[widgetkit id=523]

Говорили про потреби ресторанів та роздрібних овочевих ринків. Що ж потрібно виробнику, аби вийти на нові, високодохідні ринки збуту? Відмінна якість, свіжість продуктів, гарний товарний вигляд, продумана до дрібниць доставка, і, авжеж, сучасна упаковка. Кінцевий споживач відмовляється приймати товар у бананових ящиках і поліетиленових мішках. І це й не дивно, адже в “бананках” відбувається так звана "утруска", нижній шар завжди мнеться, товар псується, і як результат – маємо справу з великим відсотком відходів. У такій тарі також відсутня можливість розглянути якість продукції.

Тепер навіть магазини в селі відмовляються приймати товар в “бананках” та поліетиленових мішках. Виключення – продукція в поліетиленовій упаковці, але та, що розфасована по 5-6 кг. Адже у великих ящиках або мішках поширюється швидше грибок, гниль, і ця продукція просто не встигає полежати ні в одному магазині певну кількість часу, – розповідає Євген Таблер, спеціаліст з розвитку плодоовочевого бізнесу UHBDP.

Ринок овочів та фруктів – зміна бізнес-моделі не на руку дрібним фермерам

Раніше виробник привозив всю свою продукцію на ринок, куди приїжджали представники магазинів роздрібної торгівлі та HoReCa – вибирали та купували товар у фермера. І на цьому все закінчувалося. Зараз все працює по-іншому. Основна частина HoReCa і магазинів роздрібної торгівлі користуються послугами доставки. Наразі трейдер-посередник їде до виробника або ж на ринок, куди цей виробник привозить свою продукцію, купує в нього фрукти та овочі в “бананках” і несе певні втрати по якості. А потім наймає людей, які переупаковують цей об’єм в маленьку тару та фасують його у різні типи упаковок. Останній важливий крок – доставка. Трейдер доставляє ресторанам та роздрібним мережам упаковану продукцію та заробляє свої гроші, перетворюючи сировину на якісний продукт. Зараз навіть в селах магазини вимагають у трейдера, щоб він привіз ті ж 30 кг томатів, але вже розфасовані по 5 кг. Реалії такі, що магазини та HoReCa вже жодним чином не стикаються та не контактують з оптовим ринком, на якому звик працювати фермер. Бізнес-модель дуже змінилася, і ці зміни відбулися буквально за останні два роки. Зараз все вирішує упаковка: заробляють ті, хто вміє створити додану вартість.

Упакована продукція – це вже не сировина, а готовий продукт, за який платять більше

Упакований продукт – це преміум сегмент. Гофротара – насамперед, презентабельний зовнішній вигляд та гігієна упаковки, адже “бананка”, швидше за все, заражена, переносить хвороби через те, що перебуває у повторному використанні. А от розмір і конструкції гофротари дозволяють варіюватися залежно від ваги та зручності доставки.

Серед переваг гофротари спікер виокремив те, що на упаковці завжди можна зробити свою рекламу, нанести графічне зображення. Брендована тара – це потужний засіб для впізнаваності та просування з мінімальними витратами, це яскрава реклама вашої продукції на всьому логістичному шляху: від завантаження до споживача. Ця практика вже давно відмінно працює закордоном, отже і нашим вітчизняним виробникам слід над цим замислитися.

- Доданою вартістю, упаковкою в гофротару потрібно займатися самим виробникам плодоовочевої продукції, тому що ви будете заробляти на цьому більше, – звернувся до дрібних виробників спікер та навів приклад, як це працює в його регіоні:

“Наприклад, коли на ринок в Мелітополі привозять томат з Кам'янки-Дніпровської, представник, який обслуговує HoReCa, купує цей томат по 5 грн, а продає його вже по 10-12 грн/кг. Тобто, на рівному місці за 30 хв. він підвищує вартість продукції в два рази, тому що він її потім перепаковує та створує відмінний зовнішній вигляд. Товарний вигляд та упаковка – це те, за що готові платити ресторани, кафе і магазини, щоб надати цю якість своїм клієнтам, кінцевим споживачам.

- Розвивайтеся швидше, робіть акцент на упаковці, замінюючи бананові ящики на дрібну фасовку та сучасну упаковку. Якщо ви можете упакувати продукцію в “бананки”, – звертається до дрібних виробників Євген Таблер, – то ви з легкістю зможете фасувати її в меншу тару або звернутись за послугами до пакувальних платформ і, як наслідок – підвищити вартість своєї продукції в 1,5-2 рази. В той же час ваша якісна, гарно упакована продукція може йти напряму до роздрібних мереж та за кордон.

Організатор Конференції “Нові рішення для тепличного бізнесу в 2020 році” – Інформаційно-консультаційний центр “Агро-Таврія” за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP).