Унікальні гідролати лікарських трав, які виробляють в Миколаєві, працюють на клітинному рівні в організмі людини і здатні «реставрувати» частинки хромосом.

Якби рослини порівнювали з музикою, то гідролат - рідка трава - звучав би, як ультразвук: настільки високі та активні його ноти, його частинки, що проникають в клітини людського організму і лікують на клітинному рівні.

Створення гідролатів, чим займається у Миколаєві ТОВ «Натуральні есенції», складно назвати виробництвом. Дистилят легких активних рослинних речовин, який отримують в результаті фізичного процесу - поезія елементарної фізики. «Спілкування» з травами, можливість отримувати з них найцінніше - їх цілющі сили директор «Натуральних есенцій» Інесса Крашевець-Любченко порівнює з таїнством і стверджує, що мистецтво перетворювати трави в гідролати - це спосіб життя.

Знайти свою справу

В Україні мало хто знає, що таке гідролати, а ідея виробляти їх, здавалося б, є зовсім чимсь нереальним. Канадець зі словенськими коренями Янез Крашевець і його дружина Інесса з Миколаєва не ставили за мету заробляти гроші. Вони шукали, чому присвятити свої кращі роки - осінь життя. Напевно, тому справа живе донині. Хоча Янеза вже з нами немає.

Інесса закінчила два вузи - Львівський медичний і Віденський університет психоаналізу - і має освіту лікаря-педіатра та психолога. Віддавши все життя медицині, вона мріяла і у вільний час, на пенсії, приносити людям здоров’я. Оскільки в суспільстві є розчарування в традиційній фармакології, Інесса бачила цю допомогу через трави. За щасливим збігом обставин, у чоловіка була незакінчена медична освіта і освіта інженера-електронщика.

«У нас був світогляд лікарів, а у Янеза в багажі енциклопедичні знання, крім того, він говорив словенською, сербською, іспанською, англійською, німецькою. Латинь і грецька - теж були його мовами», - розповідає Інеса.

Три роки Янез Крашевец вивчав світовий досвід, шукав заняття для сім’ї і одного разу повідомив: «Ми будемо робити гідролати». Інесса не сприйняла інформацію всерйоз: «Які гідролати? Кому вони потрібні?» Янез продовжував вивчати тему і все більше переконувався у правильності свого рішення. Він не переставав захоплюватися і якістю земель південної України: «Ви навіть не здогадуєтеся, які ви багаті! У вас під ногами золото». Так, в Канаді теж хороша земля, але суворий холодний клімат. Ці два фактори - земля і клімат - сприяють отриманню якісних гідролатів, насичених ліналоолом, визнаним в світі протипухлинним засобом.

З 2007 року Янез знайомився з обладнанням великих світових компаній, вивчав нові технології. Він знав, що шукає. Устаткування для його міні-заводу повинно було виробляти ефірні масла і гідролати. Янезу сподобалися розробки бразильських і американських технологів, але для придбання екстрактора він вибрав китайський завод, фахівці якого погодилися удосконалити обладнання за його кресленнями. Багатофакторний екстрактор-дистилятор компанії «Натуральні есенції» - авторська робота, в якій до дрібниць враховано особливості «спілкування» з різними травами при виробництві гідролатів.

Інесса як і раніше не сприймала ідеї виробляти гідролати: «Я лікар, я краще знаю, - згадує Інесса Крашевець-Любченко. - Цих екстрактів тисячі. Тисяча перший - навіщо? Ефірна олія - ось це те, що треба».

Коли Янез зрозумів, що дружина ігнорує тему, він привіз з Канади купу літератури англійською мовою і сказав: «Ось, поки не розберешся, далі не працюємо!» Три місяці над книгами і - кількість інформації переросла в якість. «Еврика! Та ось воно що!». Лікарська обережність відійшла на задній план, хвиля нових знань захлеснула майбутнього фітотерапевта.

Відкриття гідролатів, яке відбулося в 1984 році в Новій Зеландії, до кінця ще не оцінили. Тим часом, легкі речовини рослин, зібрані в первозданній чистій воді, мають дивовижні властивості, переконливі для знаючого лікаря.

Рідкі трави виробляють в Новій Зеландії, Англії, США, а з 2012 року і на півдні України - в Миколаєві.

Як отримують гідролати

Перше експериментальне отримання гідролата та ефірного масла компанія «Натуральні есенції» провела в Китаї на заводі-виробнику. З моменту покупки устаткування і транспортування його до Миколаєва до створення перших гідролатів минув рік, який подружжя Крашевець присвятило удосконаленню технології. Важливо було досягти отримання не квіткової води, а справжнього гідролата, який буде приносити користь. Чимало часу пішло на реєстрацію продукції в Інституті цивільного здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України. Устаткування пройшло експертизу в Міністерстві охорони здоров’я України, і може виробляти харчову та медичну продукцію.

У просторому приміщенні екстрактор-дистилятор займає близько 60 квадратних метрів. Це герметичне і стерильне обладнання, в основі роботи якого лежить механізм парової дистиляції. У приймальний бак завантажують 60 кг сировини - квіти, листя, насіння. У кожної рослини свої «деталі», придатні для процесу отримання гідролатів: у звіробою - квітка зі стеблом не довше 10-12 см, у ромашки - тільки квіти, у шавлії і м’яти - виключно вершечки. «Натуральні есенції» працюють виключно з квітками, травами і насінням.

Для отримання рідкої трави використовується тільки дистильована вода, яку виробляють тут же. Зі звичайної добре очищеної води можна отримати якісну квіткову воду, в якій можуть бути різні хімічні домішки, але не гідролат.

При заданій температурі пар повільно під певним тиском і з заданою швидкістю проходить через траву від низу до верху. Циркуляція продовжаться до тих пір, поки продукт не стане насиченим. Всі параметри контролюються датчиками. Екстрактор-дистилятор Янеза здатний продукувати пар при досить низькій температурі - 60-70С. Кожна трава максимально розкривається і віддає найбільшу кількість легких активних речовин при певній температурі. Якщо підняти температуру хоч на 2ºС, в гідролат потраплять інші групи речовин.

Дистильована вода складається з ланцюжків Н2О з пустотами. Ці порожнечі і заповнюються легкими активними речовинами: пігментами, флавонідами, органічними кислотами, мінералами, вітамінами, терпенами, ліналоолом. Їх багато, більше 500, і не всі вивчені. Дослідженням легких речовин займається офіційна фармакологія, щоб створювати штучні аналоги, але ті не мають всього спектра властивостей природних речовин.

Легкі фракції, що притягуються водою, і складають гідролати, а подібні компоненти, що відштовхуються водою - ефірні масла. Молекули пари настільки легкі, що не в силах потягнути за собою такі компоненти, як гіркоти, смоли. Цікаво, що молекули пари беруть ті ж речовини, що і бджоли при зборі меду. Отриманий 100% дистилят охолоджують, фільтрують і дають йому дозріти.

Процес виготовлення гідролатів фізичний, а не хімічний, як багато хто думає. Якщо вам пропонують купити гідролат, отриманий шляхом змішування ефірного масла з водою, знайте, що це підробка. Гідролат - це не розчин, це суспензія рослинних речовин, які з рослини перейшли в сприятливе для них середовище і залишаються такими ж живими, як і в самій рослині.

Готовність продукту визначають за часовим показником і рівнем РН. Всі гідролати мають слабокисле середовище, яке створюють органічні кислоти. Вони ж (кислоти) виступають в ролі природного консерванту. У компанії зберігається одна сулія гідролату лаванди «врожаю» 2012 року. За всіма правилами цей продукт мав зіпсуватися, але він живий, прозорий як сльоза і ароматний! Його не продають: залишили для внутрішнього використання.

Гідролати всюдисущі

Під час мацерації рослин (настоюванні у воді, маслі, спирті) всі ніжні леткі речовини, які становлять цінність гідролатів, руйнуються, а в гідролатах вони працюють. Та ще й як!

Летючі речовини рослин володіють потужною проникаючою здатністю і впливають на організм на клітинному рівні! Під час контакту гідролата зі шкірою або слизовою відбувається стовідсоткове проникання речовин в організм. Жодна молекула не пропадає. Клінічні дослідження англійських вчених показали, що гідролати і ефірні масла створюють в ядрі клітини сприятливе середовище, в якому відновлюються пошкоджені ділянки хромосом!

Ще одна унікальна властивість гідролатів - здатність активізувати процес вторинного метаболізму, що не під силу жодному іншому лікарському засобу або рослинному продукту. У клітинах і міжклітинному просторі знаходиться багато речовин, які не виводяться і не засвоюються клітиною через особливості її просторової структури. Речовини гідролатів і ефірних масел мають здатність зчитувати потреби клітин і перебудовувати незатребувані речовини, які ми часто називаємо шлаками, в структури, необхідні нашим клітинам. Так, гідролати запускають процес перетравлення цього баласту, позбавляючи людський організм від шлаків.

«Часто чую, що люди приймають вітаміни, а очікуваного ефекту немає. Справа в тому, що молекула вітаміну для гарної засвоюваності сьогодні повинна бути, скажімо, у вигляді клубочка, а завтра в вигляді спіральки. Структура хімічної сполуки штучних (аптечних) вітамінів постійна, гідролати ж вміють на клітинному рівні зчитувати інформацію і перебудовувати свою молекулу вітаміну в потрібну форму, підлаштовуватися під потреби клітини», - каже Інесса Крашевець-Любченко.

І гідролати, і ефірні масла працюють на весь організм в цілому. Якщо речовини ефірних масел можуть подразнювати клітинну мембрану, то гідролати клітину не руйнують. Тому ефірні масла не рекомендують застосовувати для дітей до 7 років. Якщо на лаковану поверхню столу капнути трохи ефірного масла лаванди, то лак розчиниться! Чи потрібні дитині речовини такої сили?

Всі гідролати завдяки слабокислому середовищу мають бактерицидні, противірусні та протигрибкові властивості. Наприклад, у гідролата коріандру рівень кислоти такий самий, як і у томатного соку. Тільки сік кислий на смак, а цей гідролат - солодкуватий.

«Трави - тонка матерія.

Сировину для виробництва ТОВ «Натуральні есенції» купує у фермерів, що спеціалізуються на вирощуванні лікарських рослин, або у трав’яних компаній. Для виробництва гідролатів важливо, де росла трава, якого вона сорту. Земля повинна бути чистою, без гербіцидів і пестицидів. З різних сортів лаванди виходять ефірні масла і гідролати з різними компонентами. Одна і та сама рослина, вирощена на півдні і півночі України, відрізняється за хімічним складом. Південні трави містять більшу кількість ліналоолу, тому перевага віддається їм.

Крім того, компанія вирощує гісоп на 1 га поля в Миколаївській області. Гісоп - багаторічний чагарник, біблійна трава, згадувана в 50 псалмі Псалтиря: «Окропи мене гісопом і очищуся». У родині Інеси гісоп - настільний продукт. Гідролат ісопу є чудовим засобом для зміцнення імунітету, профілактики простудних захворювань. Заварений гісоп - смачний ароматний чай, що знімає втому. Крім того, суха трава хороша в якості приправи до м’ясних і рибних страв.

«Трави - тонка матерія. Коли рослини відокремлюєш від коренів, вони хворіють, у них підвищується температура аж до самозаймання! Це не помітно, якщо зриває невелику кількість, але очевидно, коли десятками кілограмів, - пояснює Інесса Крашевець-Любченко. - Відразу після збору перевозимо трави на сушку в Миколаїв, не спимо протягом доби, стежимо за її станом, тому що вона горить. У перші кілька днів після збору за травою необхідний уважний догляд. В цей час в ній відбуваються перетворювальні процеси, і вона потребує нашої додаткової уваги. Між співробітниками і травою існує невидиме взаємодія. У цей час ми не залишаємо сушарню ні вдень, ні вночі, перекладаємо траву з місця на місце, поки вона не почне підсихати».

Інесса вважає, що таке виробництво не може бути більшим, як тільки починається вал, втрачається це трепетне ставлення і, як наслідок, погіршується якість. Не кожна людина готова працювати з травами. Справа навіть не в сильному ароматі, хоча цей фактор теж важливий. Люди, які залишилися і продовжують працювати в компанії, дуже змінилися. Робота з травами ненав’язливо вчить шанобливого ставлення до природи, всього живого.

Цікаво, що під час сушіння склад рослин трансформується. Масло і гідролати, отримані з злегка «пров’яленої» трави, більш різкі. Коли рослини заспокоюються, вистигають, в них відбуваються хімічні процеси, своєрідний енергообмін. Ці нюанси фахівці пізнавали під час роботи. Інесса Крашевець-Любченко каже, що щороку трави відкривають якісь нові свої таємниці, про які не пишуть в книгах. З кожним сезоном підвищується професійний рівень фахівців «Натуральних есенцій».

У сучасному побуті трави сприймаються досить спрощено - відзначається одна або кілька виражених властивостей. Рослини з часом оновлюють свою структуру і властивості, однак люди застосовують їх з урахуванням тих характеристик, що були визначені 200-300 років тому.

Товар обличчям

Сьогодні в асортименті компанії гідролати з 21 рослини і стільки ж видів ефірних масел. Всі вони представлені на сайті компанії essencii.com І гідролати, і масла зроблені з клінічно досліджених рослин, екологічно безпечні, і ця безпечність підтверджена хроматографією.

Серед найбільш популярних рідких трав - гідролати чайної троянди, гісопу, кукурудзяних рилець, деревію, меліси, базиліку, квіток бузини, насіння фенхелю і кропу, Найбільшим попитом користуються ефірні масла лаванди, гісопу, деревію, ялівцю, коріандру, а також насіння фенхелю і кропу.

Є в колекції «Натуральних есенцій» продукти, які Інесса Крашевець-Любченко називає «скромняшка». Вони мають дивовижні цілющі властивості, але чомусь стоять на полиці.

Унікальне засіб для сердечників, відновлює серцеву діяльність - гідролат квіток глоду. Він відмінно себе показує при гіпертонічній хворобі, стенокардії, ангіоневрозах, миготливій аритмії, пароксизмальній тахікардії. Відвар або настойка ягід глоду не буде так ефективна, як гідролат з його квіток. Гідролат квіток бузини працює як клітинний наждачок, усуває кисневе голодування і шлаки з клітин, регенерує функцію щитовидної залози.

Гідролат звіробою, трави святого Іоанна, заспокоює, відновлює мозковий кровообіг, оновлює клітини печінки, м’яко виводить солі і пісок з нирок.

Все гідролати можна розділити на 3 групи - тоніки, заспокійливі та балансуючі. До тоніків відносяться гісоп, коріандр, чебрець. Вони активізують, стимулюють роботу клітини. До заспокійливих засобів - звіробій, ромашка, лаванда, меліса, м’ята. Ці гідролати знімають спазми, заспокоюють. Баланс - деревій, бузина, кукурудзяні рильця, фенхель. Вони гармонізують роботу внутрішніх органів і усувають дисбаланс різних функцій.

Кілька слів про властивості певних гідролатів. Рідкий екстракт гісопу - відмінний засіб для зміцнення імунної та дихальної системи, протиалергічний засіб, допомагає при астмі, регулює циркадний ритм (сну та активності), позбавляє від метеозалежності. До речі, ефірна олія гісопу ефективна при лікуванні папілом і бородавок. Гідролат коріандру - потужний стимулятор всіх органів шлунково-кишкового тракту, регулює рівень цукру в крові. Гідролат чебрецю - антипаразитарний засіб, що працює, на відміну від інших, на клітинному рівні. Гідролат ромашки знімає тривогу, втому, напругу, ефективний при запаленні органів репродуктивної та сечовидільної систем, справляється з молочницею, відновлює клітини шкіри при псоріазі і екземі. Гідролат материнки (материнки) - це профілактика онкології, відновлення захисних сил організму і в тому числі після хіміотерапії, чистка лімфи і крові.

«Я здоровий!»

У компанії «Натуральні есенції» вже є скарбничка перемог над хворобами. Кожна історія зцілення людини - окрема глава спільної історії компанії...

«Коли наш клієнт розповідає про одужання, полегшення стану, ми радіємо всім колективом. Так важливо знати, що твоя праця немарна», - каже Інесса.

Якось на виставці в Дніпрі до вітрини «Натуральних есенцій» підійшов хлопець з початковим псоріазом. Ірина Склярова, помічник директора, порекомендувала йому гідролати бузини і деревію, зовнішньо і всередину, на другий курс лікування - гідролати троянди, ісопу і ромашки. Через півроку молодий чоловік повністю вилікувався.

40-річній жінці з Харкова дали направлення на операцію. Оксалат вийшов з нирки і застряг в сечоводі. Стан був критичним. Знайомі порекомендували їй гідролат ялівцю, але Інесса наполягла на прийомі гідролата звіробою, який вилуговує камені і знімає спазми. Через тиждень пролунав дзвінок: «Камінь вийшов, операція не потрібна!»

Інесса Крашевець-Любченко та Ірина Склярова згадують, як допомогли чоловікові, у якого загострився холецистит. Протягом 3 днів він приймав гідролат кукурудзяних рилець по 3 чайні ложки в день, хоча звичайною є доза 1 чайна ложка в день. Дівчина позбулася шрамів і слідів після прищів на обличчі, протираючи протягом півріччя шкіру обличчя гідролатами гісопу, ромашки, лаванди, деревію.

Вибирати гідролати потрібно інтуїтивно. Якщо за показаннями вам і походить той чи інший продукт, але запах неприємний, потрібно шукати щось інше.
Дивно, але продукція компанії «Натуральні есенції» більше цінується на світовому ринку. Компанія налагодила зв’язки з медиками, косметологами, травниками з Канади, США, Словенії, які підтверджують високу якість миколаївських гідролатів і ефірних масел і відзначають їх неповторні цілющі властивості. Все більше людей в Україні дізнаються про гідролати та використовують їх. Основні клієнти компанії живуть у великих містах - у Києві, Харкові, Дніпрі.

Нові горизонти з UHBDP

Важливою віхою в житті підприємства Інесса Крашевець-Любченко називає знайомство та співробітництво з Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP.Проект фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, реалізується і співфінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). UHBDP сприяє розвитку сільського господарства в Україні, навчає фермерів сучасним методам ведення бізнесу.

«Цей проект допоміг мені як керівнику повірити, що ми робимо добру справу. Ми побачили людей, які зацікавлені в тому, щоб піднімати економіку, відроджувати державу, що створюють нові моделі бізнесу, - каже Інесса Крашевець-Любченко. - До знайомства з UHBDP ми працювали відокремлено: основний акцент робився на розробку нових технологій, отримання якісної продукції, оформлення дозвільної документації, не було активної взаємодії з партнерами і покупцями. Стратегічне планування відсутнє, проблеми, що виникали, диктували, що робити. Завдяки отриманим знанням, я побачила слабкі місця компанії, і головне - знаю, як діяти, щоб справа розвивалася стабільно».

Фахівці Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва не тільки заповнюють прогалини в бізнес-знаннях фермерів, керівників підприємств, вони налагоджують комунікації між підприємцями аграрного сектора. У проекті Інесса Крашевець-Любченко познайомилася з десятками таких же закоханих у свою справу людей, і головне - знайшла партнерів по бізнесу.

Для виробництва гідролатів дуже важливо мати сумлінних постачальників сировини. І ось результат взаємодії з UHBDP: кілька фермерів з Херсонської та Запорізької областей, теж клієнти проекту, будуть під замовлення вирощувати трави для «Натуральних есенцій». Це взаємовигідна співпраця: підприємство отримає надійних постачальників якісних вихідних матеріалів, а травники - гарантований збут.

Уже зараз Інесса Крашевець-Любченко допомагає партнерам визначитися з сортами рослин, вони спільно вибирають насіння, планують обсяги врожаю. ТОВ «Натуральні есенції» готове співпрацювати і з іншими фермерами, які вміють і люблять вирощувати лікарські рослини.

На одному з тренінгів UHBDP Інесса Крашевець-Любченко познайомилася з керівником компанії «Сінта» Тимуром Левдою. Під час спілкування народилася ідея змоделювати малий безвідходний агропромисловий комплекс з вирощування та переробки лікарських трав. ТОВ «Сінта» вирощує екологічно чисту сировину. «Натуральні есенції» його переробляють, а екологічно чисті відходи повертають партнеру. «Сінта» використовує ці відходи для виробництва рекультивату, який відновлює природну структуру і родючість ґрунту. Замкнутий цикл, безвідходне виробництво. Поки що це - проект, але проект, який не дає спокою: дуже вже він гарний, щоб залишатися на папері. Підприємці роблять перші кроки для його реалізації.

«Натуральні есенції» - це унікальне виробництво в Україні. Гідролати та ефірні масла, зроблені професійно - гідна продукція для експорту, - говорить менеджер Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва Дмитро Ніколаєв. - Розвиваючись, компанія відкриває нові можливості для інших підприємців, разом вони роблять свій внесок у розвиток аграрної галузі».

Людині, яка хоче просто заробити в нашому світі, що переповнений продукцією, інформацією, нелегко. Тільки професійний підхід і любов до своєї справи, готовність працювати без отримання надвисокого прибутку відкривають двері успіху.

Успіх - це встигнути, створити, віддати. «Натуральні есенції» - безумовно, успіх. Успіх творців компанії, які вклали і продовжують вкладати всі свої сили в справу, і їх постійних клієнтів, вже не уявляють свого повсякденного життя без природної підтримки.

Детальну інформацію про роботу проекту UHBDP в Миколаївській області можна отримати у партнера проекту - Благодійного фонду «ЛАСКА» за телефонами:067 514-70-80, 099 631-60-20, 093 385-36-08. Щоб стати клієнтом проекту, досить зареєструватися на офіційному сайті UHBDP або за телефоном контакт-центру: 0 800 500 184 (дзвінки безкоштовні).

Зміст публікації є виключно думкою авторів і не обов’язково відображає офіційну позицію уряду Канади.