Будь-який врожай потребує дбайливого та своєчасного захисту від шкідників та хвороб. Вчені-агрономи вважають, що шкідливі комахи знищують до 40% сільськогосподарської продукції.

Кожен вид спричиняє характерні для свого типу харчування ушкодження, які загалом впливають на всі системи рослини: листя, квітки, плоди, стеблі та корені. Не меншу небезпеку представлять так звані комахи вектори, що переносять шкідливі віруси рослин, які передаються через ротовий апарат небажаних гостей. У цій ситуації фермер, доведений до відчаю, може використовувати будь-які дієві препарати, що збережуть врожай навіть у розпал інвазії, при цьому не звертаючи увагу на склад їх діючої речовини, клас токсичності, а інколи навіть – на умови внесення. З іншого боку, щорічне вирощування монокультур на тій самій території, особливо це стосується садівництва, призводить до поступового накопичення однотипних шкідників.

При цьому, більшість фермерів за звичкою можуть використовувати ті самі засоби та отрутохімікати що й кілька років тому, що призводить до підвищення резистентності (стійкості) наступних поколінь шкідників. Це, в свою чергу, призводить до ситуації, коли “препарат не працює” на тих концентраціях, що вказуються виробником, і фермер, скоріше за все, буде самостійно шукати вихід, збільшуючи концентрацію… Виникає замкнуте коло, яке можливо розірвати лише за допомогою знань та широкого погляду на весь ринок агрохімікатів України. Ще одним важливим питанням є захист рослин від комах-шкідників без ризику заподіяти шкоду комахам запилювачам, зокрема бджолам та джмелям. Тож, як обрати безпечний та дієвий інсектицид, з розумінням специфіки його дії?

Перш за все, токсичну дію пестициду характеризують смертельною концентрацією (СК50) або летальною дозою (ЛД50), де коефіцієнт 50 означає, що концентрація препарату викликає загибель половини піддослідних тварин при одноразовому потраплянні інсектициду в організм через шлунково-кишковий тракт. Для розуміння рівня небезпеки будь якого агрохімікату, йому присвоюється відповідний клас токсичності від 1 – найбільш небезпечного, до 4 класу – малотоксичного:

Відповідно перевагу потрібно віддавати саме 4 класу токсичності, що є найбільш безпечним. Перевірити, який інсектицид ви використовуєте, можливо завантаживши excel реєстр.

Крім цієї загальноприйнятої класифікації, існує ще три класи небезпеки, де всі використовувані в сільському господарстві пестициди розподілені по впливу на бджіл:

  1. високонебезпечні;
  2. середньоотруйні;
  3. малонебезпечні.

При роботі з препаратами кожної групи існують різні екологічні регламенти застосування. Найбільш важливою є інформація щодо розмірів захисної зони для бджіл і тривалості обмеження їх польоту:

Також, інсектициди поділяють за характером потрапляння в організм комахи і механізмом дії на такі групи:

За своєю дією інсектициди можуть бути:

Важливі скорочення, які вказуються на етикетці виробниками:

Сьогодні ключ до захисту деяких сільськогосподарських культур в садівництві та рослинництві за допомогою інсектицидів полягає в селективності по відношенню до медоносної бджоли або джмелів запильників. У кожній групі хімічних сполук між діючими речовинами існують великі відмінності за рівнем токсичності для бджіл.

Піретроїди мають репелентні властивості, відлякують комах, завдяки чому бджоли уникають оброблених ділянок. При контакті з піретроїдом бджоли починають енергійно чистити свої хоботки і вусики. Стресовий стан змушує їх повернутися до вулика і оберігає від набору смертельної дози. Аналогічний результат спостерігається при паралічі бджіл: втративши здатність літати, вони залишаються в сім'ї, в той час як бджоли, які не піддалися інтоксикації, продовжують роботу в полі. Максимальна токсична дія піретроїдів на медоносних бджіл відзначається при темературі 25. Тому, при обробці квітучих рослин піретроїдами у відносно прохолодну погоду (12-15 С) ризики для бджіл значно менше, ніж для шкідливих комах.

Наприклад, серед неонікотиноїдів висока токсичність для бджіл відзначена у ЛД50 імідаклоприду – 0,0037 проміле, 0,004 частин на мільйон – у клотіандіна, який дуже токсичний в рекомендованих дозах, а для Ацетаміприду – лише 8,09 проміле, це означає, що для бджіл це високий рівень безпеки. Подібні відмінності можуть також мати інсектициди наступних груп – органофосфатів, карбаматів, піретроїдів, хлорвуглеводні та ін. Наприклад, при роботі з ЛД50 для бджоли популярний піретроїд дельтаметрин показує 0,0015 проміле. Це значення свідчить про більш високу токсичність, ніж у найнебезпечніших для деяких комах неонікотіноідних інсектицидів. Для прикладу, у біопрепаратах ЛД50 для теплокровних становить 6000–15 000 мг/кг, СК50 для риб — 500–600 мг/кг. Термін очікування (час від моменту застосування до збирання врожаю) не перевищує кількох годин. Але потрібно пам’ятати, що нешкідливим для бджіл є інсектицид 3-4 класу токсичності, за умови використання його у вечірній час та ізоляції бджолосімей як мінімум на 1 добу.