Раніше ми вже писали про різні шляхи захисту від весняних приморозків у цій статті, та сьогодні ми розповімо про ще одну технологію, що на нашу думку, варта вашої уваги. Мова піде про вітряки (Wind machines).

Перша така вітрова машина була встановлена у Нідерландах у 1994 році. Зараз у світі існує 40 000 таких вітрових машин.

“Нічний мороз частково пов'язаний зі зміною клімату і стає все більшим випробуванням для агровиробника", — розповідає Жан Босман, спеціаліст компанії Frost Protection. "Понад 20 років тому наші вітрові машини використовувались раз на 3-4 роки. Тепер, наприклад, у Франції клієнти компанії змушені щорічно використовувати вітрові машини для захисту своїх врожаїв, тому що морозні ночі стали звичайним явищем. А в цьому році вітряки успішно захистили вишневі сади в Угорщині, де температура падала до -6 °C”.

Вітряки, які представляє компанія Frost Protection, працюють від двигуна потужністю 150 кВт або приблизно 200 к.с. Машина змішує тепле (інверсійне повітря) з холодним повітрям на землі. Завдяки оптимізованій формі леза це змішування відбувається на відстані понад 150 м від машини. Оскільки установка обертається навколо власної вісі, вона захищає від заморозків кругову площу близько 7 га при температурі -3°С.

"Наші вітрові машини зараз використовуються для захисту картоплі, оливок, авокадо, кісточкових фруктів, ківі, ягід та плодів. І це за три сезони (осінь, зима, весна). Насправді, де це економічно можливо і де нічні заморозки створюють проблеми, установка вітрової машини вигідна, — каже Жан. — Північна Америка — це країна, де розташована більшість машин. У штатах Вашингтон, Флорида та Каліфорнія існує багато вітрових машин, які за роки експлуатації запобігли великій шкоді.”

Одне з найдешевших рішень проти морозу

Вітряки легко поєднувати з градобійними сітками.

«Хоча сітки використовуються для збереження сільськогосподарських культур, це не впливає на роботу вітрових машин. Вітрові машини та сітки від граду можуть використовуватись одночасно. У Франції ця комбінація широко застосована для мінімізації ризиків», — продовжує Жан.

«Вітряк — одне з найдешевших рішень проти морозу на гектар. Тим більше, що термін експлуатації машини становить понад 30 років, а щорічне обслуговування / експлуатація становить лише одну людино-годину на рік. Основним недоліком машини є те, що вона створює багато шуму. Саме тому нещодавно була розроблена більш тиха машина Orchard-Rite. Ця машина захищає трохи меншу площу, але вона може бути розміщена на відстані приблизно 300 метрів від житлових будинків."

Рано, а не пізно

Щоб вітряк працював оптимально, важливо, щоб він знаходився паралельно схилу місцевості.

«Це не проблема у Новій Зеландії, але в європейських країнах їх часто доводиться розміщувати під невеликим кутом”, — каже Жан.

Для отримання бажаних результатів, Жан радить усім своїм клієнтам запускати вітряки завчасно. Краще починати занадто рано і користуватися вітряками трохи більше, ніж запустити їх занадто пізно і втратити частину врожаю. Початок і зупинка вітряків відбувається повністю автоматично.

Німецьке дослідження Bundeswetterdienst показало, що за умови продовження тенденції глобального потепління, ризик нічних заморозків значно збільшиться протягом наступних 20 років. Для агровиробника це означає, що потрібно бути готовим до різких перепадів температур, що можуть стати критичними. Тому поступова адаптація господарств до примх природи буде запорукою стійкого розвитку сільського господарства у майбутньому.

Джерело: www.freshplaza.com