Ви питаєте – ми відповідаємо. Юристи підготували відповіді на ваші питання.

Питання:
Наприклад пенсіонер має 5 га землі, як розраховувати податок?

Відповідно до Податкового кодексу України плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Власники земельних ділянок кожного року мають сплачувати земельний податок, крім випадків, коли вони звільнені від такого податку за землю.

Статтею 281 Податкового кодексу України передбачено пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб: 

Від сплати податку звільняються:

Проте, таке звільнення від сплати податку за земельні ділянки, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

Тобто, якщо особа яка досягла пенсійного віку має у власності земельну ділянку розміром 5 гектарів (одним  масивом), то така особа не має права на отримання пільги зі сплати земельного податку. 

Для отримання пільги Вам необхідно буде звернутись до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про надання пільги та документами, що посвідчують право на пільгу: посвідчення особи з інвалідністю або довідку медико-соціальної експертної комісії; посвідчення батьків багатодітної сім’ї; пенсійне посвідчення (за віком); посвідчення «Учасник бойових дій», «Особа з інвалідністю внаслідок війни», «Учасник війни», «Член сім’ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісти під час проходження військової служби», «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (1-3 категорія) тощо.

Якщо фізична особа станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду, площа яких перевищує межі граничних норм, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги.

Податкова інспекція обчислює суми земельного податку та надсилає або вручає особисто платнику податку за місцем його реєстрації (прописки) до 1 липня поточного року повідомлення-рішення. Фізичні особи мають сплатити земельний податок протягом 60 днів з дня вручення повідомлення – рішення. 

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У разі якщо контролюючий орган не надіслав податкове повідомлення-рішення у встановлені строки, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої ПКУ за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.

Якщо Ви виявили розбіжності або неточності у відомостях про земельну ділянку, що були надані контролюючими органами, Вам необхідно звернутись до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки з оригіналами документів на право власності, користування пільгою для проведення звірки та уточнення даних.


Відповідь було надано Приватним підприємством Legal Partner у рамках співробітництва з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися на комерційній основі за телефоном +38 068 291 18 44 та на пошту office@legalpartner.com.ua.