Віктору Ольшевському, Снітківському сільському голові, вдалося врятувати своє село від вимирання, більш того тепер у Снітків Мурованокуриловецького району Вінницької області їдуть делегації з усієї України, щоб побачити, як ягідний бізнес чудесним чином перетворив село.

[widgetkit id=382]

Втім, чудес не буває, Віктор Ольшевський каже, що головне - мати життєздатну ідею і дар, щоб переконати в її ефективності односельчан і місцева влада. Сільський голова використовував наявні ресурси - робочі руки та землю.

У Снітків залучено 20 мільйонів гривень інвестицій! Всі жителі села безкоштовно отримали саджанці, на своїй землі на вигідних умовах вирощують малину, лохину, суницю садову і вишню і тут же на місці реалізують інвестору. Тепер в Сніткові немає жодного кинутого будинку, жодного пустиря. У селі на 650 жителів 200 робочих місць, дітей в кілька рази більше, ніж у сусідніх.

9 листопада Віктор Ольшевський під час конференції «Ефективне управління та залучення додаткових ресурсів» поділився своїм досвідом з клієнтами UHBDP з Миколаївської області.

- Якщо мені вдасться надихнути вас розповіддю про проектний менеджмент, знаю, що в ваших територіальних громадах будуть позитивні зміни, - сказав Віктор Ольшевський, зазначивши, що в стратегії розвитку села потрібно врахувати побажання людей, щоб задовольнити їхні потреби.

У людей є земля, вони самі – трудові ресурси, потрібно лише систематизувати виробництво якогось конкретного продукту таким чином, щоб цього продукту було багато й було вигідно його кудись везти: на переробку або на продаж великим мережам. І тоді виробничий ланцюжок від малого виробника до кінцевого споживача буде замкнутий. Здається, це фантастика. Ні!

Так, великий капіталіст, яхтсмен мав певну суму грошей, до нього дійшла інформація, що десь у Сніткові сільський голова звільнив 200 га землі й пропонує під садівництво й ягідництво, щоб трудовому ресурсу дати зайнятість на весь рік. Віктор Ольшевський переконав інвестора дати селянам посадковий матеріал безкоштовно. Чим аргументував? «Якщо у людини буде великий прибуток і можливість на своєму городі щось виростити, у тебе буде два плюси: трудовий ресурс нікуди не втече та дасть сировину і збільшить прибутковість. Як? А спробуйте взяти землю, це легко? Ой, як важко. Проте землі валом - в особистих селянських господарствах». Так, інвестору не довелося брати в оренду землю та наймати людей на роботу. Варто дати людям безкоштовно посадковий матеріал, і вони повинні будуть продати ягоди інвестору, а в результаті інвестору не потрібно платити податки на оренду землі та оплачувати працю. Снітківці - не найняті люди, вони вирощують ягоди в особистому сільському господарстві, тому не є суб'єктами оподаткування.

- Якщо ви хочете розвивати якийсь бізнес, людей потрібно вчити! Щоб мати високий гарантований урожай, в Снітків приїхали кращі фахівці і вчили вирощувати ягоди. Хочеш безкоштовно отримати посадковий матеріал, 3 дні працюй на тренінгу і на майстер-класі, - розповідає сільський голова

Віктор Ольшевський додає, що жителі Снітківа отримали по 250 саджанців на кожні 3 сотки. Урожай у перший рік 250 г з куща. На 1 га 40 тис. кущів - це 10 тис. кг ягід. Поруч величезний ринок - місто Миколаїв, оптом по 15 грн. ягоди можна продати. Тепер рахуйте. Прибутковість 1 га зернових - 1 тис. доларів. Якщо ви вирощуєте ягоди, то в посадковий матеріал вкладаєте 1 раз в 5-7 років, якщо смородину, то навіть 1 раз в 20 років. Якщо саджанці купувати оптом, то їх ціна буде по 1 грн. На 1 га - 40 тис. грн. піде на саджанці, плюс засоби захисту рослин, зрошення. У перший рік окупаються всі витрати. Прибутковість 1 га ягідника - 2 тис. доларів. На ремантантній малині можна заробити 250-300 тис. грн. з 1 га. Цікаво?

- Якби сільський голова віддав землю якомусь фермеру під класичне землеробство, там задіяли б 2 механізаторів і комбайнера, а всі інші шукали б роботу на біржі або в Польщі, - зазначив Віктор Ольшевський.

Снітківський сільський голова закликав учасників конференції не продавати вирощену сировину, а займатися переробкою: консервувати, сушити, заморожувати, фасувати. І люди будуть зайняті, і доходи вище.

Віктор Ольшевський говорив і про те, що не варто відмовлятися від виробництва овочів у теплицях через високу вартість теплоносіїв, дорогий газовий котел можна замінити піролізним і виробляти овочі ранньою весною та пізньої осені, коли вони мають кращу ціну. А ще можна будувати вегетарій, як це роблять в Норвегії, і з максимальною ефективністю використовувати сонячні промені для обігріву та освітлення теплиці.

Двогодинний виступ Ольшевського не втомив слухачів, навпаки, надихнув на нове життя, в якому немає місця депресії. Адже, якщо вийшло у снітківців, то може вийти і в них!