції, як забезпечують стійкість свого агро-бізнесу та впроваджують ефективні ноу-хау.

Екологічний відділ UHBDP намагається якомога більше уваги приділяти новим екологічним підходам, аби учасники проєкту отримували найактуальнішу інформацію. Щорічне опитування  показало, що 90% агровиробників, які є учасниками проєкту, використовують екологічні технології у власних господарствах, це близько 200 тисяч гектарів відкритого та укритого плодоовочевого ґрунту, що розкинулися у південних регіонах України. Більшість клієнтів - це 62% - впровадили екологічні технології ще до початку проєкту, а 38% учасників розпочали їх використовувати вже під час роботи UHBDP.

Серед всіх учасників проєкту - 77% високо оцінили доступність інформації про сучасні екологічні підходи, що поширює UHBDP. Пропонуємо вашій увазі найпопулярніші еко-технології, що були впроваджені з 2015 року:

Перехід до стійкого сільського господарства без використання хімічних засобів захисту – це, певною мірою, філософія відношення до природи та стиль життя людей. Саме тому цей унікальний досвід окремих першопрохідців досить складно повторити та отримати великі врожаї на органічній технології впродовж тривалого часу. Органічні технології, попри очевидну користь для довкілля та безпечність для людини, мають бути економічно вигідними: співвідношення витрат та прибутку повинні залишатися на рівні з традиційним землеробством, а бажано показувати кращі результати. Однак практика багатьох успішних фермерів показала, що найкращі результати дає наразі комбінований підхід, коли разом з біологічними методами застосовуються сумісні нетоксичні та /або малотоксичні хімічні препарати. Це означає, що аграрії відмовляються від токсичних хімікатів та починають активно використовувати стійкі сорти та гібриди рослин, біопрепарати, компости, корисних комах та мікробіоту ґрунту. Це не тільки відновлює мікроекосистему  довкола господарства, а й дозволяє зекономити на дорогих агрохімікатах.  Звичайно, комбінування хімічних і органічних підходів у землеробстві не захистить від кліматичних ризиків втарати врожаю, особливо у відкритому ґрунті. Проте дозволить знизити собівартість продукції та бути більш конкурентоспроможними при раптовому зниженні ринкової ціни.

Дізнатися про інші еко-технології можливо на офіційному сайті UHBDP, або на сторінці еко-каталогу.