Фітофтороз вражає томати в другій половині вегетації, в період масового плодоношення. Сприяє розвитку хвороби сира і прохолодна погода. Спори гриба легко поширюються вітром, дощем і росою. В першу чергу починають хворіти рослини в теплиці і під плівковим укриттям через більш різкі перепади денних і нічних температур, підвищеної вологості повітря і ґрунту.

Фітофтораце гриб, який живе в ґрунті, але тільки якщо в ній недостатньо міді (Cu). Звідси і проводять профілактику захворювання. Існує профілактичне лікування – обприскати томати настоєм гриба-трутовика.

Для цього потрібно 100 грам гриба залити окропом, накрити кришкою і остудити. Після цього процідити і відразу обприскати листя томатів. Через 10 днів обприскування повторити. Це допоможе вберегти помідори від фітофтори. Після обробки на плодах залишаються білі плями, які легко змиваються водою. Обробку можна проводити з метою профілактики, не чекаючи появи ознак фітофтори. Цим же розчином можна проводити і обробку посадок картоплі.

Користується популярністю серед фермерів з невеликою площею насаджень і такий рецепт боротьби з фітофторою: 1 літр кефіру, дві доби після бродіння,  розмішати в 10 л води. Обприскувати рослини через 2 тижні після висадки на постійне місце, а потім щотижня. Цей простий спосіб дозволяє попередити появу фітофтори досить довгий час.

Ефект дає і застосування свіжого настою часнику (50 г на 10 л води). Періодичність обприскування 10-15 днів. Крім цього, обприскування рослин томату соком фізалісу (розведеного водою 1:1) пригнічує розвиток фітофтори не гірше отрутохімікатів.

Настій часнику, 100 г листя і стрілок або 50 подрібнених зубків часнику, заливають на 2 доби 1 л води в закритій банці, потім проціджують і доводять розчин до 10 л. Цим розчином обприскують рослини при перших ознаках хвороби. Обробку повторюють через 5 днів не менше 3 разів.

Якщо фітофтора на помідорах тільки почалося, то боротьба з нею починається з обприскування розчином йоду. Розчиняють 10 мл 5% - вого йоду на 10 л води та обприскують цим розчином рослини. Через 3 дні повторюють обробку помідорів від фітофтори.

Цей розчин для обприскування томатів проти фітофтори може зберігатися необмежений час, але тільки в закритому вигляді і в темному місці. Його також можна застосовувати для обприскування інших рослин проти всіх грибних хвороб.

Як боротися з фітофторою на помідорах, якщо весь кущ уражений фітофторою?

Коли виявлений сильний фітофтороз томатів, боротьба з нею теж можлива. При сильному ураженні фітофторою хворі листя потрібно зібрати і спалити, або компостувати за допомогою біопрепаратів. Як це робити читайте у наших статтях про гуміреактор. Лікування для плодів наступне. Обприскати їх 1% - ним розчином хлористого калію (в аптеках продається 10% - ний розчин хлористого калію у флаконах по 200 мл.; флакон слід розчинити в 2 літрах води). Особливо ретельно потрібно обприскати плодоніжки, так як фітофтора по ній проникає в плід.