Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
З 1 липня 2021 року буде відкритий ринок (обіг) земель сільськогосподарського призначення. До прикладу є громадянин України, яких хоче продати свою земельну ділянку (пай), однак ця ділянка є в оренді у юридичної особи. Відтак у цієї юридичної особи є переважне право на купівлю цієї ділянки. Однак юридичні особи зможуть набувати землю лише після 01.01.2024 року. Яким чином громадянину продати свою ділянку (пай), якщо юридична особа має переважне право і не хоче відмовлятись (чи передавати третій стороні) є переважно право)?

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» набрання чинності якого, відбудеться 01.07.2021 року, пунктом 15, статті 145, встановлюється - заборона до 1 січня 2024 року купівлі-продажу або відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім переходу до банків права власності на земельні ділянки як предмет застави, передачі земельних ділянок у спадщину, обміну (міни) відповідно до частини другої статті 37-1 цього Кодексу земельної ділянки на іншу земельну ділянку з однаковою нормативною грошовою оцінкою або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10 відсотків та відчуження земельних ділянок для суспільних потреб.

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), встановленої цим підпунктом, у частині їх купівлі-продажу та відчуження в інший спосіб на користь юридичних осіб, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на користь юридичних осіб на майбутнє (у тому числі укладення попередніх договорів), є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення)";

Щодо переважного права: частиною 2 статті 131 Земельного кодексу (з 01.07.2021 року) встановлюється, що купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання. Переважне право на придбання земельної ділянки може бути передано його суб’єктом іншій особі, про що такий суб’єкт має письмово повідомити власника земельної ділянки".

Таким чином, якщо строк договору оренди земельної ділянки юридичної особи спливе до зняття заборони щодо купівлі-продажу земельних ділянок на користь юридичних осіб (до 01.01.2024 року), використати своє переважне право, дана юр. особа відповідно до п. 15 ст. 145 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» - не зможе. Таким чином, у орендодавця є повне право продати цю земельну ділянку іншій особі.

Тобто, юридична особа до 01.01.2024 року, не є суб’єктом переважного права в розумінні Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.