[widgetkit id=449]

Ці питання були в центрі уваги виставки-конференції «Золота пасіка 2018», яку 20-21 жовтня в Миколаєві провів благодійний фонд «ЛАСКА» в рамках діяльності Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва. Близько 200 пасічників з Миколаєва, Одеси, Херсона, Дніпра, Запоріжжя, Черкас, Києва обмінювалися досвідом, напрацюваннями в сфері виробництва, боротьби з отруєнням і хворобами бджіл, безпеки, кооперації, маркетингу та експорту.

- Україна стабільно тримає 1 місце в Європі з виробництва меду. І якого меду! Нектару, який дає рослина, що росте на нашій землі, немає рівних. Такого соняшниковому меду, як в Україні, ви ніде не знайдете. Діастазне число 25-50, рівень вологості 17-21, - підкреслив Валерій Домбровський, голова асоціації Укрбджолопром.

Але політика низьких цін вбиває бджільництво. Виробники меду відмовляються продавати мед експортерам по 42 грн., чекають на кращу ціну. Таким чином створюється загроза, що Україну викинуть з мирового ринку меду. 
- Я на боці тих, хто експортує мед. Якщо вони не виконують контракти, ми випадемо з мирових ринків. А багато інших країн лише й чекають цього, - підкреслив Валерій Домбровський.

Голова асоціації Укрбджолопром зупинився на питанні стандартів меду:

- Ми єдина держава у світі, яка занижує показники нашого супер-стандарту. Нам пропонують встановити діастазне число 5, а показник вологості - на рівні 25, але це вже цукровий сироп. Що це означає? Ми уклали угоду з Євросоюзом про зону вільної торгівлі. Вона гласить: скільки вивіз, стільки тобі мають право завести. Шо буде? Ми вивеземо мед із діастазою 25-50, вологістю 17-21, а отримаємо у яскравій упаковці цукровий сироп!

Віталій Ключник консультант в сфері сприяння розвитку сільськогосподарських кооперативів наголосив на тому, що настав момент навчитися жити разом:

- В Україні навіть 1 % населення не охоплено кооперативами. Щодо бджільництва, пасічникам самотужки забезпечити створення доданої вартості й довести мед до кінцевого споживача у такому вигляді, який дасть найбільший дохід, важко. Тож кооперація – це і можливість вийти на більш прибуткові ринки з якісними продуктами, і  можливість долати проблеми спільно.

Заступник голови ГО «Обласна спілка «Дніпровський пасічник» Роман Смолов закликав бджолярів офіційно реєструватися в органах місцевого самоврядування й отримувати ветеринарно-санітарні паспорти:

- Перебуваючи в сірій зоні, пасічникам дуже складно підтвердити наявність бджолосімей в господарстві та їх потраву пестицидами, отримати компенсацію за завдані збитки.

Начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області Інна Дергач познайомила учасників конференцій з правилами реєстрації.

Як захистити бджіл від пестицидів – це питання найактуальніше для бджолярів. Тому система моніторингу «Grand Expert», яку представив на конференції віце-президент ГО GRAND EXPERT Олег Ряжських зацікавила бджолярів. Система оповіщає аграріїв і бджолярів про місце і час проведення обробки рослин засобами захисту та цвітіння масиву медоносних рослин. Понад 1,5 тисячі бджолярів і фермерів вже зареєструвалися в цій програмі. Важливо, що доступ до цієї програми відкритий для всіх, користуватися системою можна абсолютно безкоштовно.

- Бджолярі сьогодні обділені увагою та  державною підтримкою. Але вони дуже організовані люди, їм потрібно допомогти зрозуміти, що по одному вони не зможуть прорватися, враховуючи тенденції на ринку. Якщо вони хочуть продавати якісний мед і отримувати хороший дохід, їм потрібно застосовувати сучасні технології, використовувати новітнє обладнання, агрегувати свою продукцію. Бджолярі повинні розуміти і те, що з незареєстрованими виробниками експортер працювати не буде, - каже Ірина Купрієвич, виконавчий директор благодійного фонду «ЛАСКА». - Ми хочемо, щоб наші бджолярі працювали офіційно, виробляли сертифіковану продукцію, зараз в Миколаївській області зареєстровано лише 2 578 пасіки, насправді їх набагато більше.