Ви питаєте – ми відповідаємо. Продовжуємо публікувати відповіді на земельні питання, що надійшли на нашу лінію «Земельна консультація».

Питання:
Чи можна зареєструвати СФГ (сімейне фермерське господарство) на землях «Пасовища» «Для випасання худоби та сінокосіння»?
Та чи можна здійснювати будівництво на землях для ведення фермерського господарства?

Питання 1 -  коротка відповідь:

Відповідно до чинного законодавства для ведення фермерського господарства надаються землі наступних категорій:

Землі категорії «Для випасання та худоби та сінокосіння» не можуть використовуватись для ведення ФГ.

Пасовища - є складом угідь певної категорії земельної ділянки. Пасовище може бути у складі як земельної ділянки для ведення фермерського господарства,  так і у складі земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, та товарного сільськогосподарського виробництва, інших категорій земельних ділянок.

Тому, якщо вид діяльності СФГ передбачає розведення худоби, таке фермерське господарство може отримати одну з перелічених вище трьох земельних ділянок у складі угідь якої є пасовище.

Повна відповідь:

Частиною 1 ст.31 ЗК України встановлено, що землі ФГ можуть складатися з:

Частиною 1 ст. 1 ЗУ «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 (далі - Закон України)  передбачено, що фермерське господарство ведеться на земельних ділянках наданих у власність та/або користування, у тому числі в оренду:

Законодавством не передбачено надання земельної ділянки підрозділу 01.08. «для сінокосіння та випасання худоби» для ведення СФГ.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів України №548 від 23.07.2010 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» визначено, що землі для ведення фермерського господарства відносяться до підрозділу 01.02, а землі для сінокосіння та випасання худоби до  підрозділу 01.08.

Також звертаю увагу на те, що ч.2 ст. 2 Закону України зазначено, що він не поширюється на громадян, які використовують земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби.

«Пасовище», відповідно до Додатку 4 «Переліку угідь згідно з КВЗУ» затвердженого Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» є підгрупою сільськогосподарського угіддя, які систематично використовуються для випасання худоби, рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки.

Станом на сьогодні, не виключається можливість отримати земельну ділянку сільськогосподарського цільового призначення за категорією «для ведення фермерського господарства», «для ОСГ», «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» зі складом угідь «пасовище».

Також слід зауважити, що відповідно до ст.33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Питання 2 - щодо здійснення будівництва на землях с/г призначення, землях для ведення фермерського господарства.

Коротка відповідь:

Фермерське господарство має право споруджувати об’єкти нерухомості на земельних ділянках, що перебувають у його власності чи користування, з дотриманням вимог законодавства.

Повна відповідь:

Ч.1 ст. 22 ЗК України передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані, зокрема, і для розміщення відповідної виробничої інфраструктури.

Статтею 16 ЗУ «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерське господарство має право споруджувати житлові будинки, господарські будівлі та споруди на належних йому, його членам на праві власності земельних ділянках відповідно до затверджених документації із землеустрою та містобудівної документації у встановленому законом порядку. Будівництво на орендованій земельній ділянці житлових будинків, господарських будівель та споруд фермерське господарство - орендар погоджує з орендодавцем.


Матеріали підготовлено Адвокатом Оленою Смоляк у рамках співробітництва з Українським проєктом бізнес-розвитку плодоовочівництва. З питаннями можна звертатися до Адвоката Олени Смоляк на комерційній основі тел +38 096 564 33 70 (Viber, Telegram) пошта: ea.smoliak@gmail.com .


Маєте питання? Пишіть нам на Лінію по земельним консультаціям. Завантажуйте та замовляйте шаблони документів. Консультація безкоштовна для учасників проекту Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.