Найчастіше ми купуємо продукцію звертаючи увагу на упаковку, а не на якість товару. Не винятком є і фасування плодоовочевої продукції. У цій статті ми розглянемо найпоширеніші упаковки та з’ясуємо, куди їх нести на переробку.

Упаковка - це відмінний засіб захисту продукції від впливу навколишнього середовища, наприклад, пилу або бруду, а також зручне рішення для перевезення та зберігання. Крім захисних функцій, вона зацікавлює покупця купити товар окремо взятого виробника.

До упаковки висувають такі основні вимоги:

Всі упаковки загалом можна поділити на тверді та м'які.

Тверда упаковка

В цю категорію потрапляють вироби з металу (банки, контейнери, туби), дерева (ящики, лотки, кошики, бочки), зі скла (пляшки, банки) і полімеру (бочки, ящики). Така упаковка для харчової продукції забезпечує захист від механічних впливів, а в деяких випадках - і від впливу кисню, мікрофлори, ультрафіолету. При цьому слід пам'ятати, що жорстка тара має велику вагу (25-30% брутто), а також значну вартість.

Ящики з литового поліетилену низького тиску (ПНТ) широко використовуються  для транспортування різних продуктів харчування. Така тара через відносно невисоку міцність нерідко піддається деформації, вона ламається і в результаті не підлягає подальшому використанню.

М'яка упаковка

До цього типу належать полімерні (пакети, сітка-мішки), паперові (пакети, обгортковий папір) і тканинні (шпагат, стрічки) матеріали. Вони використовуються для механічно стійких товарів, оскільки недостатньо захищають від пошкодження. Переваги такої тари - низькі витрати на придбання та доставку, а також можливість герметизації, щоб запобігти окисленню упакованої їжі.

Бізнес-ідея. Як продати звичайні овочі значно дорожче? Зробіть їх чистими! Сьогодні все більше людей схильні економити свій час на всьому, навіть на митті, очищенні та подрібненні овочів, ба більше, ладні платити за це. Підприємливі фермери та фермерки у розвинутих країнах вже вхопили цей тренд та випускають очищені свіжі овочі, запаяні в упаковку. Це готовий борщовий набір, який користується неабияким попитом серед тих, хто просто хоче зварити для себе корисні продукти.

Сітка-мішок

Для яких продуктів: картопля, цибуля, буряк, морква, огірки, перець. На сьогоднішній день сітка-мішок із зав'язками - найбільш поширений вид упаковки для овочів. Вона широко застосовується в оптовій торгівлі і добре підходить для перевезення великих обсягів продукції.

Упаковка з газо наповнених матеріалів

Подібна тара (лотки, банки, контейнери) виготовляється з полімерів, які можуть витримувати високі навантаження і температурні перепади. Вона відрізняється легкою вагою, економічністю, забезпечує захист товарів як від механічних пошкоджень, так і від вологи, впливу мікроорганізмів.

Лайфхак. Упаковка - це не просто оболонка для зберігання та перевезення товару, у талановитих руках вона ще й може стати візитівкою агро-виробника. Проекспериментуйте з різними стилями пакування та знайдіть свій. Ваші клієнти оцінять та повернуться знову. Головне - пам’ятати народну мудрість: важлива не обгортка, а те що в середині. Піклуйтеся про якість та свіжість продукції.

Комбінована упаковка

Виходить при спільному використанні полімерів, паперу або інших матеріалів (фольги, картону). Подібна тара дозволяє тривалий час зберігати продукцію, запобігаючи втраті її споживчих властивостей. До цього типу належать наведені нижче види упаковок для харчових продуктів: Флоу- і скін-упаковка, термоусадочні і розтягуються плівки.

Тара типу «флоу» виходить шляхом нанесення розплавленого полімеру, а «скін» формується за допомогою термоусадочної плівки, що наноситься на виріб (з підкладкою або без неї). Потім матеріал нагрівається, стискається і починає щільно облягати товар. Така тара використовується для пакування м'яса, риби, овочів і фруктів. Термоусадочна плівка - особливий вид упаковки, яка під впливом температури приймає форму упаковуваного товару. Міцний, прозорий, еластичний і досить довговічний термоусадочний поліетилен знайшов, мабуть, найвищу популярність. Транспортні, вантажні компанії, гіпермаркети і меблеві, будівельні виробництва, магазини побутової техніки та багато інших підприємств України використовують плівку для упаковки і транспортування товарів.

Стрейч плівка - це універсальний і зручний пакувальний матеріал. Він не має запаху, прозорий, здатний герметично і швидко упакувати товар будь-якого розміру. Відсутність зміни пакувальних характеристик під впливом перепадів температури, а також невисока ціна, робить його особливо привабливим і незамінним у багатьох сферах нашого життя. Ця плівка добре тягнеться, не пропускає вологу і здатна надійно упакувати необхідну продукцію. Для групової упаковки овочів, фруктів, грибів використовується саме стрейч плівка ПВХ.

Де можна переробити відходи?

Яку упаковку ви б не обрали як виробник, в кінцевого покупця виникає делікатне питання її утилізації. Звісно, можна просто покласти її в сміттєвий бак та поповнити неосяжні простори звалищ ТПВ. А можна порекомендувати покупцеві, куди потім таку тару утилізувати, адже у всіх великих обласних центрах облаштовані пункти прийому сміття, які ще й платять кошти за утилізацію. Нижче ми наведемо кілька прикладів.

В Одеській області - це Компанія «Втор-ресурси» - переробник вторсировини на українському ринку. Маючи в своєму розпорядженні спеціалізоване обладнання по сортуванню і переробці полімерних відходів, вони мінімізують забруднення довкілля. Грамотне використання пластикового брухту і відходів - запорука безпечного та раціонального використання всіх видів пластику, яким насичений ринок товарів, послуг і виробничих ліній.

В Миколаївській області створено інтерактивну карту прийому вторсировини.

Також можна скористатися всеукраїнською інтерактивною мапою збору відходів, знайти свій населений пункт та з’ясувати де найближчий пункт прийому.